• Start
 • Wiadomości
 • Doda, Kayah, Michał Szpak. Koncert „Pokolenia Wolności” już w piątek

Doda, Kayah, Michał Szpak, Voo Voo i inni. Dziś wyjątkowy koncert - wstęp wolny

W piątek, 2 czerwca, na placu Zebrań Ludowych w Gdańsku największe gwiazdy polskiej estrady zagrają koncert z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989. Wystąpią m.in.: Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, i Big Cyc. Wstęp wolny. Początek o godzinie 19:00. Poznaj informacje organizacyjne, zobacz mapę, sprawdź jak dojechać.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mapa z dojściem na teren koncertu
Mapka dla uczestników piątkowego koncertu „Pokolenia Wolności”. Wejście na teren koncertu znajduje się od strony skrzyżowania ul. 3 Maja i ul. Giełguda

Święto Wolności, Viva Oliva, przejazd rowerzystów. Zmiany w ruchu drogowym w weekend

Kultowe utwory w nowych wykonaniach

Motywem przewodnim koncertu „Pokolenia Wolności”, który w piątek, 2 czerwca, zainauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, jest wolność. W repertuarze nie mogło więc zabraknąć kultowych piosenek czasu transformacji - lat 80. i 90. - jak „Po co wolność”, „Chcemy być sobą”, „Nie pytaj o Polskę”, „Dorosłe dzieci” czy „Przeżyj to sam”, które zyskało miano hymnów swojego pokolenia. Usłyszymy je w nowych wykonaniach.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 2 do 4 czerwca: spotkania, muzyka, debaty

Największe gwiazdy polskiej muzyki w Gdańsku

Wśród artystów znaleźli się wykonawcy doskonale pamiętający 4 czerwca 1989 roku, i tacy, których wtedy jeszcze nie było na świecie. Każdy z nich na swój sposób czuje i rozumie pojęcia ojczyzny, patriotyzmu i solidarności, co pozwoliło nadać znanym utworom zupełnie nowe zabarwienie emocjonalne.

Wystąpią: Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Lemon, Grzegorz Kupczyk, Martyna Jakubowicz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Tribbs, Jary Oddział Zamknięty, Kasia Wilk i Mezo, Big Cyc, Lombard, VooVoo, Orkiestra Marcina Urbana, Sienna Gospel Choir i Daria Marx.

Dobór artystów i utworów jest nieprzypadkowy. „Arahja” Kultu w wykonaniu Michała Szpaka, Doda w piosence - a właściwie pieśni - „Polska Madonna” Maryli Rodowicz, do tego Tribbs i „Pokolenie” zespołu Kombii oraz Daria Marx i „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. Wszystkie te wykonania są doskonałe, bo pewne wartości jak wolność, miłość, tolerancja są uniwersalne dla wszystkich pokoleń. Nie zabraknie także hitów w oryginalnej interpretacji ich twórców: „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Orła Cień” Varius Manx i Kasi Stankiewicz, „Ważne” Mezo i Kasi Wilk oraz „Chory na Polskę” zespołu Dr Misio.

Koncert poprowadzą Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz. Wydarzenie będzie emitowane w Polsacie.

O artystach i koncercie więcej tutaj: „Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych

plakat wydarzenia

Informacje organizacyjne 

Koncert „Pokolenia Wolności” rozpocznie się o godzinie 19:30, otwarcie bram odbędzie się o godzinie 19:00.

Wejście na teren koncertu będzie odbywało się od strony skrzyżowania ul. 3 Maja i ul. Giełguda. Dla uczestników nie ma dedykowanych parkingów. Osoby do 16. roku życia muszą być pod opieką osoby pełnoletniej i wypełnić stosowne oświadczenie w dedykowanym punkcie. Na koncercie nie będzie stref gastronomicznych z żywnością, natomiast napoje podawane będą w wielorazowych kaucjonowanych kubkach.

Wydarzenie jest imprezą masową, na której obowiązuje zakaz wnoszenia przedmiotów zabronionych ze względu bezpieczeństwa wskazanych w regulaminie imprezy. Organizator przewidział płatny depozyt. Osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózku mają dedykowany podest. Osoby przebywające na terenie koncertu wyrażają zgodę na przebywanie w strefie głośnych dźwięków mogących spowodować uszkodzenie słuchu. Na koncercie będą stosowane efekty świetlne i stroboskopowe.

Komunikacja miejska po koncercie

Po zakończeniu koncertów z przystanku „Brama Oliwska” odjadą dodatkowe tramwaje:

 • Linia 2 do Lawendowego Wzgórza oraz Strzyży PKM przez Zaspę i Oliwę;
 • Linia 3 do Nowego Portu przez Brzeźno;
 • Linia 6 do Jelitkowa oraz Łostowic Świętokrzyskiej;
 • Linia 9 na Stogi;
 • Linia 12 na Ujeścisko.

Zaplanowane zostały dodatkowe kursy na liniach nocnych N1, N3, N4, N5, N6 i N14. Liczba kursów będzie uzależniona od frekwencji. Ze względów bezpieczeństwa, w godz. od około 22.00 do około 23.30 zawieszony zostanie przystanek „Brama Oliwska” 04 (w kierunku Dworca Głównego). Najbliższym przystankiem linii nocnych w tym kierunku będzie „Dworzec Główny”.

Zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę o długich kręconych włosach. Stoi uśmiechnięty układając palce jednej dłoni w kształt litery V
Bardzo popularny Michał Szpak wróci w piątek wieczorem ze swoim repertuarem na Plac Zebrań Ludowych - koncertował tutaj też w czerwcu 2019 roku, w ramach koncertu Kocham Polskę - 30 lat Wolności
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zwiększona zostanie także częstotliwość składów SKM na trasie Gdańsk Główny - Wejherowo w godz. 23.00-01.00:

 • Gdańsk Gł. Odj. 22:15 / Gdynia Cis. Przyj. 22:56
 • Gdańsk Gł. Odj. 22:45 / Gdynia Cis. Przyj. 23:27
 • Gdańsk Gł. Odj. 23:15 / Gdynia Cis. Przyj. 23:58
 • Gdańsk Gł. Odj. 23:45 / Gdynia Cis. Przyj. 00:28
 • Gdańsk Gł. Odj. 00:35 / Gdynia Cis. Przyj. 01:18

Zamknięcia ulic

W związku z organizowanymi imprezami ze względów bezpieczeństwa oraz komunikacyjnych wprowadzona będzie tymczasowa organizacja ruchu polegająca na zamknięciu: 

 • ul. Giełguda w dniach 2 czerwca (piątek) od godz. 06.00 do 3 czerwca (sobota) do godz. 06.00 – dojazd od ul. Focha przez ul. Gielguda do ul. 3 Maja NIEMOŻLIWY 
 • parkingu przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniach 18 maja (czwartek) od godziny 06.00 rano do 7 czerwca (środa) do godz. 12.00
 • ul. 3 Maja w obu kierunkach od al. Zwycięstwa do ul. Dąbrowskiego w dniu 2 czerwca (piątek) od godz. 18.30 do 2 czerwca do godz. 23.30. 

Oprac. AO

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?