Dzień Dziecka w Gdańsku

Międzynarodowy Dzień Dziecka warto spędzić w Gdańsku – czeka wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Na spektakle zapraszają Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura i nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska – Teatr Mostownia. Muzeum Gdańska wszystkie swoje oddziały dzieciom i ich opiekunom udostępnia za darmo! To nie wszystko.
28.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dziewczynka trzymana na barana podczas koncertu
W Dzień Dziecka w Gdańsku nie zabraknie okazji do tego, by wywoływać uśmiech na twarzach młodszych i starszych dzieci
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kino na Szekspirowskim od 29 maja. Najlepsze i najciekawsze filmy, bilety w sprzedaży

W sobotę, 1 czerwca, w godzinach 10:00 - 16:00 lub 10:00 – 18:00 (w zależności od placówki) Muzeum Gdańska zaprasza dzieci wraz z opiekunami do odwiedzania wszystkich swoich oddziałów za darmo (wstęp wolny dla dzieci i jednego towarzyszącego opiekuna). Będzie to okazja, by spędzić czas w gronie rodzinnym, zaspokoić głód wiedzy, dowiedzieć się więcej o historii i kulturze naszego miasta, wspólnie odkrywać zagadki i zwiedzić ciekawe budynki i piękne, zabytkowe wnętrza.

Do dyspozycji odwiedzających są oddziały: Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16), Ratusz Głównego Miasta i Galeria Palowa (ul. Długa 46/47), Dwór Artusa (Długi Targ 43/44), Dom Uphagena (ul. Długa 12), Muzeum Poczty Polskiej (plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2), Muzeum Nauki Gdańskiej (ul. Wielkie Młyny 10), Twierdza Wisłoujście (ul. Stara Twierdza 1), Kuźnia Wodna (ul. Bytowska 1A), Zespół Przedbramia (Targ Węglowy 26). Godziny otwarcia i szczegóły dotyczące wystaw stałych i czasowych w poszczególnych oddziałach można znaleźć na stronie muzeumgdansk.pl.

Ponadto 1 czerwca w godzinach 11:00 – 12:30 Muzeum Bursztynu zaprasza na Dzień Dziecka z Panienką z okienka. Wydarzenie odbędzie się w Sali Edukacyjnej, koszt: dzieci do 3 lat wstęp wolny, dzieci od 3 lat – 35 zł, dorośli – 25 zł.

- Już czas, byście poznali młodą gdańszczankę, „bursztynową” panienkę, która mieszkała w Gdańsku dawno, dawno temu, zostawiając po sobie pełną ciepłych uczuć historię. Podczas spotkania z Okazji Dnia Dziecka, teatrzyk kukiełkowy przybliży Wam tę postać i jej przygody na tle historycznych zdarzeń. Oprócz postaci Hedwigi (panienki z okienka), przyjrzycie się bliżej gdańskim kamieniczkom, które będą stanowiły scenografię tego ciekawego spektaklu. Opowiemy Wam o ornamentach, okienku panienki, itd. W grupach narysujecie własne gdańskie kamieniczki – zachęcają pracownicy muzeum. 

Limit miejsc: 30 osób, bilety do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online.

dziewczynka w stroju jednorożca
O dobry humor dzieci zadbają m.in. animatorzy i pracownicy instytucji kultury
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dziecięca strona miasta - zaglądamy do archiwów Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku

„Co w trawie piszczy?” to warsztaty rodzinne organizowane w soboty, także 1 czerwca, przez Hevelianum w Domu Zdrojowym w Brzeźnie (ul. Zdrojowa 2). Będzie to okazja do wspólnego odkrywania tajemnic przyrody, i uzyskania odpowiedzi na takie pytania, jak: czy pająki to owady, czy karaczany cierpią na agorafobię i na czym polega hierarchia u mrówek? 

- Świat owadów, pajęczaków i innych bezkręgowców jest tajemniczy i ukryty przed ludzkimi spojrzeniami. Uzbrojeni w mikroskop i lupę przyjrzymy się z bliska owadzim mieszkańcom Domu Zdrojowego – zapraszają organizatorzy.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci od 7. roku życia wraz z rodzicami lub opiekunami. W każdą sobotę warsztaty odbywają się trzykrotnie: o godzinie 10:30, 12:00 i 13:30. Bilety, do kupienia na bilety.hevelianum.pl, w cenie normalny 25 zł, ulgowy 20 zł, Gdańska Karta Mieszkańca 15/10 zł.

Natomiast na Górze Gradowej (ul. Gradowa 6), w soboty czeka inna atrakcja – Astrobaza, czyli warsztaty dla dzieci w Kreatywnym Placu Zabaw. To przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z opiekunami wspólne odkrywanie tajemnic nauki.

- Układ Słoneczny to wyjątkowe miejsce we Wszechświecie. Zapraszamy do wcielenia się w rolę jego odkrywców. W międzyplanetarnej podróży poznacie planety, które krążą wokół Słońca. Założycie stroje astronautów i wykonacie testy sprawnościowe. Wykorzystacie też roboty, które pomogą Wam w kosmicznej eksploracji. Przeprowadzicie obserwacje meteorytów i nauczycie się je odróżniać od zwykłych kamieni – wymieniają organizatorzy.

Warsztaty odbywają się o godzinie 10:30, 12:00 i 13:30. Bilety: 25 zł (dziecko) + 5 zł (opiekun), do kupienia na bilety.hevelianum.pl.

aktorzy poprzebierani za baśniowe postaci siedzą przy zastawionym stole na scenie
Premiera „Złotego Klucza” uświetnił piętnasty jubileuszowy sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Teraz spektakl można oglądać na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże
fot. Natalia Kabanow

Teatr Wybrzeże zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na spektakl na wyremontowanej i zmodernizowanej Dużej Scenie (ul. Świętego Ducha 2, wejście od Targu Węglowego): „Złoty klucz”, na motywach baśni braci Grimm.

Główny bohater, Piotruś, pozornie jest zwykłym chłopcem, którego życie toczy się w sposób uporządkowany, przewidywalny i... trochę nudny. Ma Mamę, Tatę, Dom, Łopatę do Odśnieżania i Nieprzyjemnych Chłopców za sąsiadów.  Ale ma też ekscentrycznego Dziadka, który opowiada niezwykłe bajki, a gdy Dziadek opowiada jakąś historię zaczynają dziać się dziwne rzeczy... Zza muru słychać płacz Królewny, okrutnie potraktowanej przez los, za plecami wyrasta Zaczarowany Las, wśród korzeni drzew błyska Złota Gęś, przynosząca szczęście ludziom poczciwym. I gdy tak Dziadek opowiada, wszystko ulega przemianie, nie tylko Brzydka Żaba staje się Pięknym Królewiczem, ale nawet Mama, Tata i Nieprzyjemni Sąsiedzi stają się jacyś inni... Bo Baśń ma moc zmieniana świata, a Piotruś i Dziadek przekonują się o tym na własnej skórze.

Scenariusz stworzyła Marta Giergielewicz, a reżyserem jest Maćko Prusak. Scenografię do spektaklu przygotowała Marta Śniosek-Masacz, muzykę Bartosz Woźniak. Występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Paweł Pogorzałek i Cezary Rybiński.

W Dzień Dziecka, 1 czerwca, spektakl będzie grany na Dużej Scenie o godzinie 16:00. Przedstawienie zalecane jest dla widzów od 7. roku życia. Bilety: 25-30 zł, do kupienia online na bilety.teatrwybrzeze.pl, i w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) oraz w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30).

„Złoty Klucz”. Spektakl Teatru Wybrzeże zabierze widzów do krainy wyobraźni

W Teatrze Miniatura w sobotę odbędzie się światowa prapremiera bestsellerowej książki brytyjskiego autora Sama Copelanda: „Charlie zmienia się w kurczaka”, o chłopcu, który pod wpływem stresu, lęku czy niepokoju zmienia się w różne zwierzęta. Powody do takich emocji zawsze się znajdą, więc próbuje ze szkolnymi przyjaciółmi znaleźć sposoby, żeby nad tą przypadłością zapanować. Powieść jest pełna humoru, ale pozwala też czytelnikom odkryć przydatne narzędzia do radzenia sobie z własnymi emocjami. Premiera odbywa się co prawda w ramach trwającego sezonu pod hasłem #czułość, ale zapowiada już sezon 2024/2025 w Miniaturze – pod hasłem #chłopaki - podczas którego będziemy okazja do tego, by się zastanowić, jak to jest być chłopakiem we współczesnych czasach. Spektakl zobaczymy w tę sobotę o godzinie 17:00. Więcej: W sobotę premiera w Miniaturze. O emocjach i problemach dzieci, ale z humorem

Na premierę spektaklu „Borówka mówi nie” 1 czerwca zaprasza z kolei Teatr Mostownia, od niedawna działający w siedzibie przy ulicy Miszewskiego 16 (dawny Dom Książki we Wrzeszczu).

Główną bohaterką przedstawienia, dedykowanego dzieciom w wieku 4-10 lat i ich rodzicom oraz opiekunom, jest temperamentna krasnoludka Borówka. Ma ona dość ciężkiej pracy, która wypełnia jej całe dnie. Marzy o odpoczynku, większej swobodzie, a najbardziej chciałaby być duża jak człowiek i decydować o tym co chce, a czego nie chce robić. Niespodziewanie jej życzenie się spełnia, a Borówka ma okazję przekonać się, czy bycie dużą i samodzielną jest tak wspaniałe, jak w jej wyobrażeniach...

Spektakl ma formę muzycznej bajki, pełnej magii i humoru, a także wątków ekologicznych - akcja toczy się w coraz bardziej zaśmieconym lesie.

Scenariusz i muzyka: Ola Lis, reżyseria: Agnieszka Grewling-Stolc, aranżacje muzyczne: Grzegorz Kusio. Występują: Ola Lis, Agnieszka Grewling-Stolc.

Początek o godzinie 15:00. Bilety: 25 - 35 zł, do kupienia na miejscu.

Oferujące zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych Sztukarium - Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku, zaprasza w sobotę do swojej siedziby przy ulicy Piecewskiej 27 na moc fantastycznych zabaw, radosnych uśmiechów i wyjątkowych chwil spędzonych z animatorami i instruktorami. 

Program Dnia Dziecka w Sztukarium

  • godz. 10:00 - 10:30 - Animacje w ogrodzie
  • godz. 11:00 - 11:30 - Malowanie buziek
  • godz. 12:00 - 12:30 - Bańki XXL
  • godz. 13:00 - 13:30 - Dmuchańce
  • godz. 14:00 - 14:30 - Wata cukrowa
  • godz. 10:00 - 12:00 - Otwarta pracownia malarska (sala 2.4)
  • godz. 13:00 - 15:00 - Otwarta pracownia ceramiczna (sala 2.4)
  • godz. 12:30 - 13:15 - Pokaz eksperymentów (ogród)
  • godz. 14:00 - 15:00 - Pokaz robotów LEGO (sala 1.10)

Wstęp wolny.

klaun
Do świata magii w Food Hall Montowni zabierze najmłodszych Mosaic Events
mat. Mosaic Events

O najmłodszych nie zapomina także Food Hall Montownia (ul. Lisia Grobla 7) – w ich święto, 1 czerwca, zaprasza na wyjątkowy Cyrkowy Dzień Dziecka. Podczas wydarzenia pełnego śmiechu i zabawy będzie okazja nauczyć się żonglowania i innych sztuczek pod okiem radosnego cyrkowca z Mosaic Events. Początek o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Wiosenny spacer z okazji Dnia Dziecka przygotowała Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. 1 czerwca pod hasłem „Jednorożce, lwy i stare bramy - szlakiem ukrytych zwierząt w Gdańsku” odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, która pozwoli odszukać ukryte na Głównym Mieście zwierzęta i poznać bliżej kultowe miejsca, takie jak Brama Wyżynna czy Fontanna Neptuna.

- Dlaczego lew w herbie Ratusza Głównego Miasta patrzy w innym kierunku niż powinien? Czy w Gdańsku są jednorożce? Skąd się wzięły nazwy ulicy Koziej i Krowiej? Dołącz do naszego spaceru i poznaj odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych fascynujących historii! Dowiesz się o legendach, opowieściach i sekretach, które skrywa Gdańsk. Razem będziemy tropić lwy, orły, żółwie, owce, a nawet tajemniczego bursztynowego kota – zaprasza przewodnik.

Początek o godzinie 10:30, czas trwania około 2,5 godziny. Bilety: 37 zł (dzieci do 3 lat wstęp wolny) - do nabycia online oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej w Gdańsku, ul. Wały Jagiellońskie 2a. Zbiórka również w Centrum Informacji Turystycznej.

Tak powstawał powojenny Wrzeszcz. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Gdańska

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni