• Energa Wybrzeże ze zwycięstwem na koniec sezonu zasadniczego

Energa Wybrzeże ze zwycięstwem na koniec sezonu zasadniczego, Maciej Papina rekordzistą

W sobotę, 30 marca, ostatni mecz sezonu zasadniczego Orlen Superligi rozgrywali piłkarze ręczni Energa Wybrzeże Gdańsk. Pokonali na wyjeździe Corotop Gwardię Opole 33:29. Najskuteczniejszy wśród gdańszczan był najbardziej doświadczony Mateusz Jachlewski, ale bohaterem został Maciej Papina, który jest nowym rekordzistą ligi pod względem liczby asyst. Znany jest terminarz meczów play-off.
30.03.2024
Łysy piłkarz ręczny w białej koszulce biegnie z piłką, w tle kilku innych zawodników
Najskuteczniejszy w gdańskiej ekipie w Opolu był Mateusz Jachlewski

Piękny początek gdańszczan

Od początku spotkania gdańszczanom wychodziło niemal wszystko, a zdobytego bardzo szybko prowadzenia nie oddali już do końca meczu. Gdy Energa Wybrzeże prowadziło 10:6, to o czas poprosił trener gospodarzy Bartosz Jurecki. Niewiele pomogło, bo w 16. minucie było 13:8, a po chwili podopieczni trenera Patryka Rombla zwiększyli prowadzenie do siedmiu goli.

Pierwsza połowa skończyła się wynikiem 20:14 dla Energa Wybrzeże. Po cztery bramki na koncie miało trio: Jovan Milicević, Maciej Papina i Mateusz Jachlewski, który w grudniu tego roku skończy 40 lat.

Zawodnik w białej koszulce z uniesionymi do góry rękoma. Na koszulce ma nr 77
Maciej Papina pobił rekord Michała Jureckiego w ilości asyst w sezonie. Teraz wynosi on 211

Papina z rekordem

Po zmianie stron do głosu doszli gospodarze, którzy zaczęli odrabiać straty, rzucając cztery pierwsze bramki w drugiej połowie. Niepowodzenia gdańszczan przełamał Mateusz Góralski, który wykorzystał rzut karny. Bardzo dobrą zmianę w bramce Gwardii dał Jakub Ałaj, który w dzisiejszym meczu bronił ze skutecznością aż 52 procent (został wybrany graczem meczu).

Mimo problemów, na 13. minut przed końcem spotkania, Energa Wybrzeże zdołało powrócić na pięciobramkowe prowadzenie. W 48. minucie było 28:22, skończyło się na 33:29.

Najskuteczniejszy w zwycięskiej ekipie był Jachlewski - zdobywca 10 goli, ale bohaterem został Papina. Rozgrywający gdańszczan rzucił 5 goli i dołożył 8 asyst. Dzięki temu został nowym rekordzistą asyst w rundzie zasadniczej. Teraz wynosi on 211, a poprzedni należał do Michała Jureckiego (207).

Corotop Gwardia Opole – Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33 (14:20)

Corotop Gwardia: Malcher, Ałaj - Łangowski 9, Widomski 5, Jankowski 3, Wojdan 3, Kawka 3, Jendryca 2, Sosna 2, Milewski 1, Zawadzki 1 oraz Wandzel, Hryniewicz, Monczka, Stempin, Koc.

Energa Wybrzeże: Bedoui - Jachlewski 10, Papina 5, Milicević 4, Stępień 4, Pieczonka 3, Powarzyński 2, Góralski 2, Peret 1, Niedzielenko 1, Papaj 1 oraz Domagała, Zmavc, Tomczak, Siekierka.

za Energa Wybrzeże

Drużyna w dwóch rzędach (w pierwszym klęczą) pozuje do zdjęcia. Wszyscy mają uśmiechnięte miny, niektórzy ręce uniesione w geście triumfu
Zespół Energa Wybrzeże po zwycięskim meczu. Po prawej w czarnym stroju (z brodą) trener Patryk Rombel

Walka o utrzymanie

W weekend 6-7 kwietnia rozpoczyna się rywalizacja w fazie play-off. Zespoły z miejsc 1-8 po sezonie zasadniczym grają o mistrzostwo Polski, drużyny z miejsc 9-14 grają w tzw. grupie spadkowej. Punkty zdobyte w pierwszej części rozgrywek zostaną zachowane.

W tej fazie każdy z klubów rozegra po jednym meczu z pozostałymi drużynami grupy spadkowej. Łącznie każdy z walczących o utrzymanie zespołów rozegra po 5 meczów.

Ostatni zespół spadnie z Orlen Superligi, a przedostatnia drużyna weźmie udział w dwumeczu barażowym z zespołem, który na koniec sezonu w Lidze Centralnej zajmie drugie miejsce.

Energa Wybrzeże po sezonie zasadniczym zajmuje przedostatnie, trzynaste miejsce. Do bezpiecznego dwunastego traci trzy punkty.