Dwie gdańszczanki z medalem mistrzostw Europy. Marta Jakubowska i Amelia Olszewska na podium

W dniach 22-29 lutego w Neapolu odbywały się mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w szermierce. W przedostatnim dniu zawodów na trzecim miejscu podium stanęły polskie florecistki do lat 20. W drużynie były Marta Jakubowska i Amelia Olszewska (obie AZS AWFiS Gdańsk).
01.03.2024
Cztery młode kobiety w dresach z kwiatami w dłoni i medalami na szyi
Polskie florecistki do lat 20 z Neapolu przywiozą brązowe medale. Marta Jakubowska (pierwsza z lewej) i Amelia Olszewska (pierwsza z prawej) - obie AZS AWFiS Gdańsk

Polscy floreciści jadą na igrzyska olimpijskie. Z Gdańska Michał Siess i trener Radosław Glonek

Było blisko finału

Mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych, czyli zawodniczek i zawodników do lat 20 i 17. Drużynę floretu kobiet juniorek w Neapolu tworzyły: Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu), Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów), która zdobyła kilka dni wcześniej brąz indywidualnie i złoto drużynowo wśród juniorek młodszych (do lat 17) oraz Marta Jakubowska i Amelia Olszewska (obie AZS AWFiS Gdańsk, trener Konrad Pietrusiak)

Polski w pierwszym meczu pokonały pewnie Holenderki 45:34, w kolejnym Mołdawianki 41:36 i weszły do strefy medalowej. Rywalkami w półfinale były Francuzki, naszym dziewczynom do awansu do finału zabrakło bardzo niewiele, bowiem uległy utytułowanym rywalkom zaledwie jednym trafieniem - 38:39.

Trójkolorowe w finale rozgromiły Węgierki a Biało-Czerwone toczyły bardzo wyrównany bój o brąz. Zwycięski z florecistkami z Wielkiej Brytanii. 44:43 dla Polski i brązowy medal stał się faktem.

Nie był to pierwszy gdański medal na mistrzostwach Europy juniorów i juniorów młodszych w Neapolu. Wcześniej brąz w turnieju drużynowym do lat 17 wywalczyła Hanna Wojtas (AZS AWFiS Gdańsk)

Hanna Wojtas drużynową mistrzynią Europy we florecie do lat 17

Indywidualnie pokonała nr 1

Dzień przed zawodami drużynowymi odbyła się rywalizacja indywidualna. Amelia Olszewska w pierwszej walce rozbiła bez straty punktu Paulę Radu (Rumunia) 15:0! Potem wyeliminowała dwie zawodniczki walczące pod neutralną flagą: rozstawioną z nr 1 Annę Solovevą 15:14 i Ailę Mamedovą 15:11. W kolejnej rundzie Amelię zatrzymała trzecia florecistka walcząca bez przynależności państwowej: Polina Volobueva 6:15, która ostatecznie sięgnęła po srebrny medal.

Marta Jakubowska w walce tabeli z 64 musiała uznać wyższość Czeszki Michali Illekovej, ulegając 14:15.