Hanna Wojtas drużynową mistrzynią Europy we florecie do lat 17

W dniach 22-29 lutego w Neapolu odbywają się mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w szermierce. Znakomicie spisały się polskie florecistki, wśród nich Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki), które w sobotę, 24 lutego, stanęły na najwyższym stopniu podium.
25.02.2024
Zawodniczki w białych szermierczych strojach stoją w kółku, cieszą się
Radość młodych polskich florecistek po zdobyciu złotego medalu

Wielka przewaga Polek

Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki, trener Łukasz Szymański), Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów), Aleksandra Nowakowska (UKS MDK-5 Bydgoszcz) i Michalina Bartol (Wartu-Muszkieterowie Poznań) walczyły znakomicie od samego początku. W pierwszym pojedynku turnieju drużynowego rozbiły Hiszpanki 45:12, potem Słowaczki 45:20 a w półfinale Wielką Brytanię 45:14.

W finale rywalkami Polek były Włoszki, które również do decydującego o złocie meczu awansowały bez większych problemów. W pierwszej walce Wojtas uległa swojej przeciwniczce 3:5, po kolejnych dwóch Nowakowska i Kuś wyprowadziły polski zespół na prowadzenie 20:13. Po siedmiu walkach było 31:33. W następnej Kuś doprowadziła do stanu 38:38. Ostatnia na planszy w polskiej ekipie pojawiła się Wojtas, było już 40:43, ale wtedy 17-letnia gdańszczanka zadała pięć trafień z rzędu. Zwycięstwo Biało-Czerwonych stało się faktem! Polska-Włochy 45:43! Polki Mistrzyniami Europy!

Cztery młode uśmiechnięte dziewczyny w dresach, w dłoniach trzymają wiązanki kwiatów, na szyjach wiszą medale
Mistrzynie Europy do lat 17. Pierwsza z lewej Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki)

Wojtas indywidualnie w ósemce

Dwa dni wcześniej - 22 lutego - odbył się turniej indywidualny florecistek do lat 17. Blisko strefy medalowej była Wojtas, która pokonała Gaję Korn z Izraela 15:5 i dwie Włoszki: Vittorię Rivę 15:12 oraz Ludovicę Franzoni 13:12. W ćwierćfinale uległa nieznacznie Węgierce Annie Kollar 13:15.

Zawodniczka UKS GSS została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Brązowy medal zdobyła Natasza Kuś.