• Start
  • Wiadomości
  • Design, architektura i sztuka. W sobotę piknik miejski. Przyjdź, zobacz, działaj

Design, architektura i sztuka. W sobotę piknik miejski. Przyjdź, zobacz, działaj

W sobotę, 11 sierpnia, w godz. 11.00-16.00 przy nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11 odbędzie się piknik miejski. Można będzie m.in. wziąć udział w warsztatach fotografii ulicznej, zbudować falowiec, zrobić animację poklatkową, nagrać dźwięki miasta, wyhaftować koszulkę czy zbudować karmnik. Nie zabraknie piknikowych napojów i przekąsek! Wstęp wolny.
09.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piknik miejski w tym roku odbywał się już 14 lipca
Piknik miejski w tym roku odbywał się już 14 lipca
fot. Bartosz Bańska

Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżuje ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.

PROGAM

11.00 – 13.00, późne śniadanie z Kolektywem Samo Dobro, Joanną Stachowiak (ciasta), do 16.00: Cafe Składak (poprowadzi również warsztaty rowerowe), Cafe Buzz, Włoska robota – lody naturalne.

12.00 – 16.00 Papierowy deszcz | warsztaty animacji poklatkowej | Grażyna Rigall i Konrad Kulczyński
Czy z ziemi mogą nagle wyrosnąć rośliny, których nikt wcześniej nie widział i nikt nie zna? Czy wieżowce lub inne budynki mogą wznosić się ku niebu w mgnieniu oka? W animacji poklatkowej wszystko jest możliwe. Wykorzystując wyobraźnię, papier, tusz, pisaki i farby, stworzymy wyjątkowy, papierowy świat, w którym mogą dziać się rzeczy niezwykłe i pojawiać ciekawe stworzenia. Warsztat dla dzieci od od 6 lat. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność. Po wprowadzeniu do techniki animacji zacznie się wspólna praca nad filmem.

12.00 – 16.00 Warsztaty fotografii ulicznej | Rafał Placek (Portret Osobisty) Prowadzący o swoim warsztacie mówi tak: - Spotkanie to fenomen ponadosobowy – tworzą je co najmniej dwie persony: widzące, czujące, rozumiejące, bądź nie. ze względu na złożoność i nieprzewidywalność dokonującej się między osobami wymiany, nawet marginalny kontakt może nas dotknąć. Dlatego uważność na to, co pojawia się w czasie jego trwania jest nie do przecenienia. Warsztat dla młodzieży od 16 roku życia. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność oraz zabranie własnych aparatów fotograficznych.

12.00 – 16.00 Warsztaty robienia karmników | Lucyna Pilacka, Wojtek Pilacki, Pobereźny / Podgórczyk
Warsztatowi towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca życia ptaków, pojenia ptaków miejskich, zasad ich karmienia itp. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie zrobiony karmnik.

12.00 – 16.00 Spacery dźwiękowe | Marta Karalus (Sztuka Cię szuka)
Warsztaty przeprowadzone będą w formie terenowych grupowych, spacerów akustycznych. Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Głównym elementem spotkania będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem, w wybranych zaplanowanych wcześniej lokalizacjach. Integralną częścią warsztatów będzie realizacja nagrań terenowych, które zostaną umieszczone na stronie: https://aporee.org/maps/. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność

12.00 – 16.00 Zbuduj falowiec! Warsztaty modelarskie | grupą ByćMORZE
Warsztatowy falowiec będzie zbudowany z tekturowych słupów i stropów. Taka kartonowa konstrukcja (wyglądem nieco przypominająca prostą kratownicę) będzie połamana na cztery segmenty. Każdy uczestnik pokoloruje zadrukowane ściany oraz według własnego pomysłu domaluje i doklei sąsiednie brakujące ściany i podłogę. Po wyjęciu „mieszkania” naszym oczom ukaże się sama konstrukcja nośna budynku, a wybrane mieszkanie każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.

12.00 – 16.00 Warsztaty z brushletteringu | Irmina Wolniak
Brushlettering to ozdobna technika pisania, która zyskuje coraz więcej fanów. Na warsztatach osoby poznają podstawy tej techniki i sami spróbują swoich sił. Nie trzeba być artystą, aby pięknie pisać.

12.00 – 16.00 nieMAPA – projektowanie mapy miasta | Kamila Szelagowicz
Warsztat w ramach którego projektujemy razem NIEMAPĘ Gdańska. Efektem jest jedna wspólna NIEMAPA z wykreowanymi na warsztacie przez mieszkańców przystankami. Każdy uczestnik otrzyma NIEMAPĘ Gdańska.

12.00 – 15.00 Warsztaty haftowania | Lucky Shirt – Ewelina Klećkowska
W trakcie trzygodzinnych zajęć uczestnicy i uczestniczki nauczą się, jak przenosić wzory na tkaninę, pracować na tamborku oraz najpopularniejsze ściegi oraz sposoby ich wypełniania. Tematem spotkania będą dziewczyny i ich piękne ciała. W efekcie spotkania powstaną gotowe hafty, które mogą być ozdobą ubrania, lub własnoręcznie stworzonym dziełem sztuki.

12.00 – 16.00 Zrób dywan z taśmy bawełnianej | PRULLA – Agnieszka Baaske
Wraz z uczestnikami zgłębimy tajniki podstaw przeskalowanego szydełkowania z taśmy bawełnianej. Zrobimy okrągłe podkładki, a gdy ktoś się pięknie rozpędzi... może wyczarować dywan! Zarówno podkładki pod naczynia jak i okrągłe dywaniki będą stanowiły modny i praktyczny dodatek wnętrzarski.

12.00 – 16.00 Iluzoryczne budowle: kolaż i plakat | Hekla - Paulina Oknińska i Monika Proniewska
By zbudować swoją „iluzoryczną budowlę” każdy uczestnik warsztatów otrzyma unikatowy zestaw do plakatu architektonicznego. Obok wycinków i materiałów wizualnych znajdzie w środku elementy typograficzne: hasła i krótkie teksty do wkomponowania w plakat. Podczas warsztatów będzie również mowa o wykorzystaniu ilustracji i analogowych wycinanek w projektowaniu graficznym.

12.00 – 16.00 Zrób swoje eko-klapki | Marta Morawska-Omalecka
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się projektować i wykonywać letnie klapki z naturalnych materiałów (m.in. sznurek bawełniany, kokos). Jest to doskonała okazja do zapoznania się z konstrukcją obuwia oraz stworzenia klapek według własnego projektu, bez użycia kleju.

12.00 – 15.00 Acroyoga | Helena Ciszewska i Katarzyna Wysakowska
Acroyoga to połączenie dynamicznej mocy gimnastyki akrobatycznej, świadomości jogi i relaksującego masażu tajskiego. Zawiera w sobie elementy bazujące na świadomości ciała, jak również ćwiczenia o potencjalnym działaniu terapeutycznym dla ciała i ducha." To spotkanie jest dla każdego! Prosimy o przyniesienie maty do ćwiczeń.

Tym razem piknik odbędzie się na Targu Rakowym
Tym razem piknik odbędzie się na Targu Rakowym
fot. Bartosz Bańka


Pierwszy tegoroczny piknik organizowany przez IKM odbył się 14 lipca. Trzecie i ostatnie wydarzenie tego typu, czyli piknik literacki, organizowany razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, odbędzie się 1 września.

TV

To przedszkole jest wzorem