• Start
  • Wiadomości
  • To zmieniło Polskę na lepsze. Dzień Samorządu Terytorialnego

To zmieniło Polskę na lepsze. Dzień Samorządu Terytorialnego

Pracownicy samorządowi rejestrują narodziny, śluby, poświadczają meldunek, pomagają uzyskać dowód osobisty lub zarejestrować auto. To także samorząd terytorialny zarządza mieniem komunalnym, edukacją i dba o to, by sprawnie funkcjonowała komunikacja publiczna. Nie mniej ważne: buduje społeczeństwo obywatelskie, wytycza drogi rozwoju infrastrukturalnego i społecznego dla miast i gmin. Warto uświadomić sobie, jak pozytywnie praca ludzi samorządu w ciągu 35 lat, od upadku PRL, wpłynęła na jakość życia w Polsce.
27.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta z flagą Gdańska stoi przed Złotą Bramą, w tłumie przechodzących ludzi
Samorządy terytorialne w całym kraju - ale szczególnie Gdańsk - zbudowały poczucie więzi wśród mieszkańców, które nazywamy tożsamością lokalną. Gdańskość, otwartość, nowoczesność i jednoczesna duma z historii miasta to cechy, które w Polsce i na świecie kojarzą się zdecydowanie dobrze
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

35 lat polskich samorządów

Dzień Samorządu Terytorialnego nieprzypadkowo obchodzony jest 27 maja. To rocznica pierwszych - po upadku PRL - demokratycznych wyborów do rad gmin w miastach i wsiach w całej Polsce. Historyczne już głosowanie odbyło się 27 maja 1990 roku. Zdaniem ekspertów, reforma samorządowa okazała się najbardziej udaną reformą “nowej Polski” - jest fundamentem rozwoju gmin i regionów, stanowi podstawę budowy społeczeństwa obywatelskiego. 

Dziś w Polsce jest 2479 gmin. W tej liczbie mamy 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin miejskich na prawach powiatu.

30 lat samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku - dzień, w którym zaczęła się lepsza Polska

Święto samorządu ustanowiono uchwałą Sejmu RP z 29 czerwca 2000 r., dla uhonorowania dorobku pierwszych dziesięciu lat odrodzonego polskiego samorządu terytorialnego.

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, do której należy Gdańsk, podkreślają, iż w miastach, które tworzą tę Unię, każdego dnia podejmowane są decyzje wpływające na życie milionów mieszkańców. To efekt pracy setek zespołów, w których spotykają się różni specjaliści: urbaniści, analitycy, legislatorzy, doradczynie, eksperci od finansów, środowiska czy edukacji. 

Innowacyjny Samorząd 2025. Gdański asystent meldunkowy z wyróżnieniem

Unia Metropolii Polskich a Gdańsk

Pracę samorządowców można zmierzyć konkretnymi liczbami. Poniżej podajemy kilka tego przykładów z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, która jest stowarzyszeniem 12 największych miast w kraju. 

30 lat samorządu terytorialnego. Debata o funkcjonowaniu i przyszłości naszych "małych ojczyzn"

  • W 2024 roku, w 12 miastach UMP, udzielono blisko 15 tysięcy ślubów. 88 proc. z nich odbyło się w urzędach stanu cywilnego, 12 proc. - poza urzędem. W samym Gdańsku zarejestrowano w ubiegłym roku 1410 ślubów, w tym 960 ślubów cywilnych odbyło się w gmachu USC. W naszym mieście, wśród par, które postawiły na plener, największą popularnością cieszyły się parki (zwłaszcza Oruński i Oliwski) oraz plaża.
  • W ubiegłym roku w miastach Unii przyszło na świat dokładnie 104 496 dzieci. Najpopularniejszymi imionami były Zofia i Jan. W tym czasie w samym Gdańsku urodziło się 6912 noworodków. Najpopularniejszymi imionami były Maja i, także, Jan. 
  • W 2024 roku w 12 miastach UMP mieszkańcy dzwonili na miejskie infolinie 1,7 mln razy, z różnymi sprawami. W naszym mieście odnotowano w ubiegłym roku 118 tys. zgłoszeń do Gdańskiego Centrum Kontaktu. 
  • Samorządy troszczą się m.in. o miejską zieleń. I tak, w miastach UMP, zasadzono w zeszłym roku 155 tys. drzew. W tym czasie w Gdańsku przybyło ponad 7 tys. drzew. Część z nich została nasadzona w ramach realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego. Pozostałe to efekt m.in. dwóch akcji: zalesiania terenów miejskich na Zaspie i dogęszczania lasu komunalnego ma Górkach Zachodnich. Na tę liczbę wpływ miało też pojawienie się w Gdańsku trzech kolejnych mikrolasów. Co istotne, wskazana liczba nowych drzew nie uwzględnia nasadzeń zastępczych realizowanych przez prywatne firmy, inwestujące w naszym mieście.
  • W 2024 roku, do grudnia włącznie, w Gdańsku zarejestrowano 2654 samochody elektryczne. W sumie, w miastach UMP, zarejestrowano takich pojazdów 16,2 tys. 

Debata w ECS. Samorządowcy o samorządności 30 lat po pierwszych wyborach

TV

Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP