
35 lat polskich samorządów
Dzień Samorządu Terytorialnego nieprzypadkowo obchodzony jest 27 maja. To rocznica pierwszych - po upadku PRL - demokratycznych wyborów do rad gmin w miastach i wsiach w całej Polsce. Historyczne już głosowanie odbyło się 27 maja 1990 roku. Zdaniem ekspertów, reforma samorządowa okazała się najbardziej udaną reformą “nowej Polski” - jest fundamentem rozwoju gmin i regionów, stanowi podstawę budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Dziś w Polsce jest 2479 gmin. W tej liczbie mamy 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin miejskich na prawach powiatu.
30 lat samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku - dzień, w którym zaczęła się lepsza Polska
Święto samorządu ustanowiono uchwałą Sejmu RP z 29 czerwca 2000 r., dla uhonorowania dorobku pierwszych dziesięciu lat odrodzonego polskiego samorządu terytorialnego.
Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, do której należy Gdańsk, podkreślają, iż w miastach, które tworzą tę Unię, każdego dnia podejmowane są decyzje wpływające na życie milionów mieszkańców. To efekt pracy setek zespołów, w których spotykają się różni specjaliści: urbaniści, analitycy, legislatorzy, doradczynie, eksperci od finansów, środowiska czy edukacji.
Innowacyjny Samorząd 2025. Gdański asystent meldunkowy z wyróżnieniem
Unia Metropolii Polskich a Gdańsk
Pracę samorządowców można zmierzyć konkretnymi liczbami. Poniżej podajemy kilka tego przykładów z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, która jest stowarzyszeniem 12 największych miast w kraju.
30 lat samorządu terytorialnego. Debata o funkcjonowaniu i przyszłości naszych "małych ojczyzn"
- W 2024 roku, w 12 miastach UMP, udzielono blisko 15 tysięcy ślubów. 88 proc. z nich odbyło się w urzędach stanu cywilnego, 12 proc. - poza urzędem. W samym Gdańsku zarejestrowano w ubiegłym roku 1410 ślubów, w tym 960 ślubów cywilnych odbyło się w gmachu USC. W naszym mieście, wśród par, które postawiły na plener, największą popularnością cieszyły się parki (zwłaszcza Oruński i Oliwski) oraz plaża.
- W ubiegłym roku w miastach Unii przyszło na świat dokładnie 104 496 dzieci. Najpopularniejszymi imionami były Zofia i Jan. W tym czasie w samym Gdańsku urodziło się 6912 noworodków. Najpopularniejszymi imionami były Maja i, także, Jan.
- W 2024 roku w 12 miastach UMP mieszkańcy dzwonili na miejskie infolinie 1,7 mln razy, z różnymi sprawami. W naszym mieście odnotowano w ubiegłym roku 118 tys. zgłoszeń do Gdańskiego Centrum Kontaktu.
- Samorządy troszczą się m.in. o miejską zieleń. I tak, w miastach UMP, zasadzono w zeszłym roku 155 tys. drzew. W tym czasie w Gdańsku przybyło ponad 7 tys. drzew. Część z nich została nasadzona w ramach realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego. Pozostałe to efekt m.in. dwóch akcji: zalesiania terenów miejskich na Zaspie i dogęszczania lasu komunalnego ma Górkach Zachodnich. Na tę liczbę wpływ miało też pojawienie się w Gdańsku trzech kolejnych mikrolasów. Co istotne, wskazana liczba nowych drzew nie uwzględnia nasadzeń zastępczych realizowanych przez prywatne firmy, inwestujące w naszym mieście.
- W 2024 roku, do grudnia włącznie, w Gdańsku zarejestrowano 2654 samochody elektryczne. W sumie, w miastach UMP, zarejestrowano takich pojazdów 16,2 tys.
Debata w ECS. Samorządowcy o samorządności 30 lat po pierwszych wyborach