Po raz 11. Viva Oliva, czyli święto jednej z najstarszych dzielnic Gdańska

Wielkie święto jednej z najstarszych dzielnic Gdańska - Oliwy, odbędzie się po raz 11. w sobotę, 11 czerwca 2022 roku. Tego dnia ul. Opata Jacka Rybińskiego zamieni się w deptak pełen atrakcji. Ponad 70 partnerów: artystów, rzemieślników, przedsiębiorców, instytucji, gastronomików, organizacji pozarządowych itp. włączy się aktywnie we wspólne świętowanie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skwer, na pierwszym planie widać ludzi w różnnym wieku, w głębi stoją stoiska z ubraniami, książkami
W 2021 roku Fundacja Wspólnota Gdańska z ponad 60 partnerami zaprosiła gdańszczan, mieszkańców Oliwy, sympatyków dzielnicy do udziału aż w trzech świętach - 10 Święto Dzielnicy Viva Oliva, Oliwskie Święto Książki i 4. Urodziny Oliwskiego Ratusza Kultury
Fot. Materiały prasowe FWG

Northvolt Open - bieg z olimpijczykiem i impreza sportowa w Parku Reagana. Zapisz się

Wspólne świętowanie rozpoczyna się o godz. 12.00. Organizator - Fundacja Wspólnota Gdańska, zaprasza na koncerty w parkowej altanie i na Placu Inwalidów Wojennych, gry plenerowe i spacery z lokalnymi przewodnikami, prezentacje partnerów na stoiskach przy ul. Opata J. Rybińskiego, pchli targ dla dzieci, warsztaty i zabawy, pokazy i treningi sportowe, podglądanie malarzy podczas pleneru, turniej piłki nożnej, bookcrossing, wymiankę roślinną i wiele innych!

- W parku od godz. 14.00 zabrzmią morskie ballady i przeboje na skrzypce i akordeon - mówi Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska. - Na Placu Inwalidów Wojennych po występach dziecięcych, od godz. 17.00 zapraszamy na tańce przy kapeli Otoczeni przez Bydło, następnie do zadumy przy przebojach opery i operetki, by zakończyć wieczór energetycznym koncertem formacji Mitra.

Viva Oliva to też święto oliwskich gastronomików 

Ten dzień będzie również okazją, by poznać lepiej oliwskich gastronomików, którzy na hasło VIVA OLIVA przygotowali promocje i specjalne oferty. Szukajcie ich w restauracjach Fischgarten, Classic, Pod Krzywym Żeberkiem, w piekarni Cała Gruzja, cukierni Stary Rynek Oliwski, bistro Jak Się Masz, brasserie Tu Można Marzyć. Blisko plenerowej imprezy, gości nakarmią i napoją: Pub Paszcza Lwa, Vege Rebel, Megan Coffee i ZPC Bałtyk.

Nie lada gratką, nie tylko dla miłośników literatury i Czech, będzie spotkanie z Mariuszem Szczygłem, reportażystą i dziennikarzem, o godz. 16.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury.

- Przybywajcie do Oliwy! Zobaczcie, jaki ma potencjał i jacy piękni ludzie tu mieszkają, żyją, działają - zachęca Jolanta Leśniewska, dyrektor Fundacji Wspólnota Gdańska.

2022-06-11_VivaOliva_1920x1080

Zbrataj się z bratkiem, przygarnij stokrotkę: 5 lokalizacji, 15,6 tys. kwiatów do wzięcia

Organizatorem święta jest Fundacja Wspólnota Gdańska. Sponsorem firma Aste sp. z o.o. Współorganizator: Rada Dzielnicy Oliwa. Imprezę dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Koncerty, pchli targ, plenery - Program Viva Oliva 

PLAC INWALIDÓW WOJENNYCH

12.00-15.00 prezentacje na scenie: Szkoła Podstawowa nr 23, Olivia Centre, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, Szkoła Podstawowa nr 35 Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych i Liceum Sztuk Plastycznych, Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku, Przedszkole Dolina Smyków, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Przedszkole nr 39, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych

17.00 Otoczeni Przez Bydło - koncert

18.30 Tenorzy na Start - koncert

20.00 Mitra - koncert

_____________________________________________________________________________

ULICA OPATA J. RYBIŃSKIEGO

12.00-18.00 prezentacje partnerów na stoiskach – sztuka, rękodzieło, gastronomia, gry i zabawy, wymianka roślinna

12.00-15.00 plener malarski

12.00-16.00 Pchli Targ dla Dzieci

15.00-15.20 Pokaz szermierki – Szkoła Podstawowa nr 70 z Oddziałami Sportowymi

15.30-16.00 Prezentacja - Klub Motycyklowy Lotor Gdańsk

PARK OLIWSKI ALTANA

14.00 Atlantyda - koncert cz. 1

15.00 Atlantyda – koncert cz. 2

16.15 Kruszyna/Siewert – koncert kameralny

OLIWSKI RATUSZ KULTURY

9.30 Spacer literacki z Katarzyną Tarnowską

11.00 Spacer oliwskimi uliczkami: Obrońców Westerplatte, Podhalańską, Leśną z Teresą Polonis-Furman. Spacer będzie tłumaczony na język ukraiński.

12.00 Spacer Dworzec i okolice z Ewą Oslislok. Spacer z dostępną transkrypcją trasy dla osób niesłyszących.

UWAGA Start: Pętla w Oliwie (przy przystanku tramwajowym od strony ulicy Grunwaldzkiej)

12.00-16.00 Gramy w karty memo – Oliwskie Klimaty i plenerową grę dzielnicową

12.00-13.00 joga śmiechu z Alą Goljan

14.00-18.00 Gramy w planszówki - przed ratuszem

14.00-16.00 Magiczne rękodzieło. Warsztaty z igłą i szydełkiem

15.00 Spacer Oliwa w czasach nowożytnych z Michałem Ślubowskim.

Każdy ze spacerów będzie trwał około 1,5 godziny. Trasy dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

16.00 Mariusz Szczygieł. Kultura czeska, moja laska nebeska. Spotkanie w ramach Wydziału Spraw Fundamentalnych

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

14.00 turniej piłki nożnej - boisko SP23, ul. Opacka, organizatorzy: Rada Dzielnicy Oliwa i „AD-REM” Klub Kultury i Sportu

__________________________________________________________________________________

KONCERTY

OTOCZENI PRZEZ BYDŁO

Formacja reprezentuje rzadki nurt muzyczny - psycho-country. O wydanie ich debiutanckiej płyty bije się wiele wytwórni, ale jeszcze się wahają. Repertuar zespołu składa się z kompozycji tandemu Jarek&Jarek (są lepsi niż Lennon/McCartney - “Observer”) oraz interpretacji znanych polskich i zagranicznych przebojów z własnymi prześmiewczymi tekstami. W czasie koncertów pozwalają słuchaczom na chwilę zapomnieć o troskach i problemach.

Wystąpią: Jarek ,,Doktor”; Janiszewski - wokal, tamburyn, stepowanie; Jarek Ziętek - wokal, gitara, banjo, mandolina, jodłowanie; Grzegorz Kusio - akordeon; Łukasz Zięba - skrzypce, wokal; Olek Rzepczyński - gitara basowa; Maciek Dombrowski - perkusja oraz gościnnie: Ania Jankowiak vel. Annaya.

 

TENORZY NA START!

Koncert trzech tenorów to wielkie święto. Wystąpią gdańscy tenorzy tworzący od ponad 15 lat rewelacyjny zespół. Zdobyli sobie pełne uznanie publiczności łącząc piękne głosy z żarem interpretacji. Kochamy tenorów! Wywołują emocje, a ich radość śpiewania sprawia, że poddajemy się ich magii. W programie utwory, które nas poruszają - wirtuozowskie popisy solowe, duety, tercety.

Wystąpią tenorzy: Przemysław Radziszewski, Łukasz Wroński, Nazarii Kachala oraz Emilia Grażyńska - fortepian, Barbara Żurowska - Sutt - opracowanie i prowadzenie koncertu.

Przemysław Radziszewski - wokalista, śpiewak, od niedawna tenor. Swoją pasję do śpiewania odkrył jako dziecko. Długo w nim dojrzewała, aż wyrosła i stała się pięknym kwiatem. Tak powoli zapisują się karty jego muzycznej kariery... Od ponad 10 lat na rynku muzycznym. Brał udział w wielu festiwalach. Jego kariera nabrała rumieńców, kiedy wystąpił w programie “Śpiewaj i walcz”;. Jednak prawdziwym odkryciem okazało się zaśpiewanie arii “Nessun Dorma”; na castingu programu “Must be the music - tylko muzyka”;... “Tenor amator”; doszedł do finału śpiewając muzykę klasyczną, która jest jego pasją... 

Więcej: https://przemekradziszewski.webnode.page

Łukasz Wroński - artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrli. Obecnie doskonali swój warsztat wokalny pod kierunkiem Urszuli Borzdyńskiej oraz Dariusza Niemirowicza. W 2011 roku otrzymał nagrodę specjalną warszawskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich i nagrodę Wojewody lubelskiego na IX Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym BELCANTO w Nałęczowie. Współpracuje z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie prowadząc zajęcia na podyplomowych studiach z emisji głosu.

Nazarii Kachala - tenor, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku. Umiejętności muzyczne doskonalił także w Akademii Muzycznej we Lwowie. Jest laureatem nagród i wyróżnień na konkursach międzynarodowych - m.in. w Kijowie. Otrzymał również pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Moniuszkowskim. Dysponuje bardzo bogatym repertuarem.

Emilia Grażyńska-Stefanowicz - znakomita akompaniatorka, wieloletnia wykładowczyni gdańskiej Akademii Muzycznej. Występuje jako pianistka -kameralistka w kraju i zagranicą (m.in. w Czechach, Niemczech, Rosji, Francji). Koncertuje z solistami wokalistami i instrumentalistami. Ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Uczestniczy w roli akompaniatora na letnich kursach muzycznych - w Dusznikach-Zdroju, Gdańsku, Żaganiu, Sopocie, Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wielokrotnie wyróżniana na konkursach za akompaniament.

MITRA

Mitra to gdyński, siedmioosobowy zespół folk rockowy, w którego twórczości można znaleźć akcenty wielu gatunków muzycznych. Spoiwem nadającym zespołowi wyjątkowy charakter jest sekcja dęta, która w połączeniu z dźwiękami akordeonu i instrumentów klawiszowych buduje niepowtarzalny klimat i stanowi wyróżniające brzmienie zespołu. Posłuchaj tutaj.

Mitra to energetyczne szybkie rytmy. W warstwie tekstowej poruszają najważniejsze dla każdego człowieka zagadnienia, takie jak: przyjaźń, miłość, relacje ze światem. Na przestrzeni ostatnich lat wystąpili na jednej scenie przed takimi zespołami jak m.in.: Golec uOrkiestra, Zakopower, Czerwone Gitary, Dżem, Oddział Zamknięty, Enej, Łzy, Akurat, Happysad, Kombi, Piersi, Sarsa, Urszula, Lao Che, Kamil Bednarek i wiele innych.

Zespół Mitra jest finalistą 41 Festiwalu Młodych Twórców w Świnoujściu FAMA, a także laureatem I Przelądu DOK Rock Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach Turnieju UEFA EURO 2012 TM zespół wystąpił dwukrotnie w gdańskiej Strefie Kibica przed meczami reprezentacji Polski, grając koncerty dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności. W 2017 roku zespół wydał debiutancki album „Klucz”, który zebrał pochlebne recenzje wśród krytyków muzycznych, jak również osób spotykanych na koncertach. Płyta „Klucz” to 11 autorskich, melodyjnych utworów oraz cover zespołu Rezerwat pt. „Zaopiekuj się mną”.

W 2019 roku zespół zadebiutował na antenie radiowej trójki, a w 2022 roku ich utwory zostały włączone do radiowej playlisty. Dodatkowo na zaproszenie stacji zagraliśmy koncert na żywo w legendarnym studiu im. Agnieszki Osieckiej. W 2022 roku pojawiła się druga płyta pt. „Oj tam”. 

 

ATLANTYDA

Atlantyda to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski: Gdyni i Warszawy. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne utwory i współczesne piose nki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. „Marco Polo”, „Żegluj”, „Pacyfik”, „Stara latarnia”, „Pożegnalny ton”… to tylko część żeglarskich hitów jego autorstwa, które znane są wszystkim żeglarzom. Absolutny top muzyki morskiej, doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu to cała Atlantyda. Zespół od lat jest gościem i laureatem największych festiwali muzyki morskiej i żeglarskiej, Posłuchaj tutaj.

SIEWERT/KRUSZYNA

Brawurowe aranżacje muzyki klasycznej, evergreeny muzyki światowej, tango nuevo, musette oraz czardasza - to właśnie moc duetu muzyków Małgorzata Siewert i Radosław Kruszyna!

Małgorzata Siewert - skrzypce Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli w klasie skrzypiec Maestro Igora Oistrakha. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. Współpracuje z Teatrze Muzycznym w Gdyni, gościnnie z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz sopocką Polską Filharmonią Kameralną. Na deskach Opery Bałtyckiej oraz Teatru Muzycznego w Gdyni stworzyła niezapomnianą kreację sceniczną wcielając się w rolę tytułowego „Skrzypka na dachu”. Wielokrotnie koncertowała w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii oraz Niemczech. Jako muzyk sesyjny brała udział w licznych nagraniach muzyki do spektakli, premier autorskich oraz festiwali.

Radosław Kruszyna - fortepian, akordeon Akordeonista, pianista, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował grę na carillonie w Królewskiej Szkole Carillonu - Koninklijke Beiaardschool w Mechelen w Belgii. Pomimo „klasycznego” muzycznego wykształcenia doskonale odnajduje się w muzyce rozrywkowej. Ma w swoim dorobku wiele aranżacji i kompozycji zarówno artystycznych, jak i komercyjnych.

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska