• Start
  • Wiadomości
  • „Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych 

„Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych 

Z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, w piątek, 2 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, pojawią się gwiazdy polskiej estrady wielu pokoleń, m.in. Doda, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Raz Dwa Trzy czy Dr Misio. Wstęp wolny, wejście od godz. 19, transmisja w telewizji Polsat od godz. 20.
30.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat organizatora, widnieje na nim napis 2 czerwca 2023 święto wolności i praw obywatelskich koncert pokolenia wolności
 
mat. organizatora

Święto Wolności i Praw Obywatelskich

Koncert „Pokolenia wolności” - usłyszymy hymny czasu transformacji

Motywem przewodnim koncertu, który zainauguruje trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku jest wolność. W repertuarze znajdą się więc kultowe piosenki czasu transformacji - z lat 80. i 90. w nowych aranżacjach i wykonaniach. Wiele z nich, jak m.in.: „Po co wolność”, „Chcemy być sobą”, „Nie pytaj o Polskę”, „Dorosłe dzieci” czy „Przeżyj to sam”, zyskało miano hymnów swojego pokolenia. 

Wśród artystów występujących na tym koncercie, będą tacy, którzy doskonale pamiętają datę 4 czerwca 1989 roku i tacy, których wtedy nie było jeszcze na świecie. Każde z nich inaczej więc odczuwa i rozumie takie pojęcia, jak ojczyzna, patriotyzm czy solidarność, a to pozwoliło nadać znanym utworom nowe zabarwienia emocjonalne.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 2 do 4 czerwca: spotkania, muzyka, debaty

Artyści koncertu „Pokolenia wolności” - nowe interpretacje i dawne przeboje

Koncert zaszczycą obecnością gwiazdy z tak ugruntowaną pozycją jak Kayah, wybitna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która płytą z Bregovicem (z 1999 r.) na stałe zagościła w naszych sercach (choćby piosenką “Śpij, kochanie śpij”) i repertuarze każdego niemal wesela (“Prawy do lewego”) czy Doda, która może kojarzyć się wielu z kontrowersyjną osobowością, ale to obdarzona mocnym głosem autorka tekstów i kompozytorka, która śpiewu uczyła się pod okiem Elżbiety Zapendowskiej, a karierę rozpoczęła jako 14-latka w słynnym warszawskim Teatrze Buffo Janusza Józefowicza, gdzie grała w musicalu "Metro" i spektaklu "Przeżyj to sam". W Gdańsku zmierzy się z utworem „Polska Madonna” Maryli Rodowicz. 

Głos Piotra Cugowskiego, wokalisty zespołu Bracia - obdarzonego wokalem nie mniej charakterystycznym jak ojciec Krzysztof Cugowski, założyciel Budki Suflera - zetrze się z wokalem ekscentrycznego Michała Szpaka, który zachwyca fanów interpretacjami piosenek Violetty Villas i Niemena, a dla nas zaśpiewa „Arahja” Kultu. Wzruszeń dostarczy nam też Grzegorz Kupczyk - pamiętacie zespół Turbo i przejmujące słowa przeboju z lat 80.: “dorosłe dzieci mają żal za kiepski przepis na ten świat”? 

Pokolenie 20 latków reprezentować będą m.in. Natalia Szroeder, która wydała dwa solowe albumy studyjne: Natinterpretacje i Pogłos czy Daria Marx, ostatnio jedno z gorących nazwisk polskiego show-biznesu - próbowała sił w „The Voice of Poland”, w programie „Twoja twarz brzmi znajomo” zajęła drugie miejsce, a teraz podbija rozgłośnie singlem „Truth”. Daria Marx wykona „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. 27-letni Tribbs, producent muzyczny i kompozytor Mikołaj Trybulec, zaśpiewa utwór „Pokolenie” zespołu Kombii. Na Youtube warto odnaleźć jego tegoroczną interpretację słynnego “Krakowskiego spleenu” Maanamu. Głos młodego pokolenia należy też do Kamila Bednarka - balansującego pomiędzy reggae a popem. Podczas koncertu wystąpi Kasia Wilk, którą w 2010 magazyn „Machina” umieścił na liście „50 najlepszych polskich wokalistek”. Zaśpiewa z raperem Mezo, ich wspólna płyta Eudaimonia w 2009 roku uzyskała status złotej.

Usłyszymy też takie zespoły, jak Varius Manx z Kasią Stankiewicz (słynny “Orła cień”) czy Lemon - polsko-łemkowsko-ukraiński band, założony w 2011 roku przez wokalistę Igora Herbuta. A pokolenie transformacji ucieszy na pewno obecność na scenie zespołów Lombard (“Szklana pogoda”), VooVoo z wokalem Waglewskiego - ojca, rockowy Big Cyc, liryczny Raz Dwa Trzy czy genialnej wokalistki Martyny Jakubowicz, której song “W domach z betonu nie ma wolnej miłości” z 1984 roku nucą kolejne pokolenia. A Dr Misio wykrzyczy nam na pewno, że jest „Chory na Polskę”.

Zobaczymy i usłyszymy również kilkunastoosobową Orkiestrę Marcina Urbana i żywiołowy Sienna Gospel Choir specjalizujący się w repertuarze gospel oraz Jary Oddział Zamknięty, w którym grają byli muzycy Oddziału Zamkniętego oraz formacji Jary Band.

W roli prowadzących pojawią się na scenie Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz. Wstęp wolny.

Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte w piątek 2 czerwca o godz. 19.00. Koncert „Pokolenia wolności” rozpocznie się pół godziny później. Transmitowany będzie tego dnia od godz. 20 w Telewizji POLSAT.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy