Choinka na Zaspie, wśród nowości rozświetlony samolot

Zaspa Rozstaje to kolejne miejsce w Gdańsku, gdzie "odpalono" dzielnicową choinkę. W poniedziałek, 5 grudnia, wieczorem w Parku Jana Pawła II rozświetliło się świąteczne drzewko i świąteczne iluminacje, wśród których był samolot. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także Łukasz Bejm, miejski radny.
06.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Choinka w Parku Jana Pawła II
Choinka w Parku Jana Pawła II
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzielnicowe choinki to gdańska tradycja

To już tradycja, że w Gdańsku na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia "odpalane" są dzielnicowe choinki. W tym roku jako pierwsze były Chełm, Osowa i Jasień, potem Wyspa Sobieszewska.

W poniedziałek, 5 grudnia, świąteczne drzewko rozbłysło jasnymi lampkami na Zaspie Rozstaje. Wcześniej tego dnia do Gdańska żaglowcem "Bonawentura" przybył Święty Mikołaj, który brał udział w uroczystym zapaleniu 25 tysięcy ledowych lampek na 17-metrowej sztucznej choince na Długim Targu. 

 

Nowością gdańskich iluminacji jest samolot, który ustawiono na dawnym pasie startowym
Nowością gdańskich iluminacji jest samolot, który ustawiono na dawnym pasie startowym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na Zaspie nową atrakcją - samolot

Mieszkańcy dzielnicy Zaspa Rozstaje spotkali się w Parku Jana Pawła II około godz. 18.30, wśród nich był m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz Łukasz Bejm, radny miasta Gdańska. Nie zabrakło oczywiście Mikołaja.  

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych jest świetlny samolot. Znajdziecie go właśnie na Zaspie Rozstaje, na skraju parku, od strony al. Rzeczpospolitej. Przypomina dawne samoloty dwupłatowe, ma wymiary 5,6 m / 4,4 m / 1,7 m. Na nim umieszczona została dodatkowo ozdobna choinka. Można do niego wsiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcia. 

Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo znalazł się on w tym miejscu: w przyszłym roku minie 50 lat, kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 roku. 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z CHOINKI W DZIELNICY ZASPA ROZSTAJEHarmonogram zapalania światełek na choinkach w innych dzielnicach

wtorek, 6 grudnia 

  • Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17.00 – z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Podczas wydarzenia czekają na dzieci m.in. Teatrzyk Barnaba, konkursy i zabawy. Uczestnicy będą wieszać ozdoby choinkowe, pośpiewamy piosenki, będzie poczęstunek no i Mikołaj z prezentami.  

  • Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30 – z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Letnica w tym roku odpali światełka na choince już po raz 8. Wydarzeniu będzie towarzyszyło śpiewanie kolęd z Bogusławem Olszonowiczem i  Bernardem Dornowskim Ex Czerwone Gitary Przed zapaleniem światełka Rada Dzielnicy zaprasza najmłodszych letniczan na godz. 17.00  do siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury Gama przy ul. Starowiejskiej. Tam odbędzie się  ,,Bal Postaci Z Bajek". Dzieci w strojach ulubionych bajkowych bohaterów przejdą razem z Mikołajem pod choinkę. Na godz. 19.00 zorganizowano dla seniorek i seniorów wigilię, która będzie się w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Uczniowskiej 22 . Mikołaj przygotował dla dzieci i seniorów upominki, a dla mieszkańców Pani Mikołajkowa upiekła słodkie pierniki. 

środa, 7 grudnia 

  • Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Zabawa rozpocznie się już o godz. 15.30 świątecznym korowodem, który wyruszy z terenu dawnego żłobka przy placu Gustkowicza. Spotkanie ze świętym Mikołajem na Placu Wolności umilą świąteczne warsztaty z tworzenia najdłuższego łańcuch świątecznego i gorący poczęstunek.  

  • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30 z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

W tej dzielnicy wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy. W programie mikołajkowe tańce i nietypowe zawody m.in. jedzenie piernika, przeciskanie się przez komin, wyścigi reniferowych zaprzęgów i pisanie najdłuższego listu do św. Mikołaja. Nie zabraknie także quizu o świętach i wielu innych niespodzianek.  

Rada Dzielnicy na przedświąteczny czas przygotowała także inne wydarzenia: 3 grudnia odbędzie się mikołajkowy turniej szachowy im. prof. Jerzego Sampa, 4. grudnia mikołajkowe zabawy z mapą, a 8 grudnia warsztaty pisania kartek świątecznych. Spotkanie dla osób starszych i samotnych odbędzie się 10 grudnia, o godz. 12.00 w SP nr 86 przy ul. Wielkopolskiej.  

czwartek, 8 grudnia 

  • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00 - z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Mikołajkowa zabawa rozpocznie się już od godz. 16.00. zaplanowano rodzinny festyn z wieloma atrakcjami, kiermaszem, warsztatami, występami, konkursami i ciepłymi napojami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Przygotowano atrakcje dla dzieci, zabawy z animatorem i słodką niespodzianka dla wszystkich uczestników wydarzenia. Dzień później, 9 grudnia w godz. 17.00-19.00 odbędzie się spotkanie z Mikołajem w Osiedlowym Klubie Feluka. Tam także zaplanowano animacje dla dzieci i słodkości, a dobrą zabawę uwieczni FotoBudka.  

piątek, 9 grudnia 

  • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00 - z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

W programie wydarzenia zaplanowano ognisko i koncert, a uczestnicy mogą liczyć na słodkie drobiazgi od św. Mikołaja. Będzie to także okazja do zrobienia sobie zdjęcia pod choinką. 

Rada Dzielnicy Piecki Migowo przygotowała dla mieszkańców niespodziankę także kilka dni wcześniej, we wtorek, 6 grudnia w Centrum Kultury na Morenie im. Jana Pawła II o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z iluzjonistą. 8 grudnia na godz. 11.30 na w sali koncertowej SP nr 1 zaplanowano „Dzień dla Seniora”. Będzie można wziąć udział w przestawieniu, wspólnym śpiewaniu kolęd i skosztować przygotowanych słodkości.   

sobota, 10 grudnia 

  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16.00 - z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Będzie to już XXIII Gwiazda na Oruni. W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Już od godz. 14.00 będzie można odwiedzić świąteczny kiermasz. Wtedy też zaczną się występy na scenie. Rozświetlenie choinki poprzedzi pokaz artystyczny przygotowany przez GAK, wystąpi Laura i jej zespół. Pod wykuszem frontowym Kawiarni Kuźnia będzie oczekiwał Mikołaj na tronie. Przez cały czas trwania imprezy będzie otwarty też warsztat kowalski, żeby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda praca kowala. Zaplanowana jest także kwesta na rzecz hospicjum. 

  • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16.00 z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

  • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30 

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy