Debata "Czy potrzebny nam jest samorząd terytorialny?" We wtorek transmisja na gdansk.pl

Czy potrzebny jest nam samorząd lokalny, a może wystarczy dobry rząd centralny? Klub Myśli Obywatelskiej zaprasza we wtorek, 19 marca, na debatę "Czy potrzebny nam jest samorząd terytorialny?". Zaproszenie do rozmowy przyjęli praktycy tematu: Monika Chabior, Jacek Bendykowski, dr Radomir Matczak. Moderacja: prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Początek o godz. 11.30.
15.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fioletowa plansza z wyrysowanym konturem Polski
Debata odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności
mat. KMO

Reforma samorządowa z 1990 roku, na mocy której powstały samorządowe gminy, uznawana jest za jeden z filarów III RP. Wielu wymienia ją wśród najbardziej udanych reform ostatniego 35-lecia.


Celami reformy samorządowej było utworzenie sprawnej, kompetentnej i oszczędnej w działaniu administracji publicznej, której część samorządowa przejmie odpowiedzialność za zdecydowaną większość usług publicznych wykonywanych, w całości lub częściowo, bezpłatnie. Wprowadzono trójstopniowy podział na gminy, powiaty i województwa. Każda z tych jednostek posiada inną strukturę i odmienne kompetencje. Ważne jest to, że system samorządów w Polsce nie ma charakteru hierarchicznego. A więc zakres działania samorządu wojewódzkiego nie narusza kompetencji samorządu powiatowego czy gminnego. Samorząd nie jest zależny od jednostek rządowej administracji, posiada osobowość prawną, prawo do dysponowania własnym majątkiem, tylko w ograniczonym zakresie podlega kontroli ze strony władzy centralnej. Co najważniejsze, aby samorząd zaistniał, w pełnym tego słowa znaczeniu, społeczność lokalna musi móc, a także umieć i chcieć kierować własnymi sprawami. Niestety, przez ostatnie osiem lat postępowała recentralizacja polegająca na zabieraniu samorządom zadań i kompetencji oraz ograniczaniu ich finasowania.


Dzisiaj, po 30 latach, gdy wspólnoty lokalne dojrzały, wzmocniły się, wyposażyły w nowe technologie, powinniśmy przyjrzeć się funkcjonowaniu naszego modelu samorządu terytorialnego. Czy zdolność naszych wspólnot do zajmowania się własnymi sprawami wzrosła, czy zmalała? Innymi słowy: czy potrzebny jest nam samorząd lokalny, czy może wystarczy dobry rząd centralny? Na ten, jakże ważny temat w przededniu wyborów samorządowych, chcemy rozmawiać w gronie ekspertów.

- pisze w zaproszeniu na debatę prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń.

Debata "Czy potrzebny nam jest samorząd terytorialny?" odbędzie się we wtorek, 19 marca. Transmisja na ecs.gda.pl, YouTube ECS, Facebook ECS, www.gdansk.pl. Początek o godz. 11.30.

Goście debaty

Wśród zaproszonych gości znaleźli się znawcy tematu:

  • Jacek Bendykowski - prawnik, działacz społeczny, prezes Fundacji Gdańskiej, sprawował mandat radnego Gdańska, od 2005 roku jest radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego
  • Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, socjolożka, menadżerka z dużym doświadczeniem działalności w organizacjach pozarządowych
  • dr Radomir Matczak - ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, od 25 lat związany z administracją publiczną, głównie samorządową, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach polityki regionalnej i rozwoju lokalnego, doradca Związku Miast Polskich

Moderatorem spotkania będzie prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk, Uniwersytet Gdański, Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

 

TV

Światowa stolica bursztynu