Hanna Wojtas drużynową mistrzynią Europy we florecie do lat 17

W dniach 22-29 lutego w Neapolu odbywają się mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w szermierce. Znakomicie spisały się polskie florecistki, wśród nich Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki), które w sobotę, 24 lutego, stanęły na najwyższym stopniu podium.
25.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawodniczki w białych szermierczych strojach stoją w kółku, cieszą się
Radość młodych polskich florecistek po zdobyciu złotego medalu
fot. pzszerm.pl

Wielka przewaga Polek

Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki, trener Łukasz Szymański), Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów), Aleksandra Nowakowska (UKS MDK-5 Bydgoszcz) i Michalina Bartol (Wartu-Muszkieterowie Poznań) walczyły znakomicie od samego początku. W pierwszym pojedynku turnieju drużynowego rozbiły Hiszpanki 45:12, potem Słowaczki 45:20 a w półfinale Wielką Brytanię 45:14.

W finale rywalkami Polek były Włoszki, które również do decydującego o złocie meczu awansowały bez większych problemów. W pierwszej walce Wojtas uległa swojej przeciwniczce 3:5, po kolejnych dwóch Nowakowska i Kuś wyprowadziły polski zespół na prowadzenie 20:13. Po siedmiu walkach było 31:33. W następnej Kuś doprowadziła do stanu 38:38. Ostatnia na planszy w polskiej ekipie pojawiła się Wojtas, było już 40:43, ale wtedy 17-letnia gdańszczanka zadała pięć trafień z rzędu. Zwycięstwo Biało-Czerwonych stało się faktem! Polska-Włochy 45:43! Polki Mistrzyniami Europy!

Cztery młode uśmiechnięte dziewczyny w dresach, w dłoniach trzymają wiązanki kwiatów, na szyjach wiszą medale
Mistrzynie Europy do lat 17. Pierwsza z lewej Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki)
fot. pzszerm.pl

Wojtas indywidualnie w ósemce

Dwa dni wcześniej - 22 lutego - odbył się turniej indywidualny florecistek do lat 17. Blisko strefy medalowej była Wojtas, która pokonała Gaję Korn z Izraela 15:5 i dwie Włoszki: Vittorię Rivę 15:12 oraz Ludovicę Franzoni 13:12. W ćwierćfinale uległa nieznacznie Węgierce Annie Kollar 13:15. 

Zawodniczka UKS GSS została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Brązowy medal zdobyła Natasza Kuś.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury