• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Jak pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii? Dary można przynosić do punktu zbiórki

Namioty, łóżka, termosy, artykuły spożywcze, latarki, koce - to najbardziej potrzebne rzeczy, które w ramach pomocy humanitarnej można przekazać mieszkańcom zmagających się ze skutkami trzęsienia ziemi Turcji i Syrii. Dary zbiera Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Tureckiej w imieniu Ambasady Republiki Tureckiej. W Gdańsku zmieniono lokalizację punktu, który teraz znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 126/128, jest czynny w godzinach 10.00-18.00.
16.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Straz Pożarna
Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło Turcję i Syrię w poniedziałkowy poranek, 6 lutego 2023 roku. Liczba ofiar wynosi ponad 8,7 tysięcy i ciągle wzrasta
fot. KM PSP

Gdańscy strażacy wrócili z Turcji. W ciągu 10 dni - uratowali spod gruzów 12 osób

AKTUALIZACJA, czwartek, 16 lutego

W Gdańsku zmieniono lokalizację punktu zbiórki pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, do którego doszło 6 lutego. Punkt znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 126/128. Dary przyjmowane są w godzinach 10.00-18.00 od poniedziałku do piątku.

Dary zbiera Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Tureckiej w imieniu Ambasady Republiki Tureckiej. 

W tej chwili najbardziej potrzebne są: 

  • NAMIOTY ZIMOWE
  • GRZEJNIKI
  • KOCE
  • AGREGATY PRĄDOTWÓRCZE
  • ŻYWNOŚĆ DLA NIEMOWLĄT
  • PLUSZAKI/MASKOTKI DLA DZIECI
  • PRODUKTY HIGIENICZNE DLA KOBIET
  • PRZENOŚNE TOALETY I ŁAZIENKI

Ambasada turecka w Polsce otworzyła konto złotówkowe w celu zbiórki pieniężnej na rzecz dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. Zebrane środki zostaną przekazane Tureckiej Prezydencji ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami - AFAD.

NAZWA BANKU: SANTANDER BANK POLSKA

Nr konta: 41 1090 1883 0000 0001 5300 0647

Nazwa odbiorcy: Ambasada Turcji

 

Szyba a na niej napis: PUNKT ZBIÓRKI POMOCY MATERIALNEJ DLA OFIAR TRZĘSIENIA ZIEMI
Witryna nowego punktu pomocy w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 126/128. Punkt czynny jest w godzinach 10.00-18.00
fot. Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Tureckiej

Turcja - trzęsienie ziemi. Gdańscy strażacy uratowali życie 17-letniej dziewczyny

AKTUALIZACJA, poniedziałek, 13 lutego

Jak wynika z najnowszych danych - tydzień po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południową Turcję i północną Syrię w poniedziałek, 6 lutego - łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi około 34 tysięcy.  

Trzęsienie ziemi miało miejsce na ogromnym obszarze: około 120 tys. km kw. - dla porównania to więcej niż 1/3 terytorium Polski. W Turcji zniszczeniu uległo ponad 25 tysięcy budynków, 23 miliony mieszkańców syryjsko-tureckiego pogranicza zostało dotkniętych kataklizmem.  

Drugi punkt zbiórki znajduje się w siedzibie firmy ELIS Prd. przy ul. Gdyńskiej 32 w Tuchomiu.

 

AKTUALIZACJA, poniedziałek, 6 lutego

Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło Turcję i Syrię w poniedziałkowy poranek, 6 lutego 2023 roku. Liczba ofiar wynosi ponad 8,7 tysięcy i ciągle wzrasta. Zniszczeniu uległo tysiące budynków mieszkalnych, szkoły, szpitale. Nieustannie prowadzone są prace ratownicze, a pomoc do Turcji płynie z całego świata, w tym Polski i Ukrainy. Oprócz pomocy służb ratowniczych niezbędna jest też pomoc humanitarna i wsparcie rzeczowe.

Mimo wojny i z nadzieją na czasy pokoju. Pomorskie i Odessa stawiają na współpracę gospodarczą

 

Turcjadobra2
Polscy strażacy, w tym strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej GDAŃSK, pomagają w Turcji wydobywać spod gruzów osoby poszkodowane w trzęsieniu ziemi. Aktualny bilans to dziewięć wydobytych żywych osób
fot. KM PSP

Strażacy z Gdańska pomagają w Turcji 

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej GDAŃSK w poniedziałek, 6 lutego 2023 r., wyruszyli do punktu koncentracji w Warszawie, skąd wylecieli w ramach HUSAR z pomocą do Turcji. Doświadczony zespół ratowniczy z dwoma psami oraz specjalistycznym sprzętem jest częścią grupy, jaką Państwowa Straż Pożarna wysyła do pomocy po trzęsieniu ziemi.

Orunia Górna - Gdańsk Południe. Powstaje nowa atrakcyjna przestrzeń dla lokalnej społeczności

Aktualnie polscy strażacy, w tym także z gdańskiej SGPR, walczą z czasem o uratowanie jak największej ilości osób. Intensywna i ciężka praca trwa dzień i noc przynosząc szczęśliwe efekty.

Jak podaje dowódca gdańskiej SGPR bryg. Maciej Sapieha: "Nasz zespół po ponad siedmiu godzinach "kopania" wydobył przytomną dziewczynę 17 lat.

Łącznie Polska Grupa wydobyła dziewięć żywych osób i kolejny kontakt.

Pod gruzami zlokalizowano kolejnych żywych poszkodowanych. Ratownicy walcząc o ludzkie życie pracują w niezwykle ciężkich warunkach i z dużym poświęceniem.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku