Drugie życie bratków. Gdańszczanie przygarnęli tysiące bezpłatnych sadzonek

Tłumy gdańszczan pojawiły się we wszystkich pięciu lokalizacjach, w których w Gdańsku rozdawano sadzonki bratków i stokrotek z miejskich kwietników i rabat. Kwiaty rozeszły się bardzo szybko. Rozdano ponad 15 tysięcy roślinek. 
( 08.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie skrzynki wypełnione kwiatami przygotowanymi do rozdania, za skrzynkami czekają w kolejce ludzie
Chętnych na darmowe rozsady kwiatów nie brakowało. W Zielonym Parku pojawiły się rano tłumy mieszkańców.
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Po raz 11. i do tego 11 czerwca. Viva Oliva, czyli święto jednej z najstarszych dzielnic Gdańska

Bezpłatne sadzonki od Miasta Gdańska rozdawano w środę, 8 czerwca 2022 roku od rana w pięciu miejscach w mieście, m.in w Parku Zielonym przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, w którym z mieszkańcami spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tłumy mieszkańców przyszły po bratki

- Bratki i stokrotki tradycyjnie posadzone wczesną wiosną, są nadal w dobrej kondycji. Nie chcemy, by trafiły na kompost, dlatego jak co roku je rozdajemy - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. - Sadząc kwiaty dbamy o to, aby nasze miasto było jeszcze piękniejsze, a feeria barw cieszyła oko.

Chętni na przygarnięcie roślin przynieśli ze sobą opakowania (tacki, skrzyneczki, doniczki), aby wygodnie przetransportować sadzonki.

- Prowadzimy tę akcję od pięciu lat i zawsze są tłumy - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Przychodzą osoby prywatne, ale przedstawiciele różnych instytucji. Dziś byli na przykład uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku, którzy zasadzą bratki na trawnikach przed budynkiem. Przyszły też pielęgniarki z pobliskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Dzięki tylu chętnym bratki dostały drugie życie. To rośliny dwuletnie, choć teraz może nie wyglądają najlepiej, wysieją się i już we wrześniu mogą cieszyć oko, zakwitną też na przyszłą wiosnę. 

Jakie letnie kwiaty zobaczysz w Gdańsku?

Wiosenne kwiaty z miejskich rabat, które właśnie trafiły do mieszkańców ustąpiły miejsca letniej roślinności. Pod koniec maja obsadzono trzy kwietne herby Gdańska, na których prezentują się begonie i aksamitki.

Z okazji Dnia Drzewa. W sobotę Miasto rozdało mieszkańcom sadzonki klonu polnego

Gatunki letnie na wieże, rabaty, kwietniki i do donic trafią w drugim tygodniu czerwca. Gdańskie lato w tym roku będzie miało kolor begonii, pelargonii, gaury, petunii, smagliczki, aksamitki, starca, kocanki, wilców, koleusów oraz szałwii i promiennych słoneczników.

Skrzynki z bratkami i stokrotkami przed niemi kucają lub stoja dzieci, w środku kobieta w średnim wieku w sukience
Po sadzonki bratków w środę 8 czrwca 2022 roku przyszli też uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W miejscach, gdzie założenie kwietników jest niemożliwe, kwiaty posadzone będą w znanych z ubiegłych lat wieżach. W tym roku w 121 skrzynkach rozmaitej wielkości rosnąć będzie łącznie ponad 2,5 tysiąca sztuk roślin. Kwitnące wieże rozmieszczone zostaną w następujących miejscach:

- w Śródmieściu,

- przy ul. Opata Jacka Rybińskiego,

- przy ul. Gościnnej,

- przy Cmentarzu Łostowickim,

- przy Cmentarzu Centralnym Srebrzysko,

- przy Placu Wybickiego,

- na Skwerze Józefa Piłsudskiego.

Łącznie w całym mieście latem zakwitnie prawie 35 tysięcy letnich kwiatów, które będą zachwycać aż do jesieni.