Dla Ukrainy. Charytatywny wieczór muzyczno-poetycki, by wesprzeć szpital w Zaporożu

Nadbałtyckie Centrum Kultury i „Komitet Solidarności Gdańsk-Zaporoże” zapraszają na charytatywny wieczór muzyczno-poetycki "Dla Ukrainy". Organizatorzy apelują o udział i wsparcie dla szpitala dziecięcego w Zaporożu. Impreza odbędzie się 28 lipca w Ratuszu Staromiejskim.
25.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dla Ukrainy. Charytatywny wieczór muzyczno-poetycki - 28 maja w
Dla Ukrainy. Charytatywny wieczór muzyczno-poetycki - 28 maja w
fragment plakatu - autorka M. Beneda

Pomoc dla szpitala w Zaporożu

Wojna w Ukrainie trwa już prawie 5 miesięcy. Wciąż zza naszej wschodniej granicy docierają dramatyczne informacje o kolejnych ostrzałach miast i kolejnych ofiarach rosyjskiej agresji. W Gdańsku działa komitet społeczny pod nazwą „Komitet Solidarności Gdańsk-Zaporoże”. Współtworzą go działacze „Solidarności” z Sierpnia 1980 r., Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dawni działacze Ruchu Młodej Polski. Apelują oni o stałe niesienie pomocy dla Ukrainy. Współpracują ze stowarzyszeniem Kozaków Zaporoskich. Dotychczasowa pomoc skupiała się głównie na wspieraniu szpitala dziecięcego w Zaporożu.

6 maja 2022 r. Konferencja założycielska Komitetu Solidarności Gdańsk-Zaporoże  w ECS
6 maja 2022 r. Konferencja założycielska "Komitetu Solidarności Gdańsk-Zaporoże" w ECS
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Byli działacze opozycji antykomunistycznej założyli "Komitet Solidarności Gdańsk-Zaporoże" 

- Pomoc dla walczącej Ukrainy jest wciąż potrzebna. Coraz trudniej zbiera się środki, a tam jest coraz więcej potrzebujących. Wojna trwa. Nasz koncert, w którym artyści występują za darmo, będzie niezwykłym połączeniem pieśni ludowych, operowych i poezji wojennej. Mam nadzieję, że klimat tego wieczoru będzie niespotykany. Zapraszamy wszystkich do udziału i niesienia pomocy - mówi pomysłodawca i koordynator koncertu Leszek Biernacki.

Przed publicznością wystąpią: Zespół Słowiańska Dusza; Magdalena Molendowska – sopran; Zoja Rozhok (Ukraina) – sopran; Szymon Kobyliński – bas; Anna Mikolon – fortepian; Liana Krasuń Korunna (Ukraina) – fortepian. Charytatywny Wieczór Muzyczno – Poetycki poprowadzi Jerzy Kiszkis, który też recytował będzie poezję. Wyboru wierszy dokonał Antoni Pawlak. Program muzyczny stworzyła Grażyna Troć, a plakat namalowała Magdalena Beneda.

Organizatorem wieczoru jest Nadbałtyckie Centrum Kultury i „Komitet Solidarności Gdańsk-Zaporoże”. Celem koncertu jest zbiórka funduszy na zakup sprzętu medycznego dla szpitala w Zaporożu

Charytatywny wieczór muzyczno – poetycki "Dla Ukrainy" odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 35/33, 28 lipca 2022, godz. 17.00. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można przekazać datki na pomoc.

Plakat promujący charytatywny wieczór muzyczno-poetycki Dla Ukrainy
Plakat promujący charytatywny wieczór muzyczno-poetycki "Dla Ukrainy"
autorka: Magdalena Beneda

Noty o wykonawcach i program

Zespół Słowiańska Dusza
Zespół, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi. Łączy ich miłość do muzyki oraz chęć ocalenia bogactwa kulturowego narodów słowiańskich. Śpiewają piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych polskich, ukraińskich i białoruskich.
Wystąpią w składzie: Ada Majdzińska – wokal, Krystyna Gedzik - wokal, fortepian, Barbara Skarżyńska – wokal, Gala Audzeyenka – wokal, Mariana Myslitska – skrzypce, Adam Pachla – kontrabas, Leszek Muchowiecki – akordeon, Kacper Skolik – perkusja.

Magdalena Molendowska, sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz kurs operowy Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie otrzymała Złoty Medal dla najlepszej absolwentki 2012/2013. W 2008 roku była również uczestniczką Opera Studio Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. W londyńskiej sali Barbican prezentowała między innymi pieśni K. Szymanowskiego oraz A. Dvořáka. Wielokrotnie dokonywała prawykonań dzieł współczesnych, m. in. kantaty Rhythmi Urbani K. Dębskiego czy Vanity L. Stylesa. Dziś na stałe współpracuje m.in. z: Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Operą Podlaską oraz Glyndebourne Festival i Baden-Baden Festspiele.

Szymon Kobyliński, bas
Urodził się w 1985 roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie. Uczestnik Internationales Opernstudio Opery Hamburskiej. W sezonie 2009/2010 zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy oraz Staatsoper w Hamburgu.

Zoya Rozhok, sopran
Artystka z Ukrainy, solistka Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, docent Katedry Śpiewu Solowego Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego, uczestniczka i zwycięzca międzynarodowych konkursów. Występowała w operach i salach koncertowych Ukrainy, Białorusi, Polski, Niemiec, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Słowacji, Serbii, Francji, Kuwejtu, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Malty i USA.

Liana Krasyun-Korunna, pianistka
Ukraińska pianistka urodzona w 1981 r., od 2004 r. w Polsce. Ukończyła z wyróżnieniem lwowską Akademię Muzyczną, studia uzupełniała we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot i Polskim Chórem Kameralnym. Występowała jako solistka z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej, była również akompaniatorką m.in. Chóru Galicyjskiego we Lwowie.

Anna Mikolon, pianistka
Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i nagrania. Prowadzi różnorodną działalność koncertową - kameralną i solową (ponad 1200 koncertów w Polsce, Austrii, Danii, Czechach, na Białorusi i w Rosji). Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej. W 2017 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Jerzy Kiszkis, aktor
Aktor teatralny i filmowy, działacz społeczny. Urodził się 4 marca 1938 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (1961). W latach 1966–2003 występował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W sierpniu 1980 roku wraz z grupą aktorów z Trójmiasta wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w Sali BHP. 13 grudnia 1981 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, po czym zwolniony 15 stycznia 1982 roku. W 2020 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

PROGRAM:

Część pierwsza
Jerzy Kiszkis, przywitanie widzów i recytacja wiersza: Antonii Pawlak, A co jeżeli

1. Ridna maty moja
słowa: A. Małyszko, muzyka: P. Majbroda, wyk. A. Majdzińska – wokal, K. Gedzik – wokal, fortepian
2. Czeremszyna wiązanka ukraińskich piosenek ludowych, wyk. zespół Słowiańska Dusza, L. Muchowiecki – akordeon
3. Hymn Słowiańskiej Duszy wyk. zespół Słowiańska Dusza

Część druga
1. S. Moniuszko, Ten zegar stary niby świat, aria Skołuby z opery Straszny Dwór, wyk. Szymon Kobyliński – bas
2. M. Kropywnicki, Solowejko  wyk. Zoja Rozhok – sopran

Jerzy Kiszkis recytacja wiersza: Bresławska Switłana, *** (Umyj Okna…, tłumaczenie Kalina Izabela Zioła)

3. S. Moniuszko, Pieśń wieczorna
4. S. Niewiadomski, Z Ksiąg Genezy wyk. Magdalena Molendowska – sopran

Jerzy Kiszkis recytacja wiersza: Łesyk Panasiuk, Sadza (tłumaczenie Aneta Kamińska)

5. S. Moniuszko, Kozak
6. S. Moniuszko, Pieśń wojenna wyk. Szymon Kobyliński – bas

Jerzy Kiszkis recytacja wiersza: Daryna Hładun, Ambasadorzy wojny (tłumaczenie Aneta Kamińska)

7. Ukraińska pieśń ludowa, Oj nie świeć księżycu – oprac. M. Łysenko
8. M. Skoryka, Jakby meni czerewycky wyk. Zoja Rozhok – sopran
9. L. Różycki, Po cierpieniach spokój wraca – aria Lukrecji z opery Beatrix Cienci wyk. Magdalena Molendowska – sopran

Jerzy Kiszkis recytacja wiersza: Pawło Wyszebaba, Tylko nie pisz mi o wojnie (tłumaczenie TVN24)

Część trzecia
Spotkania z atamanem kozackim Ołeksandrem Pritułą, które prowadzić będzie członek Komitetu Solidarności Gdańsk - Zaporoże.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask