• Start
  • Wiadomości
  • Człowiek, który w ukryciu walczył z komuną. Rozmowa z Bogdanem Lisem - wtorek g. 14.30

Człowiek, który w ukryciu walczył z komuną. Rozmowa z Bogdanem Lisem - dzisiaj, g. 14.30

13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia przez reżim komunistyczny stanu wojennego. Jego celem było zlikwidowanie NSZZ "Solidarność". Przy okazji tej bolesnej rocznicy w programie "Wszystkie Strony Miasta" porozmawiamy z działaczem związku Bogdanem Lisem, który uciekł wówczas przed aresztowaniem i przez długi czas ukrywał się przed milicją i Służbą Bezpieczeństwa. Emisja we wtorek, 13 grudnia, o godz. 14.30 na portalu gdansk.pl.
12.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bogdan Lis podczas debaty w Europejskim Centrum Solidarności
Bogdan Lis podczas debaty w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W sierpniu 1980 Bogdan Lis organizował strajk w Zakładach Elmor. Kiedy strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina przekształcił się w strajk solidarnościowy wszedł do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Został jego wiceszefem, czyli zastępcą przywódcy strajku Lecha Wałęsy. Działał potem w NSZZ „Solidarność” pełniąc m.in. funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Regionu Gdańskiego.

Gdańsk pamięta. Obchody rocznic: wydarzeń grudniowych 1970 i stanu wojennego w 1981 r. 

13 grudnia 1981 komunistyczny reżim postanowił zakończyć „Festiwal Solidarności” i siłą zdusić opozycję w PRL. Wprowadzony został stan wojenny. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, kierowana przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego przy użyciu milicji i wojska likwidowała strajki i uliczne protesty. Rozpoczynał się ciężki czas terroru. Tysiące osób zostało internowanych bądź trafiło do więzień. Były też ofiary śmiertelne.

13 grudnia Bogdan Lis uniknął internowania. Przez długi czas ukrywał się i organizował struktury podziemne „Solidarności”. Aresztowano go w czerwcu 1984 roku i oskarżono o zdradę. Wyszedł z aresztu po pół roku na mocy amnestii.

 

Bogdan Lis jako przewodnik podczas spaceru autorskiego po wystawie stałej ECS
Bogdan Lis jako przewodnik podczas spaceru autorskiego po wystawie stałej ECS
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jest on do dziś osobą społecznie i politycznie aktywną. Był w wolnej Polsce m.in. senatorem i radnym sejmiku województwa pomorskiego. Zasiada w Radzie Europejskigo Centrum Solidarności.

Jaki był czas stanu wojennego w jego życiu i w historii Polski? Jak zapamiętał tamte tragiczne chwile? Jak wyglądały długie miesiące ukrywania się i jak udawało mu się przez dwa i pól roku pozostać nieuchwytnym? Czy miał nadzieję, że Polska odzyska niepodległość? O te i inne sprawy zapytamy Bogdana Lisa w naszym studiu.

„Wszystkie Strony Miasta” - emisja we wtorek, 12 grudnia, o godz. 14.30 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu