PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
W poniedziałek otwarcie dwóch nowych przedszkoli - dla 400 małych gdańszczan
W poniedziałek otwarcie dwóch nowych przedszkoli - dla 400 małych gdańszczan
W nowym roku szkolnym 2018/2019 w Gdańsku rozpoczną działalność kolejne dwa przedszkola samorządowe, które wybudowano w południowych dzielnicach naszego miasta, w sąsiedztwie "młodych" osiedli: przy ul. Kolorowej i Lawendowe Wzgórze. W piątek zajrzeliśmy do placówki, która powstała na Jasieniu. Zobaczcie, jakie warunki zapewni najmłodszym to przedszkole!
Plac zabaw przy ul. Lawendowe Wzgórze na pewno zachwyci tutejszych przedszkolaków
Plac zabaw przy ul. Lawendowe Wzgórze na pewno zachwyci tutejszych przedszkolaków
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W obiekcie trwają ostatnie prace porządkowe. Od kilku dni pełne ręce roboty mają zarówno panie sprzątające, jak i panowie, którzy zajmują się w tym obiekcie wszelkimi sprawami technicznymi. W kuchni "wypucowane" są już piece konwekcyjne, umyte i ułożone w szafach naczynia, w piątek myto jeszcze garnki i naczynia do zapiekania.

Gotowe są już wszystkie sale dydaktyczne, w których na co dzień przebywać będą mali gdańszczanie. Pomieszczenia wyposażone są w mebelki dostosowane do wzrostu dzieci w wieku 3-6 lat. Standardowo: są stoliki, krzeseła i szafki, jest też mnóstwo pluszaków i innych zabawek, a także projektory. Jak tłumaczą przedszkolanki, taki sprzęt na pewno uatrakcyjni zajęcia. Wyświetlane będą na nim głównie prezentacje edukacyjne. Co ważne, każda sala, w której przebywać będą dzieci, połączona jest bezpośrednio z łazienką. W każdej znajdują się trzy toalety i cztery zlewy (oczywiście wszystko dostosowane do wzrostu przedszkolaków), a także jedna kabina prysznicowa.

Do każdej z sal będzie wchodziło się przez szatnię. Dzieci będą miały przypisaną swoją szafkę. Dzięki temu rozwiązaniu maluchy nie będą trafiały do jednej, ogólnodostępnej szatni. Tak będzie wygodniej i bezpieczniej.

Dodatkowo, część budynku, w której znajdą się pomieszczenia dla najmłodszych, 3-letnich dzieci "odgrodzona" została dodatkowymi drzwiami, które trudno będzie otworzyć zwłaszcza przedszkolakom.

Każda z sal edukacyjnych jest połączona z łazienką
Każda z sal edukacyjnych jest połączona z łazienką
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W budynku znajduje się też sala gimnastyczna, którą w razie potrzeby, wygodnie można przedzielić kotarą na dwie mniejsze części.

W przedszkolu powstało także całe zaplecze kuchenne. Nie ma więc obawy, że posiłki dowożone będą tu przez firmy cateringowe. Każdego dnia zatrudnieni pracownicy, na bieżąco, będą przygotowywać dania dla najmłodszych. Będą one dostarczane do poszczególnych sal.

To, co zapewne przypadnie najmłodszym do gustu, to ogromny plac zabaw przy przedszkolu. Dostać się będzie można do niego bezpośrednio z każdej z sal, a także z głównego korytarza budynku. Na placu zamontowano różnego rodzaju urządzenia. Są tu m.in. zjeżdżalnie, huśtawki, sprężynki, piaskownice i mini karuzele. Cały teren jest ogrodzony.

- Jest on podzielony na kilka stref - dla maluszków i starszaków. Znajduje się tu również swego rodzaju tor przeszkód - zdradza Andżelika Sejkowska z Przedszkola nr 68. - Urządzeń na pewno jeszcze tu przybędzie. Ale nie tylko to. Planujemy także posadzić tutaj zioła wspólnie z przedszkolakami, a także, w związku z tym, że znajdujemy się przy ul. Lawendowe Wzgórze, lawendę. To będzie naprawdę urokliwe miejsce.

Mebelki w każdym pomieszczeniu są dostosowane do wzrostu najmłodszych gdańszczan
Mebelki w każdym pomieszczeniu są dostosowane do wzrostu najmłodszych gdańszczan
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przedszkole przy ul. Lawendowe Wzgórze 1 wyglądem przypomina to, które powstało przed rokiem także na Jasieniu, ale przy ul. Damroki. Jest to budynek modułowy, w formie pawilonu, z płaskim dachem. Znajduje się tu 10 oddziałów, dlatego na opiekę może tu liczyć ćwierć tysiąca dzieci.

Wybudowano je w bezpośrednim sąsiedztwie nowych osiedli mieszkaniowych. Obok przedszkola trwa obecnie budowa szkoły podstawowej w ramach "Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa".

W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego przypada dopiero 3 września. Tego dnia oficjalnie zostanie więc otwarte przedszkole. Uroczyste przecięcie wstęgi zaplanowano o godz. 8.30. Weźmie w nim udział m.in. zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Tego samego dnia zostanie otwarte także Przedszkole nr 80, przy ul. Kolorowej 14. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 8, weźmie udział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. W tej placówce czas będzie spędzać 150 maluchów, w wieku 3-6 lat.

Przy ul. Kolorowej wybudowano przedszkole. Wewnątrz jest podobny do placówki, która powstała przy ul. Lawendowe Wzgórze
Przy ul. Kolorowej wybudowano przedszkole. Wewnątrz jest podobny do placówki, która powstała przy ul. Lawendowe Wzgórze
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Przy ul. Kolorowej powstał także obiekt modułowy, ekologiczny, ale sześciooddziałowy. Jest to budynek jednokondygnacyjny, ze skośnym dachem, imitującym połączone ze sobą budynki. Podobnie jak przy ul. Lawendowe Wzgórze, tutaj również każda sala dydaktyczna ma bezpośrednie połączenie z łazienką i szatnią. Znajduje się tu także duża sala wielofunkcyjna, która może służyć m.in. do zajęć z gimnastyki. Jest też kuchnia, w której codziennie będą przyrządzane posiłki dla maluszków.

Oba budynki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W roku szkolnym 2018/2019 w publicznych przedszkolach samorządowych i niesamorządowych (a więc prowadzonych np. przez fundacje, ale działających na tych samych zasadach, co samorządowe) opiekę znajdzie w sumie 9308 dzieci. Z tego 6635 maluchów uczęszczać będzie do przedszkoli samorządowych.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze