• Start
  • Wiadomości
  • Budowa basenu we Wrzeszczu w tym roku. Będzie gotowy jesienią 2026 r.

Budowa basenu w Dolnym Wrzeszczu ruszy w tym roku. WIZUALIZACJE

Basen sportowy będzie miał 25 metrów długości, a basen do nauki pływania - 10 metrów. Będzie strefa SPA i gastronomia. Gotowy jest już projekt nowej pływalni. Trwają obecnie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wkrótce rozpocznie się procedura poszukiwania wykonawcy robót budowlanych.
03.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja przedstawia nowoczesny budynek, prawdopodobnie centrum komercyjne lub publiczne, nazwane aqua . Konstrukcja składa się z kilku połączonych części, z dominującymi płaskimi dachami o ceglastej barwie. Elewacja łączy w sobie elementy szklane, dające wrażenie otwartości, oraz ciemnobrązową cegłę, co nadaje budynkowi solidny i trwały charakter. Przed budynkiem znajduje się szeroki chodnik i przejście dla pieszych, na którym widać spacerujących ludzi oraz stojących i rozmawiających. W tle widoczna jest zielona roślinność, która dodaje miękkości dość surowej architekturze. Ruch uliczny obejmuje kilka samochodów, które są zaparkowane lub jadą ulicą obok budynku. Całość kompozycji wydaje się być położona w dobrze utrzymanej, nowoczesnej przestrzeni miejskiej.
Wizualizacja budynku pływalni w Dolnym Wrzeszczu
Mat. MD Biuro Architektoniczne dla MTG

Na basen już za dwa lata

Małymi krokami zaczyna spełniać się marzenie mieszkańców Wrzeszcza. Pod koniec 2026 roku będą mogli popływać kraulem lub “motylkiem” praktycznie w sercu swojej dzielnicy. 

U zbiegu ul. Kościuszki i al. Legionów, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 49, powstanie bowiem nowoczesna pływalnia, w której znajdą się też dodatkowe funkcje, jak SPA czy pomieszczenia, które będą mogły służyć jako gabinety do rehabilitacji, gabinety lekarskie lub pomieszczenia biurowe. 

- W drugim kwartale tego roku powinny zakończyć się procedury, a pod koniec bieżącego roku powinniśmy wbić pierwszą łopatę pod budowę nowego basenu, tak bardzo potrzebnego i postulowanego zarówno przez mieszkańców jak i miejskich radnych - zapowiedziała w środę, 3 kwietnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Budowa basenu, służącego nie tylko szkole, ale też społeczności Wrzeszcza i innych dzielnic, ukończona zostanie w 2026 roku. 

To zdjęcie przedstawia wizualizację architektoniczną budynku, który wygląda na centrum handlowe lub biurowe, z napisem aqua Wieszczy . Architektura budynku to kombinacja ceglastych ścian z dużymi, przeszklonymi fasadami, które zapewniają dużo naturalnego światła wewnątrz. Na wizualizacji widać dwie główne sekcje budynku: jedna z ceglastą fasadą i mniejszymi oknami, a druga z ciemnymi, prawie czarnymi panelami i większymi przeszkleniami, co tworzy kontrast materiałów i kolorów.
Przed budynkiem znajduje się szeroka ulica z wyraźnie oznaczonymi pasami ruchu i pasem do skrętu. Po obu stronach ulicy widać chodniki, po których spacerują ludzie. Kilka samochodów porusza się po drodze lub jest zaparkowanych wzdłuż chodnika. Kompozycja sceny sugeruje, że znajduje się w miejskiej lub podmiejskiej przestrzeni o średniej gęstości zabudowy. Budynek harmonizuje z otoczeniem, mając współczesny wygląd, który równocześnie nawiązuje do bardziej tradycyjnej architektury widocznej w tle.
Budynek z pływalnią ma być gotowy w 2026 roku
Mat. MD Biuro Architektoniczne dla MTG

Ile basenów na nowej pływalni?

3-kondygnacyjny budynek basenu będzie posiadał następujące funkcje:

  • 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy z ruchomym dnem
  • Basen do nauki pływania 6x10 m z ruchomym dnem o głębokości do 3,4 m i atrakcjami multimedialnymi
  • Powiązana z basenem strefa SPA z saunarium (6 saun) z dodatkowymi atrakcji, w tym 3 wannami z hydromasażem, pomieszczeniami wypoczynku i gabinetami masażu (5-7 pomieszczeń)
  • Dostępna od al. Legionów restauracja
  • Wielofunkcyjna sala dydaktyczno-konferencyjna z możliwością prowadzenia zajęć ruchowych np. gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, rehabilitacji czy jogi
  • Trzy kondygnacje usługowe o funkcji rehabilitacyjnej (gabinety lekarskie) lub biurowej o łącznej powierzchni blisko 1500 mkw.

Inwestycja ma pochłonąć 77 mln złotych. 

Wrzeszcz Dolny. Budowa basenu coraz bliżej

 

WIĘCEJ WIZUALIZACJI NOWEGO BASENU WE WRZESZCZU

Za realizację inwestycji odpowiada spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie

- My, jako Międzynarodowe Targi Gdańskie, zajmujemy się przemysłem spotkań i spędzania czasu wolnego. Dlatego jesteśmy tutaj - podkreślał podczas briefingu Andrzej Bojanowski, prezes zarządu MTG. - Nowa infrastruktura, która będzie oddana w trzecim kwartale 2026 roku, to nie tylko basen. Znajdzie się tam również m.in. sala, którą SP 49  będzie mogła wykorzystywać na potrzeby swoich zajęć. Obiecałem to jeszcze poprzedniej dyrektor tej szkoły - dodał.

Projekt budynku pływalni wykonało MD Biuro Architektoniczne. Procedura wyłaniania wykonawcy budowy nowego basenu rozpocznie się w najbliższym czasie.

Trwa remont zejść i trybun widokowych nad Nową Motławą

Nowym obiektem ma zarządzać prywatny operator, który został już wybrany w konkursie. W tej procedurze uczestniczyły dwie firmy: Pływak i Aquastacja. Komisja konkursowa wybrała do dalszych negocjacji firmę Pływak, która zarządza obecnie pływalnią w szkole w dzielnicy Kokoszki. 

Wyczekiwane nowe boiska

3 kwietnia przy SP nr 49 oficjalnie oddano do użytku dwa nowe boiska oraz plac zabaw. Budowa tej nowej infrastruktury sportowej była częścią projektu związanego z realizacją basenu. Na terenie, na którym powstanie pływalnia, znajdowało się wcześniej boisko szkolne oraz plac zabaw, które były już mocno zniszczone i wymagały gruntownej przebudowy. Powstały więc dwa boiska wielofunkcyjne o wymiarach 17x25,10 m oraz 12x19,40 m, plac zabaw, bieżnia, wewnętrzny układ drogowy wraz z miejscami postojowymi, monitoring i oświetlenie obszaru. Nasadzono też zieleń. Ich budowa pochłonęła ponad 2 mln złotych. 

Na zdjęciu widoczna jest grupa ludzi, którzy wydają się uczestniczyć w wydarzeniu na świeżym powietrzu. Kobieta w centrum kadru, ubrana w brązowy płaszcz w kratę i czarny szalik, mówi do mikrofonów trzymanych przez osoby stojące poza kadr. Wygląda na to, że wygłasza przemówienie lub odpowiada na pytania podczas konferencji prasowej. W tle widać ogrodzenie i plac zabaw, co może wskazywać, że wydarzenie to jest związane z kwestiami lokalnymi, takimi jak edukacja czy opieka społeczna. Inne osoby na zdjęciu są skupione na kobiecie mówiącej, a niektóre z nich trzymają mikrofony z logotypami stacji telewizyjnych, co sugeruje, że obecni są przedstawiciele mediów.
Przy mikrofonie radna Emilia Lodzińska, za nią - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak jej zastępca; na lewo od prezydent radny Krystian Kłos i radna Beata Dunajewska, z prawej Andrzej Bojanowski - prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, na lewo od niego - Marta Badowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 45
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- To ostatnie boisko we Wrzeszczu, które czekało na modernizację - zwróciła uwagę Emilia Lodzińska, radna Miasta Gdańska. - Nowy basen będzie służył mieszkańcom całego Gdańska. Wraz z radnym Krystianem Kłosem przez lata zabiegaliśmy o to, żeby właśnie w tym miejscu powstał, u zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki.

Radny Miasta Gdańska Krystian Kłos przyznał z kolei, że pierwsze prace porządkowe na terenie inwestycji, jakie ruszyły przed kilkoma tygodniami, wywołały spore poruszenie wśród okolicznych mieszkańców, którzy chętnie robią zdjęcia, wrzucają je na portale społecznościowe, wymieniają się uwagami.

- Wraz z radną Emilią Lodzińską braliśmy udział w procesie wyłaniania operatora dla tego basenu. Cieszę się, że udało się zawrzeć kilka istotnych kwestii. Basen będzie funkcjonował do południa dla SP nr 49, ale też okolicznych szkół. Ale po południu ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców. Jednym z moich postulatów było to, by przygotowana była specjalna, atrakcyjna oferta dla tych osób, które posiadają Kartę Mieszkańca - przyznał radny Krystian Kłos.

 - Dziękuję byłej dyrektor SP 49, pani Renacie Jurkiewicz oraz obecnej dyrektor Marcie Badowskiej, których determinacja pozwoliła tę inwestycję realizować - mówił natomiast Wojciech Błaszkowski, radny Miasta Gdańska. - Pragnę też podziękować pani prezydent, która mimo trudnej sytuacji finansowej, obiecała wywiązać się z tego projektu.

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże