Dominik Buksak otrzymał rekomendację do startu na igrzyskach olimpijskich 2024

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) w klasie 49er uzyskali rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
18.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn ubranych w sportowe stroje, stojących przed żaglówką. Mężczyźni trzymają uniesione pięści, co sugeruje radość lub triumf. Obaj mają na sobie ciemne kamizelki z logo sponsorów i herbem Polski. W tle widać fragmenty portu oraz inne żaglówki. Za mężczyznami znajduje się polska flaga. Na żaglu znajdują się napisy Harken,   Robline,   BW,  oraz logotypy różnych organizacji, w tym Gdańska.
Dominik Buksak (z prawej) i Szymon Wierzbicki po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Europy w listopadzie 2023 roku ...
fot. PZŻ

Trzy pary, jedna olimpijska nominacja

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbywać się będą w dniach 24 lipca - 11 sierpnia. Kilka dyscyplin będzie rozgrywanych daleko od stolicy Francji, np. konkurencje żeglarskie w Marsylii. Żeglarki i żeglarze powalczą o medale w 10 konkurencjach w dniach 28 lipca - 8 sierpnia. 

Polacy uzyskali siedem olimpijskich nominacji, m.in. w klasie 49er, w której mamy trzy załogi w światowej czołówce: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (obaj AZS AWFiS Gdańsk) oraz Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obaj AZS AWFiS Gdańsk).

Buksak i Wierzbicki na igrzyska olimpijskie

W piątek, 17 maja, Buksak i Wierzbicki uzyskali rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Buksak i Wierzbicki w listopadzie 2023 roku, drugi raz w swojej karierze, zostali wicemistrzami Europy (po raz pierwszy w 2018 roku). W kwietniu tego roku stanęli na drugim miejscu podium w regatach Pucharu Świata w Hyeres. 

- Za nami długie kwalifikacje wewnętrzne do igrzysk olimpijskich. Na ten sukces ciężko pracowaliśmy całą swoją karierę i cieszymy się że całe skupienie i energię możemy teraz skierować na start w igrzyskach. Czujemy ekscytację, czujemy dumę i wierzymy, że po ostatnim wyścigu igrzysk olimpijskich będziemy czuć szczęście i spełnienie - mówią zgodnie obaj żeglarze. 

Na zdjęciu widać dwie żaglówki klasy 49er, uczestniczące w regatach. Jedna z żaglówek reprezentuje Niemcy (GER 21), a druga Polskę (POL 10). Obie łodzie mają czarne żagle z zielonym napisem 49er  u góry. W tle widać zabudowania miejskie oraz górzysty krajobraz. Załogi na łodziach pochylają się poza burty, aby zrównoważyć łodzie i utrzymać maksymalną prędkość.
... i podczas regat
fot. Sailing Energy

Rekomendację do startu w igrzyskach olimpijskich otrzymała także żeńska para w klasie 49erFX - Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań).     

Obie załogi pod okiem trenerów Zdzisława Staniula (49erFX) i Pawła Kacprowskiego (49er) w najbliższym czasie będą przygotowywały się do igrzysk na akwenie olimpijskim w Marsylii, a pomagać im będą sparingpartnerzy i jednocześnie załogi rekomendowane jako rezerwowe – Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (49erFX) oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (49er). 

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże