• Start
  • Wiadomości
  • Forum Partycypacji w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Gdańskie Forum Partycypacji w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

W ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich głos zabierze także Gdańska Partycypacja. Forum odbędzie się w dniach 3-4 czerwca w nowej przestrzeni Stołówki przy historycznej Bramie nr 2. W programie m.in.: solidna porcja wymiany doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk, debaty, warsztaty, a na dobry początek - wspólne śniadanie.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie w różnym wieku siedzą w auli, w rzędach, słuchają, młody mężczyzna robi zdjęcie
Partycypacja nie po raz pierwszy jest tematem Święta Wolności i Praw Obywatelskich - w 2019 roku odbyło się Forum Praktyków Partycypacji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańskie Forum Partycypacji

 - Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież - mniej i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań - mówi Martyna Nagórska z Fundacji RC, koordynatorka projektu DecydujMY!, którego częścią jest właśnie Forum. - Zastanowimy się także, co zrobić, by oczekiwania uczestników konsultacji społecznych i procesów partycypacyjnych, które są ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego, nie spotykały się z rozczarowaniem.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 2 do 4 czerwca: spotkania, muzyka, debaty

Program wydarzenia

Dla większości zagadnienie “partycypacji obywatelskiej” wydaje się być dalekim od codzienności i po prostu - mało atrakcyjnym. Tymczasem bierzemy udział w procesach partycypacyjnych częściej niż myślimy.

Program Forum zaplanowany został tak, by pokazać różne oblicza współdecydowania i współdziałania.

Podczas całego wydarzenia uczestnicy będą mieli dostęp do Stoiska Miejskich Partycypacji, czyli punktu informacyjnego, przy którym będą mogli dowiedzieć się o różnych procesach partycypacyjnych w Gdańsku.

Doda, Kayah, Michał Szpak i inne gwiazdy - już jutro. Wejdziesz bezpłatnie na wielki koncert

Śniadanie Społeczników na dobry początek

W sobotę, 3 czerwca, o godzinie 11 Gdańskie Forum Partycypacji otworzy Śniadanie Społeczników. Będzie to przestrzeń do networkingu z przedstawicielami najrozmaitszych grup, organizacji i urzędów, które na co dzień przeprowadzają procesy partycypacyjne.

- Śniadanie będzie dobrą okazją, by przedstawić nasze projekty i inicjatywy, jak np. tworzącą się Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych, której zamiarem jest budowanie wspólnej struktury wzmacniającej głos trzeciego sektora - zaznacza Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC: - Bo przecież to właśnie organizacje społeczne zwykle są jednym z bardziej aktywnych uczestników partycypacji.

Kolejne wydarzenia soboty to:

  • 13:00 – 14:00 – Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych
  • 14.30 – 15.20 – Dobre Praktyki Partycypacji – Masterplan Piecki-Migowo
  • 15:30 – 16:20 – Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie
  • 16:30 – 18:00 – Młodzi w akcji: Debata oksfordzka

Niedziela - dla młodych i urbanistów

Niedzielne aktywności przeznaczone są dla gdańskiej młodzieży, która włącza się w partycypację, biorąc udział w akcjach społecznych lub angażując się, chociażby w życie swojej szkoły. To także dzień dla Towarzystwa Urbanistów Polskich, którzy właśnie świętują 100. rocznicę powstania. Zaprezentują swój dorobek, podzielą się doświadczeniem i opowiedzą o swojej pracy.

  • 12:00 – 13:00 – Głosem Młodych: warsztaty z Generation Europe - Fundacja IRSE
  • 13:00 – 14:00 – Projekty z zaangażowaniem – na przykładzie dorobku Towarzystwa Urbanistów Polskich – dyskusja
  • 14:00 – 15:00 – Dialog: Działaj, Graj, Zmieniaj Kraj. Gry planszowe dla młodzieży z nagrodami
Grafika promująca Gdańskie Forum Partycypacji
mat. Fundacja RC

DecydujMY! - co to za projekt?

Projekt “DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku” koordynowany jest przez Fundację RC. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i przybliżenie korzyści wynikających z zaangażowania.

W trakcie trwania projektu zaplanowano działania promujące różne zagadnienia procesów partycypacyjnych, które prowadzone są w Gdańsku oraz spotkania dotyczące nowych rozwiązań włączających mieszkańców we współdecydowanie o politykach miejskich i nie tylko.

"Nikt po nas płakał nie będzie!" Jacek Merkel o Okrągłym Stole, wolności i demokracji

Więcej na temat projektu

Partnerami Gdańskiego Forum Partycypacji są Miasto Gdańsk, Fundacja Ergo, Fundacja IRSE –Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Projekt „DecydujMy” objęty został Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Gdańska.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.