PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Otwarcie biblioteki na Strzyży - ta sama filia, nowy lokal, nowy księgozbiór i dłuższe godziny otwarcia
Otwarcie biblioteki na Strzyży - ta sama filia, nowy lokal, nowy księgozbiór i dłuższe godziny otwarcia
Nowe miejsce wypoczynku i spotkań na Strzyży - taka ma być filia nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Otwarcie już w poniedziałek 16 stycznia 2017 r. Sprawdziliśmy, co nowego czeka czytelników wraz ze zmianą siedziby.

Nad wszystkim, jak w poprzedniej siedzibie czuwa Wioleta Leszkowska-Chmara - kierownik filii nr 8
Nad wszystkim, jak w poprzedniej siedzibie czuwa Wioleta Leszkowska-Chmara - kierownik filii nr 8
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Filia nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku działała przy ulicy Księdza Bernarda Sychty w gdańskim Wrzeszczu od 1967 roku. Mała, kameralna placówka w dzielnicy Strzyża cieszyła się zainteresowaniem wśród tutejszych mieszkańców, szczególnie tych starszych, dla których filia organizowała m.in. kursy komputerowe. Zainteresowaniem tak dużym, że po latach niezbędna okazała się przeprowadzka.

Nową siedzibą placówki został lokal przy ulicy Chopina 40 na Strzyży. Blisko dawnej siedziby i blisko Biblioteki Mahattan. - Nie tylko przenieśliśmy księgozbiór, ale także go powiększyliśmy. Lokal jest większy, będzie też otwarty w nowych godzinach niż poprzednia tutejsza biblioteka - dłużej. Ale nadal jest to mała, osiedlowa filia - mówi kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Przemysław Czaja.

Jak tłumaczy, choć w bliskim sąsiedztwie znajduje się nowoczesna mediateka Manhattan, mała filia także jest tu potrzebna. - Grono czytelników na Strzyży i w okolicach jest bardzo związane z naszą biblioteką i często z niej korzysta. Gdy połączyliśmy niektóre z naszych filii tworząc Bibliotekę Manhattan, ta filia jako jedyna w okolicy nie została „wchłonięta”. Zrobiliśmy to z myślą o naszych czytelnikach, z filii na Strzyży korzystają przede wszystkim osoby starsze, które nie chcą iść do centrum handlowego, nie lubią zgiełku i zamieszania. Chcą mieć lokalną bibliotekę tuż pod domem -dodaje Czaja.

Nowe miejsce wymagało generalnego remontu. Ma wielkość 60 m2 - niewiele, w porównaniu z właśnie powiększoną mediateką, ale pod nowym adresem na czytelników czeka i tak ponad 7000 książek i czasopisma, a także nowość, której dotychczas nie było w filii nr 8 - audiobooki - aż 500 tytułów.

Nie ma za to księgozbioru dla dzieci, nie ma również czytelni, ale znalazła się za to strefa wypoczynku z wygodnymi fotelami i sofami, a także stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, drukarka oraz skaner.

Otwarcie filii nr 8 przy ul. Chopina 40 odbędzie się w poniedziałek 16 stycznia o godz. 9. Biblioteka będzie czynna w poniedziałki w godz. 9-15, wtorki w godz. 9-17, oraz w środy, czwartki i piątki w godz. 10-18.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze