Święto Wolności i Praw Obywatelskich przez trzy dni, od 2 do 4 czerwca: spotkania, muzyka, historia i przyszłość

Wolność i prawa obywatelskie w Gdańsku będziemy świętować bogatym programem wydarzeń, 2–4 czerwca. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. W programie m.in. koncert najlepszych polskich artystów, debaty o przeszłości i przyszłości nie tylko przy okrągłym stole, spotkania z bohaterami ostatnich dziesięcioleci, seminaria i konferencje.
23.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mały chłopiec pisze na czarnej ścianie pełnej haseł np. wolności, mieszkania, solidarności ...
Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich, ściana marzeń, czerwiec 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jaka jest idea Święta Wolności i Praw Obywatelskich?

Do udziału w Święcie Wolności i Praw Obywatelskich zaprasza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

- Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, nie tylko w Polsce, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa 

Jakie wydarzenia odbędą się w piątek 2 czerwca?

Centrum wydarzeń będzie miejsce narodzin Solidarności – tereny postoczniowe.
 
Na początek Forum Idei i Praktyki | Solidarni w Rozwoju. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym. Hasło wywoławcze debat i seminariów brzmi: Energia społeczna pokoleń. Początek 2 czerwca w samo południe – w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Forum potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny.
 
Plakat informujący o Święcie Wolności i Praw Obywatelskich
 

Koncert “Pokolenia Wolności”

Wieczorem w piątek, 2 czerwca zaplanowano koncert pod hasłem: Pokolenia wolności. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo.

Bramy wejściowe na Plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19.00. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp dla chętnych jest wolny.

Dla dziennikarzy

Przedstawiciele mediów zainteresowani akredytacjami medialnymi na koncert, który odbędzie się w piątek, 2 czerwca na Placu Zebrań Ludowych, mogą wypełniać formularz zgłoszeniowy online

Halina Mlynkova: - Chcecie być tolerancyjni, to wyjedźcie i dopiero potem oceniajcie

Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp wolny.

Aby frekwencja w wyborach była jak największa

W samo południe, w sobotę, 3 czerwca, w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – Nie śpij, bo Cię przegłosują. Intencją jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 roku i poprowadziło wówczas do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.
 
Czerwony budzik
W sobotę, 3 czerwca, o godz. 12.00 w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – Nie śpij, bo Cię przegłosują
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

3 i 4 czerwca, sobota – niedziela. Program wydarzeń

W sobotę, 3 czerwca i niedzielę, 4 czerwca, warto przybyć na tereny postoczniowe.

Na Drodze do Wolności, placu Porozumienia Gdańskiego (obok dawnego budynku dyrekcji) i na terenie dawnej stołówki realizowany będzie bardzo bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe.

Co w Strefie Społecznej?

W tym roku do Strefy Społecznej Święta przybędzie 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski, m.in. Łodzi, Krakowa, Warszawy, Iławy, Kwidzyna, Leszna i oczywiście Gdańska. Dołączyć może każdy.

plakat z opisem programu
Akcja profrekwencyjna odbędzie się 3 czerwca w Strefie Społecznej
mat. UM Gdańska

Aktywiści spotykają się z obywatelkami i obywatelami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. Doświadczeniem poprzednich lat, tam będzie dochodzić do wymiany doświadczeń, prezentacji inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce i za granicą, zawiązywania partnerstw i uruchamiania nowych inicjatyw.

- W tym roku spotykamy się pod hasłem Pokoleń Wolności. Chcemy przyjrzeć się różnym problemom i zjawiskom społecznym z perspektywy czterech dekad. Trzech, które już upłynęły i czwartej, którą piszemy teraz wszyscy razem 
- mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
 
7 głównych rozmów zostanie poświęconych – Pokoleniom wolności. Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli niezwykle się zmieniło – tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. Udział w debatach wezmą m.in. Elżbieta Zapendowska, Daniel Qczaj, Piotr Cyrwus, Andrzej Wrona czy Zygmunt Chajzer.
 
Strefa Społeczna, w sobotę, 3 czerwca, będzie otwarta w godz. 11.00–22.00, a w niedzielę, 4 czerwca, w godz. 11.00–18.30.

Co w Gdańskim Forum Partycypacji?

 
W tych dniach warto odwiedzić również Gdańskie Forum Partycypacji, solidną porcję wymiany doświadczeń, prezentację dobrych praktyk, debaty, warsztaty oraz wspólne śniadanie na dobry początek. Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będą rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Inicjatywa Fundacji RC, zostanie zlokalizowana na terenie dawnej stołówki stoczniowej, w nowo zaaranżowanej przez Fundację Gdańską przestrzeni przy historycznej stoczniowej Bramie nr 2.
Czynne - 3 i 4 czerwca w godz. 10.00–15.00. Wstęp wolny.
 
Te dwa dni wypełni program wydarzeń realizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Po wystawie stałej szlakiem swoich wspomnień oprowadzać będą uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca.
Przyjazd do Gdańska zapowiedziało ponad 100 młodych parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, można dołączyć do otwartych obrad Parlamentu Młodych RP.
 
Plakat dotyczący koncertu Pokolenia Wolnosci
 

 

 
ZOBACZ SPOT PROMUJĄCY TEGOROCZNE ŚWIĘTO WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH:
 
 

Debaty przy okrągłym stole

W ogrodzie zimowym zaplanowano kilka debat przy okrągłym stole. Będą spotkania z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu oraz z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Można wziąć udział w seminarium dotyczącym integracji migrantów czy w otwartej konferencji – Moda w PRL.

Wystawa STOCZNIA

Zarówno 3, jak i 4 czerwca bilet na wystawę stałą i wystawę czasową STOCZNIA będzie można kupić w promocyjnej cenie 10 zł. Informacje i bilety na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Szczegółowy program godzinowy Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie poświęconej obchodom 4 czerwca.
 
 
 
oprac. RP
 

TV

Jestem z Gdańska. Jan Suchanek w rocznicę Konstytucji 3 Maja