Emilia Salach nowym dyrektorem zoo w Oliwie - dotąd była zastępczynią Michała Targowskiego

Wiadomo, kto zastąpi odchodzącego na emeryturę Michała Targowskiego - wieloletniego dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Oliwie. Właśnie ogłoszono wynik drugiego i zarazem ostatniego etapu konkursu, w którym uczestniczyło czworo kandydatów. Zwyciężyła Emilia Salach, która w gdańskim zoo pracuje od sześciu lat, przez ostatnie cztery lata była zastępczynią Michała Targowskiego. Jednym z podstawowych wymagań konkursu było przedstawienie koncepcji rozwoju gdańskiego zoo.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta - blondynka - w średnim wieku jest po lewej, starszy i siwy wysoki mężczyzna - po prawej. Zdjęcie wykonane przed wybiegiem dla słoni, w miesiącach letnich. Na drzewach liście, na wprost za osobami na zdjęciu są dwa słonie i dalej pawilon dla słoni
Emilia Salach z Michałem Targowskim - nowa dyrektor oliwskiego zoo z dyrektorem, który był twarzą i dobrym duchem tej instytucji przez ostatnie trzy dekady
fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Oliwskie zoo - zmiana po 30 latach

Konkurs ogłoszono po decyzji Michała Targowskiego, dyrektora GOZ o odejściu na emeryturę po ponad 30 latach pełnienia obowiązków szefa ogrodu. Oprócz podstawowych kwalifikacji takich ja wykształcenie wyższe, znajomość przepisów prawa w tematyce zwierząt, doświadczenia w zarządzaniu itp. od kandydata oczekiwano opracowania koncepcji rozwoju Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i umiejętności poruszania się w specyfice dotyczącej dobrostanu zwierząt egzotycznych.

Michał Targowski odchodzi na emeryturę - 44 lata pracy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Spośród czterech kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, komisja jednogłośnie zarekomendowała na to stanowisko dotychczasową zastępczynię Michała Targowskiego - Emilię Salach.

Oliwskie zoo - o Emilii Salach z uznaniem

Pracę komisji zakończyła decyzja Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska o powierzeniu obowiązków rekomendowanej przez komisję dotychczasowej zastępczyni dyrektora Michała Targowskiego - Emilii Salach.

 - Na decyzję komisji rekrutacyjnej wpływ miały nie tylko umiejętności i doświadczenie nowej pani dyrektor. Z dużym uznaniem spotykała się przede wszystkim, zaprezentowana przez kandydatkę koncepcja rozwoju Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. To kompleksowa wizja, uwzględniająca walory i potencjał tego wyjątkowego miejsca i co bardzo ważne, zakłada też optymalne wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracowników zoo. Włączenie załogi w proces realizacji planu rozwoju gdańskiej placówki to według jej nowej szefowej jeden z kluczowych elementów, umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - To wielka miłośniczka zwierząt i oddana sprawom naszego miasta profesjonalistka. Nie mam wątpliwości, że ma odpowiednie kompetencje, aby pełnić tę zaszczytną funkcję.

Coraz więcej zwierząt w mieście. Michał Targowski odpowiada dlaczego

- Wygrana pani Emilii mnie bardzo cieszy, gdyż jest moją zastępczynią od ponad 4 lat - mówi Michał Targowski. - Emilia jest nasza i już sprawdzona  w tak zwanych bojach. Potrafi poruszać się w  specyficznym zoologicznym światku, można powiedzieć, że poznała go od podszewki, a pracując w ZOO od 6 lat uczestniczyła w wielu spotkaniach, konsultacjach, kontrolach więc z tego wyboru jestem zadowolony i spokojny o przyszłość ogrodu wróżąc mu rozwój, czego bardzo sobie życzę.

Droga Emilii Salach do zoo w Oliwie

Emilia Salach jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego na wydziale nauk politycznych. Ukończyła dwie specjalizacje oraz studiowała podyplomowo dziennikarstwo, a obecnie pisze doktorat z zarządzania. Jest prezesem zarządu Fundacji EMANDI. Od ponad 16 lat pełni funkcje kierownicze w instytucjach publicznych. W swojej pracy zawodowej kierowała m.in. Biurem Prasowym prezydenta Pawła Adamowicza, koordynując prawie 10 lat politykę informacyjną miasta Gdańska. Była też dyrektorem biura posła do Parlamentu Europejskiego – Krzysztofa Hołowczyca, naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, była też dziennikarzem w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. Koordynowała różnorodne projekty m.in. podczas EURO 2012 czy najważniejszych dla miasta inwestycji.

Nowa całoroczna restauracja oraz nowy gatunek w gdańskim ZOO

Emilia Salach, od 2017 roku pracuje w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, a od 2019 r. jest zastępcą dyrektora odpowiedzialną za pracę działów: edukacji, marketingu, zaopatrzenia, zieleni, administracji, technicznego. Od 2021 r. ma nadzór nad pracą gdańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk”. Jest członkiem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, uczestniczyła w obradach EAZA.

Oliwskie zoo według Emilii Salach

Emilia Salach dla naszego portalu:

To wyjątkowa chwila w moim życiu: z jednej strony radość, ale z drugiej - świadomość ogromu zadań i odpowiedzialności, która się z tym wiąże. W zoo pracuję od sześciu lat, przez ostatnie cztery lata byłam zastępczynią dyrektora Michała Targowskiego, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że miałam najlepszego z nauczycieli. W ostatnich kilkunastu miesiącach udało się opracować strategię rozwojową dla zoo, która cieszy się poparciem Miasta i osobiście prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Wraz z zespołem bierzemy się teraz do roboty i będziemy punkt po punkcie realizować koncepcję rozwoju tego wyjątkowego miejsca na mapie Gdańska. Wiele uwagi poświęcimy ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Zoo w Oliwie pod kierownictwem dyrektora Michała Targowskiego zyskało sobie ogromną sympatię i zaufanie przede wszystkim licznych mieszkańców, ale i turystów. Jestem przekonana, że kolejne lata będą stanowiły pomyślną kontynuację tej pracy.