Ponad 8 mln dofinansowania budowy basenu we Wrzeszczu. Ma być gotowy za 18 miesięcy

Budowa basenu w dzielnicy Dolny Wrzeszcz to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w tej części Gdańska. Obecnie trwają ostatnie prace projektowe, a także procedura uzyskania pozwolenia na budowę tego obiektu. Podczas sesji, która odbyła się 6 czerwca, miejscy radni zdecydowali o dokapitalizowaniu spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, która jest odpowiedzialna za realizację wrzeszczańskiej pływalni.
06.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wizualizacja przedstawia miejski basen, w którym kąpią się lub stoją obok niego dzieci
Basen we Wrzeszczu powinien być gotowy w 2026 roku
Mat. MTG

Wrzeszcz marzy o basenie

U zbiegu ul. Kościuszki i al. Legionów, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 49, zaplanowano nowoczesną pływalnię. W budynku, w którym powstanie, znajdą się też dodatkowe, komercyjne funkcje, jak SPA czy pomieszczenia, które będą mogły służyć jako gabinety do rehabilitacji, gabinety lekarskie lub pomieszczenia biurowe. 

W 3-kondygnacyjnym budynku znajdzie się zatem:

  • 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy z ruchomym dnem
  • Basen do nauki pływania 6x10 m z ruchomym dnem o głębokości do 3,4 m i atrakcjami multimedialnymi
  • Powiązana z basenem strefa SPA z saunarium (6 saun) z dodatkowymi atrakcji, w tym 3 wannami z hydromasażem, pomieszczeniami wypoczynku i gabinetami masażu (5-7 pomieszczeń)
  • Dostępna od al. Legionów restauracja
  • Wielofunkcyjna sala dydaktyczno-konferencyjna z możliwością prowadzenia zajęć ruchowych np. gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, rehabilitacji czy jogi
  • Trzy kondygnacje usługowe o funkcji rehabilitacyjnej (gabinety lekarskie) lub biurowej o łącznej powierzchni blisko 1500 mkw.

Budowa basenu we Wrzeszczu w tym roku. Będzie gotowy jesienią 2026 r.

Basen powstanie w 18 miesięcy

Na czwartkowej sesji, 6 czerwca, radni zajmowali się uchwałą dotyczącą dokapitalizowania spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie kwotą blisko 8,3 mln złotych w bieżącym roku, a także określonymi kwotami w kolejnych latach, do roku 2040. W sumie, przez 16 lat, Miasto przeznaczy na dokapitalizowanie spółki ponad 55,7 mln złotych. MTG będzie bowiem musiało zaciągnąć kredyt na realizację basenu.

- Rozterminowanie, czyli te dokapitalizowania, są związane z prognozowaną spłatą rat kapitałowych zaciągniętych na tę inwestycję. W przeciwnym razie trzeba by wyłożyć minimum 54 mln złotych już w tym i przyszłym roku - zwracał uwagę Andrzej Bojanowski, prezes spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie. 

na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku, w marynarce i białej koszuli, stoi za drewnianym brązowym pulpitem, mówi do mikrofonu
Andrzej Bojanowski, prezes spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, opowiadał podczas czwartkowej sesji o przygotowaniach do budowy basenu we Wrzeszczu
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pieniądze te (z dokapitalizowania przez Miasto - dop.red.) zostaną wykorzystane na zbudowanie części  basenowej oraz parkingu podziemnego. Nie zostaną wydane na budowę komercyjnej części planowanego obiektu.

Na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji?

- Proces uzyskania pozwolenia na budowę powinien zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia. We wrześniu chcielibyśmy rozstrzygnąć konkurs i podpisać umowę z wykonawcą. Konkurs będzie dwu- lub trzyetapowy, potrwa dwa miesiące. Czas, w jakim realnie powinniśmy wykonać tę inwestycję, to 18 miesięcy - poinformował w trakcie sesji prezes Andrzej Bojanowski. - Nie jest to najprostszy projekt, m.in. pod względem logistycznym, ponieważ w sąsiedztwie mamy szkołę, ale też inwestorów. Dlatego zakładamy, że w ciągu 24 miesięcy obiekt ten zostanie przekazany do użytkowania - dodał.

MTG wyłoniło już operatora dla części basenowej. Z nim prowadzone są też obecnie rozmowy dotyczące najmu części komercyjnej. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w tym zakresie, wówczas MTG będzie szukało drugiego operatora - właśnie do części komercyjnej. W niej prowadzona ma być działalność usługowa. Najchętniej widziany będzie tam fitness, a także usługi medyczne. 

100 miejsc parkingowych

W ramach budowy basenu powstanie parking podziemny oraz naziemne miejsca parkingowe. W sumie ma być ich prawie 100. Będą one ogólnodostępne. 

- Działalność basenu wymaga powstania blisko 70 miejsc postojowych, ale mamy w sąsiedztwie szkołę, dlatego zależało nam, by zrobić dla tej szkoły rozwiązanie typu “kiss&drive”, by poprawić jakość jej funkcjonowania - wyjaśniał prezes Bojanowski.

Natomiast organizacja ruchu przy szkole i basenie będzie tak zorganizowana, że wjazd będzie się znajdował z jednej strony, wyjazd - drugą stroną. 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA, KTÓRA ODBYŁA SIĘ 6 CZERWCA

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka