Konferencja Reportażu Dźwiękowego „Audionomia 2022”. Kto weźmie udział?
To wyjątkowe na skalę Polski wydarzenie skupi 120 uczestników z różnych miast: reportażystów, badaczy, podcasterów, realizatorów dźwięku i reprezentantów instytucji kultury. Wszystkich ich połączy wspólna pasja: opowieść dźwiękowa. W trakcie trzech dni uczestnicy wspólnie wysłuchają dziesięciu audycji, które dostały się do finału Konkursu „Audionomia Award”. Odbędą się też wykłady - o unikalności języka audio w audycjach non-fiction oraz o dramaturgii, fikcji i rzeczywistości w audiodokumencie.
"Słuchaj, dzieweczko! - Ona nie słucha". Narodowe czytanie “Ballad i romansów” już jutro
Organizatorzy nie zapomnieli także o warsztatach dla chętnych: można będzie dowiedzieć się, jak stworzyć sobie domowe studio radiowe oraz jak ważna dla kompozycji reportażu dźwiękowego jest muzyka.
Konkurs dla najlepszego reportażu dźwiękowego roku
-Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest Fundacja Audionomia - tłumaczy Magdalena Świerczyńska-Dolot z Fundacji. - Chcemy zwrócić gatunkowi, właśnie reportażowi radiowemu, jego miejsce w świecie sztuki i kultury. Dziś świetnie wypromowany jest reportaż wideo, prasowy również, a na reportaż dźwiękowy przez lata nie było pomysłu, gdzie właściwie powinien się znaleźć. Chcemy zrównać gatunki, obok wideo i prasowego mówić o reportażu dźwiękowym. Tym bardziej że dziś ludzie słuchają wszystkiego, jest mnóstwo podcasterów i podcastów, słuchowisk, audycji.
Na ulice Starego i Głównego Miasta wraca autobusowa linia nr 100. Od poniedziałku
Momentem kulminacyjnym konferencji będzie rozstrzygnięcie konkursu „Audionomia Award”dla najlepszego reportażu dźwiękowego roku. Gościem uroczystości, która odbędzie się w gdańskim Centrum św. Jana, będzie szefowa sekcji reportażu berlińskiej rozgłośni RBB - Gabriela Hermer, zdobywczyni najważniejszych światowych nagród w tej dziedzinie. Uroczystą Galę uświetni koncert zespołu Laboratorium Pieśni.
Dla publiczności: debata o przyszłości reportażu dźwiękowego i gala konkursu „Audionomia Award”
- Audionomia chce promować ambitny reportaż dźwiękowy, który jest w swej istocie sztuką, to film bez obrazu - dodaje Magdalena Świerczyńska-Dolot. - Jego sednem jest prawda, dramaturgia i forma, określona dynamika. To uniwersalna opowieść która powinna wywołać emocje, katharsis u słuchacza. Trzeba wiedzy, umiejętności, doświadczenia i talentu, żeby zrobić dobry reportaż. Dziś często 15-sto minutową relację określa się tym mianem. Zresztą dziś nie łatwo usłyszeć reportaż w radio, niewiele stacji ma go w swoich ramówkach, zwykle są to wieczorne pasma.
Rozwijaj swoje talenty z Gdańskim Archipelagiem Kultury
Dwa wydarzenia w ramach konferencji otwarte są dla publiczności: debata o przyszłości reportażu dźwiękowego, która odbędzie się 9 września w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności o godzinie 18.00 oraz Gala Konkursu „Audionomia Award”, która rozpocznie się z kolei 10 września o godzinie 18.00 w Centrum św. Jana.
Więcej informacji www.audionomia.pl
Partner Strategiczny wydarzenia: Radio 357
Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Partnerzy: Audioteka, Europejskie Centrum Solidarności, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, Universal
Music Production, Ergo HESTIA, Free Range Productions, Uniwersytet Łódzki, torbareportera.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk i Województwa Pomorskiego
Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca