• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Co się dzieje na budowie podstawówki?

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Co słychać na placu budowy nowej podstawówki?

We wrześniu br. uroczyście otwarto przedszkole dla 250 dzieci. We wrześniu 2019 r. oficjalnie otwarta zostanie nowa szkoła podstawowa, w której uczyć się będzie co najmniej 800 młodych gdańszczan. Obie placówki będą tworzyć tzw. Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Na jakim etapie jest budowa szkoły?
09.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa szkoła podstawowa pomieści nawet 800 uczniów
Nowa szkoła podstawowa pomieści nawet 800 uczniów
Fot. DRMG


Ten szkolny kompleks będzie się składać z trzech budynków. W dwóch obiektach znajdą się sale dydaktyczne, w trzecim - sala gimnastyczna oraz aula widowiskowo-konferencyjna.

W budynku A (dydaktycznym) trwa obecnie wykonywanie posadzek na wszystkich kondygnacjach. Montowana jest także stolarka okienna i drzwiowa (prace wykonane są w blisko 90 proc.). Prowadzone są też prace elewacyjne - aktualnie układana jest warstwa fakturowa wraz z kolorem. Montowane są również instalacje sanitarne, wentylacja oraz grzejniki i węzeł CO. Do tego budowane są ścianki działkowe, a w tzw. pomieszczeniach mokrych trwa klejenie płytek.

- W budynku B (dydaktycznym) wykonywane są instalacje sanitarne i montaż stolarki. Poza tym trwa montaż fasady, a także grzejników i węzła CO. Natomiast w budynku C (z salą gimnastyczną) zakończono montaż konstrukcji prefabrykowanej drewnianej. Równolegle trwają prace dekarskie, trwa wykonywanie elewacji, a także wykonywane są instalacje sanitarne oraz wentylacja. Montowana jest też stolarka - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję z ramienia Miasta.

Dzieje się też wokół powstających budynków. Obecnie prowadzone są prace związane z makroniwelacją terenu i korytowaniem układu drogowego. Układana jest też instalacja wodno - kanalizacyjna i budowany ciepłociąg.


Tak będzie wyglądać nowa szkoła podstawowa - w ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa
Tak będzie wyglądać nowa szkoła podstawowa - w ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Szkoła przy ul. Jabłoniowej będzie się składać z 46 oddziałów szkolnych. Cały kompleks szkolny, a więc trzy budynki, boiska, plac zabaw oraz zagospodarowanie terenu, gotowe będą na nowy rok szkolny 2019/2020.

W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) znajdzie się 25 oddziałów szkolnych. Będą tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. Do tego będą się tu mieścić również pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdą się także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł.

W drugim dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B) mieścić się będzie 21 oddziałów szkolnych. Znajdą się tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części kompleksu będą również pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.

Budynek sali gimnastycznej (C) będzie trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, znajdzie się tu nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku zaplanowano też salę korekcyjną przystosowaną do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.

W ramach inwestycji na terenie przyszkolnym powstaną też boiska: piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnia, skocznia w dal oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów.

Koszt budowy całego kompleksu szkolnego to 76,6 mln zł.

Początkowe założenia dla realizacji tej inwestycji zakładały etapowe uruchamianie szkoły, w tym pierwszego budynku już we wrześniu 2018 r. Zakończenie ostatniego etapu inwestycji planowano natomiast na 2020 r. Uniemożliwiła to jednak przedłużająca się, o ponad 3 miesiące, procedura przetargowa. By gotowy budynek nie stał pusty przez kilka miesięcy, zdecydowano o oddaniu całego kompleksu w nowym roku szkolnym.

W ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa, od września br., funkcjonuje już przedszkole. Opiekę w tej placówce znalazło 250 dzieci. Jest to budynek modułowy, o konstrukcji drewnianej, który posiada wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (salę wielofunkcyjną). W ramach inwestycji powstał również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola.


TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska