Wspominają stan wojenny: Blumsztajn, Chojecki, Król

Seweryn Blumsztajn, Mirosław Chojecki i Krzysztof Król będą w sobotę, 14 grudnia, wspominać w ECS stan wojenny w ramach tzw. spacerów subiektywnych po wystawie stałej. Bilety po 12 zł na stronie ECS. Każdy ze świadków historii opowie o 13 grudnia i późniejszych latach ze swojej indywidualnej perspektywy podziemnego publicysty, dziennikarza czy wydawcy prasy w drugim obiegu.
13.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wystawa
Fragment wystawy stałej ECS. Na zdjęciu Lech Wałęsa po internowaniu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trzy spacery po wystawie stałej ECS odbędą się w sobotę, 14 grudnia pod hasłem – Dwa grudnie. Wspomnieniami podzielą się bohaterowie i świadkowie wydarzeń. Bilety po 12 zł online bądź w kasach ECS. 

Nie zapomnimy o stanie wojennym! Znicze i kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Program wydarzenia

ziennikarz, redaktor.

W działalność opozycyjną aktywnie zaangażował się jeszcze na długo przed powstaniem Solidarności. Wielokrotnie był zatrzymywany i pozbawiany wolności, m.in. w 1965 – za rozprowadzanie listu otwartego do członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, autorstwa Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, w 1968 – za organizację wiecu w trakcie marcowych protestów studenckich, w 1977 – za rozprowadzanie informacji o śmiertelnym pobiciu Stanisława Pyjasa, a w 1980 – w związku z sierpniowymi strajkami. Wstąpił do Solidarności, współpracował z Agencją Prasową „Solidarność”, redagował związkowe pisma. W chwili wprowadzenia stanu wojennego przebywał we Francji, gdzie spotykał się z przedstawicielami tamtejszych związków zawodowych. Nie wrócił do kraju, powołał Komitet Koordynacyjny Solidarności, którym następnie kierował.
W 1989 wszedł w skład redakcji „Gazety Wyborczej”, piastował m.in. stanowisko redaktora naczelnego warszawskiego dodatku lokalnego „Gazeta Stołeczna”.

godz. 14, Mirosław Chojecki, producent filmowy, wydawca, drukarz.

Działacz opozycji przedsolidarnościowej. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, organizował niezależną działalność drukarską. Założyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, największej w PRL działającej poza cenzurą, która przez dwanaście lat wydawała książki, czasopisma i dokumenty, w sumie ponad pięćset tytułów. „Od nas samych zależy los wolnego słowa w Polsce” – głosiło hasło na wydawnictwach NOW-ej. W trakcie strajków sierpniowych w 1980 również zajmował się organizacją działalności drukarskiej. Członek Solidarności. Stan wojenny zastał go – podobnie jak Seweryna Blumsztajna – w Paryżu, gdzie pozostał i aktywnie wspierał opozycję w Polsce: prowadził działalność wydawniczą, produkował filmy poświęcone najnowszej historii Polski, był jedną z kluczowych postaci w organizacji transportów do Polski z pomocą dla opozycji, w tym sprzętu.

godz. 16, Krzysztof Król, polityk, dziennikarz, publicysta.

Mając zaledwie 16 lat, współpracował z Jackiem Kuroniem i Janem Lityńskim, kolportując publikacje Komitetu Obrony Robotników w warszawskim liceum, do którego uczęszczał. Współzałożyciel Uczniowskiego Ruchu Odnowy, później w składzie Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej. Przez wiele lat angażował się w niezależną działalność wydawniczą i publicystyczną. W 1981 dołączył do Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) i to z tym ugrupowaniem na lata związał działalność opozycyjną. W KPN sprawował wiele funkcji, w tym koordynacyjnych i kierowniczych. Publikował w tym czasie pod pseudonimem Andrzej Grot, w ten sposób sygnował m.in. biografię Leszka Moczulskiego – „Leszek Moczulski. Idea i czyn” (1984). W marcu 1985 został aresztowany, następnie sąd wymierzył mu karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Zwolniono go we wrześniu 1986 na mocy amnestii. Prywatnie mąż pasierbicy Leszka Moczulskiego.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask