30 lat w służbie starszym mieszkańcom Gdańska. DPS Ostoja obchodzi jubileusz

Były podziękowania, gratulacje, nagrody i wielki tort. Było też ponad stu gości i występ artystyczny seniorów. Dom Pomocy Społecznej “Ostoja”, który działa w dzielnicy Stogi, przy ul. Hożej, obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Z tej okazji w środę, 22 maja, w Dworze Artusa, zorganizowano oficjalną uroczystość.
22.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka osób starszych, siedzą, starszy mężczyzna trzyma drewnianą tabliczkę z napisem, że lubi góry, ale zostaje w ostoi
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Ostoja podkreślają, iż panuje w nim rodzinna, dobra atmosfera
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

W Ostoi pracują zaangażowani, empatyczni ludzie

Życie różnie się układa. Niektórzy cieszą się świetnym zdrowiem do późnych lat i funkcjonują przez cały czas samodzielnie. Niektórzy trafiają w pewnym momencie pod opiekę rodziny. Są też i takie osoby, które bliskich nie mają lub nie są oni w stanie zapewnić seniorom odpowiedniego wsparcia. Z myślą o takich osobach powstają m.in. dzienne domy pobytu. DPS Ostoja działa już 30 lat na rzecz starszych i schorowanych mieszkańców Gdańska. 

Podczas środowej uroczystości w Dworze Artusa Bartosz Zieliński, dyrektor DPS Ostoja, wielokrotnie dziękował swoim pracownikom, podkreślając ich zaangażowanie w pracę i ogromne pokłady empatii wobec podopiecznych tej placówki. 

- Kiedy nasz DPS rozpoczynał działalność, z jego oferty korzystało siedmioro uczestników. W kolejnych latach oferta ta była rozbudowywana, a dzięki temu dzisiaj korzysta z niego codziennie ponad 100 osób. Udało nam się stworzyć, wspólnie z pracownikami, przyjazne miejsce dla mieszkańców DPS, ale także przystań dla seniorów, którzy przychodzą na zajęcia w ciągu dnia. Bez was, pracowników DPS, ten dom nie byłby tak wspaniały. Wasze zaangażowanie, cierpliwość, zrozumienie potrzeb drugiego człowieka, stworzyły niepowtarzalną atmosferę tego miejsca - podkreślał dyrektor Bartosz Zieliński.

na zdjęciu zabytkowa sala w dworze artusa, z bogato zdobionymi ścianami, na których widać różne rzeźby i figury, a także zwisające z sufitu statki, na sali siedzi na krzesłach kilkadziesiąt osób
Uroczystości DPS Ostoja odbyły się w Dworze Artusa
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pracy w DPS będzie coraz więcej...

W uroczystości uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zwróciła uwagę, iż do Dworu Artusa przybyło wielu mieszkańców Ostoi.

- Aż 50 osób przychodzi codziennie do DPS, po to, by wspólnie spędzać czas. Natomiast 60 osób mieszka w Ostoi na co dzień. To jest wasz dom, miejsce, które tworzycie - podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Chciałabym, żeby pracownicy DPS mieli jak najmniej pracy. Demografia pokazuje jednak, że takie miejsca będą coraz bardziej potrzebne. Wsparcia będzie potrzebowało coraz więcej osób, które nie będą w stanie samodzielnie mieszkać. 

Wrzeszcz Górny. Dom Sąsiedzki oficjalnie otwarty

na zdjęciu cztery kobiety i jeden mężczyzna w eleganckich oficjalnych strojach, stoją w rzędzie, pozują do zdjęcia
Najbardziej zaangażowanych pracowników Ostoi nagradzała prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz ze swoją zastępczynią Moniką Chabior, a także dyrektor DPS Ostoja Bartosz Zieliński
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk mówił z kolei o tym, że dobra atmosfera, otwarcie i zrozumienie drugiego człowieka, są bardzo ważne w takiej placówce.

- Mamy w naszym województwie domy pomocy społecznej w wielu miastach powiatowych, ale nie wszystkie prowadzone są na takim poziomie, jak ten na Stogach, nie we wszystkich jest tak dobra kadra i infrastruktura. Prowadzicie zajęcia artystyczne, muzyczne i plastyczne, potraficie przygotowywać m.in. wspaniałe makramy, które można powiesić na ścianie - wyliczał marszałek Mieczysław Struk. - Cieszę się, że na Pomorzu jest ogromny wybór ofert ukierunkowanych na seniorów. Powstają uniwersytety III wieku, i właśnie dzienne domy pobytu - nawet na wsiach, na Kaszubach i Kociewiu, otwierane są takie domy dla seniorów. Ludzie po prostu chcą być razem ze sobą - dodał.

Osowa. Tunel pod obwodnicą, buspasy i nagrody dla aktywnych mieszkanek

Podziękowania płynęły też w środę od samych podopiecznych DPS, którzy podkreślali, że w tej placówce, wśród pracowników, czują się jak w rodzinie. 

Po oficjalnych przemowach, podziękowaniach i gratulacjach, nagrodzono kilkunastu najbardziej zaangażowanych pracowników DPS Ostoja. Podziękowano też sponsorom, głównie prywatnym firmom, które wspierają różne inicjatywy Ostoi, ale też instytucjom, na których wsparcie mogą liczyć m.in. Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Fundacji Gdańskiej. Ostatnim punktem programu był kolorowy, bardzo muzyczny występ seniorów - podopiecznych Ostoi. 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

60 miejsc dla starszych i schorowanych

Dom Pomocy Społecznej Ostoja jest jednostką organizacyjną Miasta Gdańska. Przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Posiada 60 miejsc:

  • 20 miejsc dla osób w podeszłym wieku, w tym 2 miejsca czasowego pobytu,
  • 40 miejsc dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje jedno, dwu i trzyosobowe. DPS świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających zapewniając:

  • całodobową opiekę sprawowaną przez personel opiekuńczo-terapeutyczny,
  • wyżywienie dopasowane do wieku i schorzeń,
  • terapię zajęciową,
  • opiekę duszpasterską.

W ramach Ostoi działa Dzienny Dom Pomocy, którego oferta skierowana jest do 50 seniorów, w szczególności do osób samotnych. W godzinach 7.30 - 15.30, od poniedziałku do piątku, uczestnicy Dziennego Domu mogą korzystać z oferty zajęć terapeutycznych. Wraz z mieszkańcami DPS Ostoja mogą także brać udział m.in. w zajęciach plastycznych, muzycznych, gimnastycznych, edukacyjnych, teatralnych, kulinarnych i projekcjach multimedialnych. Seniorzy biorą także udział w spotkaniach integracyjnych z innymi domami pomocy społecznej, wycieczkach autokarowych oraz pielgrzymkach. Uczestniczą również w rozmaitych imprezach, koncertach i uroczystościach organizowanych na terenie Domu, a także wyjściach do teatru, opery czy filharmonii.

 

TV

Polonez ósmoklasistów i wielka rodzinna feta w sercu Oruni