"Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje" - wystawa Mariusza Gliwińskiego w Helu

„Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje” - to tytuł wystawy prezentowanej w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Można na niej obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu, a kolejne ekspozycje zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
( Publikacja: 10.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa w Helu przyciągnęła koneserów i miłośników złota Bałtyku
Wystawa w Helu przyciągnęła koneserów i miłośników złota Bałtyku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdańsk - światowa stolica bursztynu

Kolekcje Mariusza Gliwińskiego inspirowane są modą, sztuką, architekturą i podróżami. Jest on nie tylko projektantem biżuterii, ale również autorem prac z pogranicza instalacji i rzeźby, które stanowią czasem dowcipny, a czasem nawet bulwersujący komentarz do otaczającego świata. Mariusz Gliwiński jako pierwszy polski projektant prezentował swoje prace w prestiżowej sekcji Design Center na targach brylantów JCK Las Vegas oraz na Design Week w Pekinie. Dowodem uznania dla artysty jest także wieloletni udział w rządowym programie „Design in Poland”, promującym polskie wzornictwo za granicą. Artysta stale współpracuje z kreatorami mody. Należąca do niego Ambermoda jest jedną z pierwszych polskich firm, które wprowadziły bursztyn do świata mody: kolekcje prezentowane były na wybiegach w Chinach, USA, Belgii, Niemczech i Hiszpanii. Biżuterię sygnowaną MG mają w swoich zbiorach m.in. Kylie Minogue, Rod Stewart i Venus Williams.

Wystawę wyrobów z bursztynu w Muzeum Rybołówstwa w Helu można oglądać do 2 października
Wystawę wyrobów z bursztynu w Muzeum Rybołówstwa w Helu można oglądać do 2 października
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wystawa bursztynu gdańskiego w Helu

Wernisaż wystawy „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje” odbył się w czwartek, 9 czerwca o godz. 14.00 w Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego.

Poznaj najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów nowego Muzeum Bursztynu

Bursztynowa korona. Czy w takiej mogłaby wystąpić Miss Polonia?
Bursztynowa korona. Czy w takiej mogłaby wystąpić Miss Polonia?
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Bursztynnictwo to jedna z dziedzin, w której Gdańsk stał się światowym liderem, a bursztynowa biżuteria sygnowana marką „made in Poland” jest dzisiaj niekwestionowaną gwarancją najwyższej jakości i wyróżnikiem markowego produktu klasy „premium”. Wystawa pokazuje, że najważniejszym czynnikiem, który twórcom bursztynowej biżuterii pozwolił odnieść spektakularny międzynarodowy sukces, stało się wzornictwo. Gdańsk zyskał dzisiaj renomę globalnego bursztynowego trendsettera, do czego walnie przyczyniły się międzynarodowe targi Amberif, które w skali świata stały się kluczową imprezą targową i promocyjną poświęconą bursztynowi oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Gdański bursztyn. Gdzie kolejne wystawy?

Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. W kolejnych tygodniach zostaną otwarte następne: „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność” w Krokowej, „W bursztynowym kadrze” podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach oraz „Bursztyn. Skarb Morza Bałtyckiego” w Łebie.

Wystawy gdańskiego bursztyny w tym sezonie pojawią się też w innych nadmorskich lokalizacjach - Krokowej, Łebie czy Międzyzdrojach
Wystawy gdańskiego bursztyny w tym sezonie pojawią się też w innych nadmorskich lokalizacjach - Krokowej, Łebie czy Międzyzdrojach
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdańsk wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich od 2 lat promuje Gdańsk jako światową stolicę bursztynu, popularyzuje bursztyn bałtycki i inne atrakcje naszego miasta w miejscowościach nadmorskich, w których w sezonie wakacyjnym przebywają tłumy turystów. Do tej pory wystawy odbyły się w Krynicy Morskiej, Władysławowie, Jarosławcu, Darłówku, Mielnie i Pucku.

AMBERIF SPRING 2022. Zobacz fotorelację z pierwszego dnia Targów Bursztynu

Organizatorem wystawy w Helu jest Związek Miast i Gmin Morskich wspólnie z miastem Gdańsk, miastem Hel i Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Kim jest autor wystawy bursztyn?

Mariusz Gliwiński, ur. 1959, absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureat wielu międzynarodowych nagród. Artysta jest właścicielem firmy Ambermoda, w której tajemnice pracy z bursztynem bałtyckim przekazywane są już od trzech pokoleń. 

Mariusz Gliwiński to uznany na świecie artysta bursztynnik
Mariusz Gliwiński to uznany na świecie artysta bursztynnik
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Biżuteria z pracowni Mariusza Gliwińskiego jest wykonywana przy użyciu tradycyjnych metod i naturalnych materiałów, takich jak certyfikowany bursztyn bałtycki, diamenty, złoto, srebro i kolorowe kamienie z różnych stron świata. Mariusz Gliwiński to także zasłużony społecznik – w 2021 roku został odznaczony nagrodą Bursztynnik Roku, przez pięć kadencji pełnił funkcję prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Za swoje zasługi został odznaczony medalem prezydenta miasta Gdańska oraz złotą odznaką Izby Rzemieślniczej.

oprac. MW