• Start
  • Wiadomości
  • Dolny Wrzeszcz. Wyremontowana Biblioteka Kolonia rusza w czwartek

Dolny Wrzeszcz. Wyremontowana Biblioteka Kolonia rusza w czwartek

Filia nr 18 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, czyli Biblioteka Kolonia otwiera swoje podwoje w czwartek, 10 stycznia, o godz. 10.30. Na dobry początek przygotowano spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem (o godz. 18). Co zmieniło się we wrzeszczańskiej filii poza nazwą?
08.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas remontu wymieniono m.in. regały biblioteczne...
Podczas remontu wymieniono m.in. regały biblioteczne...
WiMBP w Gdańsku


Filia nr 18 WiMBP mieści się przy ul. Manifestu Połanieckiego 32/34. W drugiej połowie 2018 r. biblioteka przeszła remont: wymieniono regały i oświetlenie, odmalowano ściany, na nowo zaaranżowano wnętrze i wyposażono ją w nowy sprzęt komputerowy, w tym w dwa stanowiska dla mieszkańców z dostępem do internetu.  


...i w nowy sposób zaaranżowano wnętrze
...i w nowy sposób zaaranżowano wnętrze
WiMBP w Gdańsku


Do księgozbioru dołączyły także niedostępne tu przedtem audiobooki. W trakcie remontu wśród czytelników przeprowadzono głosowanie nad nazwą dla Filii nr 18. W plebiscycie udział wzięły 423 osoby, największym uznaniem (35,7 proc. głosów) cieszyła się nazwa Biblioteka Kolonia. Nawiązuje ona do Kolonii Uroda - “działkowej” ulicy, która biegnie między zlokalizowanymi w sąsiedztwie ogródkami działkowymi przy ul. Hallera.


Tradycyjny księgozbiór w nowej odsłonie zasilą także audio book`i
Tradycyjny księgozbiór w nowej odsłonie zasilą także audiobooki
WiMBP w Gdańsku


Godziny otwarcia Biblioteki Kolonia:
poniedziałek: 10.30-18.00
wtorek: 10.30-18.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.30-18.00
piątek: 8.00-16.00


W dzień ponownego otwarcia Biblioteki Kolonia (czwartek, 10 stycznia), o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem, który opowie o swojej najnowszej książce pt. „Indie. Kraj, w którym od wieków wszystko płynie własnym rytmem”.
Indie to kobiety w sari, zaklinacze węży i Tadź Mahal. Intensywne kolory i aromatyczna kuchnia. Upał, święte krowy i kropki na czołach. Religia, która każe wciąż i wciąż rodzić się na nowo. Kasty i ogromna liczba ludności… Mamy tych skojarzeń sporo. Co tak naprawdę się za nimi kryje? - pyta autor.

Wydarzenie na Fb

Jarosław Kret jest dziennikarzem, fotoreporterem, prezenterem telewizyjnym. Studiował egiptologię, archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Był reporterem i prezenterem Teleexpressu. Prowadził autorskie programy telewizyjne “Klub Podróżników”, “Polska według Kreta” oraz “Planeta według Kreta”. Autor filmów dokumentalnych i reportaży z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Europy. Pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w magazynie „National Geographic Polska”. W latach 2002−2016 był prezenterem pogody w TVP. Od 2017 prowadzi Prognozę Pogody w NowaTV. Członek prestiżowego The Explorers Club, Climate Without Borders, Climate Broadcasters Network Europe oraz Rady Fundacji WWF Polska. Jest autorem książek "Moje Indie", "Mój Egipt", "Kret na Pogodę"," Planeta według Kreta", "Polska według Kreta", "Podróże kulinarne z Jarkiem Kretem" oraz albumów fotograficznych "Ziemia Święta", "Moja Ziemia Święta", "Madagaskar" i "Mój Madagaskar".


Wnętrze Biblioteki Kolonia po remoncie
Wnętrze Biblioteki Kolonia po remoncie
WiMBP w Gdańsku


W ciągu ostatnich pięciu lat WiMBP wyremontowała: Bibliotekę pod Żółwiem, Bibliotekę pod Kotem i Myszą, Bibliotekę Manhattan, Bibliotekę Strzyża i Bibliotekę Oliwską. Powstała także now filia - Biblioteka Kokoszki. Dużym zadaniem dla WiMBP na najbliższe lata będzie otwarcie drugiej (po Manhattanie) mediateki w zabytkowym oruńskim ratuszu.TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska