"Słuchaj, dzieweczko! - Ona nie słucha". Narodowe czytanie “Ballad i romansów”

Na przedprożu Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej, w najbliższą sobotę, 3 września o godz. 12, odbędzie się Narodowe Czytanie 2022. Ballady Adama Mickiewicza przeczytają chętni czytelnicy, aktorzy trójmiejskich teatrów i bibliotekarze. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Michałowska. Organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
02.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Narodweczytanie
W 2022 roku podczas Narodowego czytania będzimy zachwycać się poezją Miciewicza, podczas ósmej odsłony akcji para prezydencka zaproponowała pozytywistyczne "Nowele polskie". Mogliśmy ich wysłuchać, jak zawsze, na przedprożu Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej 42
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Akcja Narodowe Czytanie. Od kiedy istnieje?

Narodowe Czytanie 2022 to XI edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisława Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku wspólnie będziemy czytać także dzieło wieszcza. Tym razem będą to „Ballady i Romanse”, które miały premierę 200 lat temu w Wilnie. To wydarzenie zapoczątkowało romantyzm w Polsce.

Wilno w Gdańsku. Na otwarcie festiwalu wystąpi gwiazda Eurowizji - ROZMOWA Z ARTYSTAMI

Zbiór zawiera 14 utworów: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, Do przyjaciół”, „To lubię”, Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj” albo „Próby przyjaźni”, „Lilije”, „Dudarz”.

Sobota, 3 września 2022 roku przy ulicy Mariackiej 42

Na przedprożu Filii Gdańskiej znajdującej się przy ulicy Mariackiej w najbliższą sobotę, 3 września o godzinie 12.00 odbędzie się Narodowe Czytanie 2022. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Andrzej Szadejko z prestiżową nagrodą. Doceniono gdańskie dzieło o grzechu i zbawieniu 

"Ballady i Romanse" - nowatorskie, oryginalne, symbolicznie rozpoczęły polski romantyzm 

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Źródło opisu: wwww.prezydent.pl

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask