30 lat pracy i serca. Pomorze uczciło jubileusz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym
Jubileusz SORW odbył się 28 października 2022 roku w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W programie był między innymi wykład profesora Przemysława Bąbla, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej i członka Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, prezentacja pracy ośrodka przez nauczycielki Ewę Śniegowską i Grażynę Romanowską, występy artystyczne uczniów i filmowa dokumentacja pracy Ośrodka.
Wzorcowa placówka zapewniająca edukację i terapię osobom z autyzmem
- Dążymy do rozwinięcia możliwości tkwiących w każdym uczniu - powiedziała Iwona Baryła, dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. - Ośrodek to nie miejsce, to ludzie i ich potrzeby, to nasi uczniowie i ich rodziny, dzięki którym ten ośrodek powstał. Ośrodek to też idee czyli grupa rodziców, u których pojawiła się motywacja i wola. To też zaangażowanie wszystkich, dla których problemy osób z autyzmem są ważne.
Tęczowy Piątek w gdańskich szkołach ponadpodstawowych. Ile szkół wzięło udział?
Działający od września 1992 roku ośrodek jest wzorcową placówką zapewniającą edukację i terapię osobom z autyzmem. Pracuje według zasad Stosowanej Analizy Zachowania, wykorzystującej podstawowe prawa uczenia. Wielu spośród nauczycieli ośrodka jest równocześnie certyfikowanymi terapeutami behawioralnymi, a sama placówka jest wpisana na listę Polskiej Licencji Terapeuty Bahawioralnego. W ośrodku uczą się dzieci od 3 roku życia, które dzięki edukacji i terapii są w stanie rozwinąć swój potencjał, nauczyć się nowych umiejętności w zakresie komunikacji i kompetencji społecznych oraz zwiększyć swoją samodzielność. Ich programy nauczania są zindywidualizowane, dopasowane do ich możliwości i potrzeb. Nauczyciele ośrodka stale poszerzają swoją wiedzę, uczestnicząc w stażach, szkoleniach i konferencjach dotyczących autyzmu i nowych metod pracy (w tym verbal behaviour).
Prezydent Monika Chabior: "Ośrodek to bezpieczna przystań dla osob z autyzmem"
- Wizyta w ośrodku zrobiła na mnie ogromne wrażenie - dodała prezydent Chabior. - Wiemy, że w Gdańsku, w Polsce nie jest łatwo świadczyć wyjątkowe usługi. Mimo trudności lokalowych w Ośrodku widać na każdym kroku miłość, profesjonalizm, ciekawe rozwiązania, pracowników którzy mają wiele do zaproponowania. Ta inicjatywa spowodowała impuls, aby w Gdańsku było jeszcze więcej specjalistów od autyzmu. Obyście cały czas dawali osobom z autyzmem tak wiele, abyście tworzyli środowisko bezpiecznej przestrzeni dla nich. Mam nadzieję, że spełni się Wasze marzenie o nowej siedzibie.
Profesor Przemysław Bąbel podkreślił, że powstanie gdańskiego ośrodka było początkiem terapii behawioralnej w Polsce.
- Jak myśli się Gdańsk, to zaraz potem Wałęsa, stocznia, solidarność - powiedział Przemysław Bąbel. - Małgorzata Rybicka to mój Wałęsa, ośrodek to moja stocznia, a terapia behawioralna to moja solidarność. Terapia behawioralna zaczęła się w Gdańsku, a Małgorzata Rybicka jest matką terapii behawioralnej. Trzydzieści lat temu terapii nie było, a teraz to najważniejszy i najskuteczniejszy sposób jeśli chodzi o pracę z osobami autystycznymi.
Małgorzata Rybicka: "Wiedzieliśmy że musimy działać razem"
Swoimi wspomnieniami podzieliła się pomysłodawczyni, twórczyni i przez wiele lat dyrektorka Ośrodka - Małgorzata Rybicka, która miała osobistą motywację, by zająć się osobami z autyzmem.
Jak uczyć dzieci imigrantów? Szkoła Podstawowa nr 57 na Aksamitnej zna odpowiedź na to pytanie
- Takie działania bardzo często zaczynają się od osobistej historii i indywidualnej motywacji. Tą motywacją był nasz syn Antonii, który 35 lat temu został zdiagnozowany jako dziecko z autyzmem - wspominała Małgorzata Rybicka. - To były dawne czasy, kiedy dla takich dzieci nie było żadnej pomocy, niepełnosprawność intelektualna i autyzm były wyrokiem, a takie dzieci były zwolnione z obowiązku szkolnego jako niewyuczalne. Jak rodzice mieliśmy taką perspektywę, to była nasza motywacja. Wiedzieliśm, że musimy działać razem, stowarzyszać się. Przekonaliśmy Macieja Płażyńskiego, ówczesnego wojewodę, aby stworzyć ośrodek inny niż istniejące placówki. Wtedy terapia jeden na jeden to była idea kosmiczna, a nam w Gdańsku udało się ją stworzyć. Do dziś jest to ewenement w skali kraju.
W Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem osoby z autyzmem realizują obowiązek szkolny. Uczą się, ale też mają terapię. To modelowa placówka, w której wprowadzono efektywne, oparte na podstawach naukowych, metody pracy oparte na Stosowanej Analizie Zachowania.