• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów Muzeum Bursztynu. Pierwszy dzień nowego muzeum

Poznaj najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów nowego Muzeum Bursztynu. Pierwszy dzień nowego muzeum

Gdańsk szczyci się jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie i najnowszym obecnie Muzeum Bursztynu, które zainaugurowało działalność w sobotę, 24 lipca. Podpowiadamy, na które bursztynowe skarby szczególnie zwrócić uwagę podczas zwiedzania nowej wystawy stałej w Wielkim Młynie i pokazujemy zdjęcia z "historycznego", pierwszego dnia zwiedzania.
24.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Historyczny moment - otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie dla zwiedzających. Końcówki wstęgi trzymają: (z lewej) Alan Aleksandrowicz - z-ca prezydent Gdańska, (z prawej) Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, przecięcia dokonuje jedna z laureatek konkursu Za co kocham bursztyn
Historyczny moment - otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie dla zwiedzających. Końcówki wstęgi trzymają: (z lewej) Alan Aleksandrowicz - z-ca prezydent Gdańska, (z prawej) Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, przecięcia dokonuje jedna z laureatek konkursu "Za co kocham bursztyn", po niej, kolejni wstęgę nacinali kolejni laureaci 
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ekspozycja stała zajmuje dwie kondygnacje Wielkiego Młyna, na pierwszej zwiedzający poznają proces powstawania bursztynu, na drugiej eksponowane są wyroby autorstwa dawnych mistrzów i współczesnych bursztynników.

Pierwsi zwiedzający weszli na wystawę w sobotę, 24 lipca, o godz. 10. Tuż przed tym dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi z towarzyszeniem tłumu świadków.

Pierwsi zwiedzający okazują bilety zakupione on-line na zwiedzanie Muzeum Bursztynu. Dzienną pulę biletów rozdzielono między internautów i zwolenników zakupu biletów tradycyjnych
Pierwsi zwiedzający okazują bilety zakupione on-line na zwiedzanie Muzeum Bursztynu. Dzienną pulę biletów rozdzielono między internautów i zwolenników zakupu biletów tradycyjnych. Jednocześnie na wystawie może przebywać 100 osób
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W części poświęconej “narodzinom” bursztynu zobaczyć można m.in. trzy unikatowe inkluzje w bursztynie bałtyckim, które wzbogaciły gdańską kolekcję niespełna miesiąc przed otwarciem muzeum.

Gekon gdański ma ponad 2 cm długości, kompletny tułów i wszystkie cztery nogi; brakuje mu jedynie końca ogonka, a lewa połowa głowy jest otwarta. Okaz jest postacią dorosłą, kompletną, z dobrze widocznymi cechami morfologicznymi pozwalającymi na wyróżnienie nowego gatunku. Zgodnie z wolą właściciela (Muzeum Gdańska) okaz nowego gatunku gekona nazwano Gekonem gdańskim.

Jest to drugi na świecie okaz gekona z bursztynu bałtyckiego, ale jedyny tak kompletnie zachowany. Wymiary bryłki bursztynu: 20 x 29 x 10 mm; waga: 3,2 g.

Inkluzja Gekon gdański w Muzeum Bursztynu
Inkluzja Gekon gdański w Muzeum Bursztynu
Fot. M. Szczerek

 

Jedyna dorosła chwytówka znaleziona w bursztynie bałtyckim. Owad uwięziony w bursztynie reprezentuje nieznany dotąd gatunek z eoceńskiego lasu bursztynowego. Chwytówka z gdańskiej kolekcji ma dobrze widoczne cechy diagnostycznem pozwalające na opisanie go w przyszłości przez paleoentomologów.

Wymiary bryłki bursztynu: 39 x 50 x 22 mm; waga: 31,2 g.

Inkluzja chwytówki z kolekcji Muzeum Bursztynu
Inkluzja chwytówki z kolekcji Muzeum Bursztynu
Fot. Muzeum Bursztynu

Największa na świecie inkluzja pająka ptasznika w bursztynie bałtyckim mierzy ponad 4 centymetry. Gdańska inkluzja to wylinka, czyli zewnętrzna powłoka chitynowego pancerza, które pająki zrzucają w naturalnym procesie. Widać w niej wszystkie cechy diagnostyczne potrzebne do naukowego opisania okazu. Ptaszniki to pająki prymitywne, których budowa nie zmieniła się przez miliony lat.   

Wymiary bryłki bursztynu 44 x 48 x 18 mm, waga: 20 g.

Pająk ptasznik, inkluzja z Muzeum Bursztynu
Pająk ptasznik, inkluzja z Muzeum Bursztynu
Fot. M. Szczerek

 

Rekordowa bryła bursztynu waży 68 kilogramów, pochodzi z Sumatry i jest nieoficjalną rekordzistką świata (dotychczasowy rekord ujęty w Księdze Guinnessa należy do okazu ważącego ponad 53 kilogramy). Bursztyn sumatrzański jest niepozorny, ale zarazem niezwykły. W promieniach UV mieni się w odcieniach kolorów filetowego i niebieskiego.

Rekordowy bursztyn z Sumatry
Rekordowy bursztyn z Sumatry
Fot. Mat. Muzeum Gdańska

 

Najcięższy bursztyn bałtycki w Gdańsku ma kształt grota strzały i ważny około 4,5 kg. Oficjalnie najcięższy okaz bursztynu na świecie, o wadze 9,75 kg, można zobaczyć w Berlińskim Muzeum Przyrodniczym.

Najcięższy gdański bursztyn bałtycki
Najcięższy gdański bursztyn bałtycki
Fot. portal dziedzictwo-gdansk.pl/

Szachy mistrza Michała Redlina (prawdopodobnie) z ok. 1690 r. Komplet powstał w najprawdopodobniej w warsztacie Michała Redlina, jednego z najbardziej cenionych gdańskich bursztynników. Na przełomie XVI-XVII wieku gra w szachy była z jedną najbardziej popularnych form spędzania czasu wolnego w Europie. Grę chciał mieć każdy, ale najbardziej luksusowe zamówienia na dwory elit europejskich realizowano właśnie Gdańsku. Szachy, które po raz pierwszy podziwiać możemy w nowym Muzeum Bursztynu to jeden z czterech tej klasy, kompletnie zachowanych zestawów, które przetrwały do dziś. 

Szachownicę o wymiarach 37 x 37 x 11 cm wspierają cztery rzeźby lwów. Wierzch i boki składają się z klejonych prostokątnych i kwadratowych pól oraz owalnych dekoracji. Na rogach ustawione są cztery kosze z kwiatami. Pod planszą są dwie szufladki wyściełane niebieskim jedwabiem, przeznaczone do przechowywania figur szachowych. 32 przeźroczyste, misternie rzeźbione figury o wysokości od 5 do 7 cm umieszczono na podstawkach.

Komplet wykonanych w Gdańsku szachów z końca XVII wieku
Komplet wykonanych w Gdańsku szachów z końca XVII wieku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



Średniowieczny różaniec z bursztynu. Ten niepozorny różaniec ma ponad 500 lat. Odkryto go podczas badań wykopaliskowych w kościele św. Mikołaja w grobie anonimowego dominikanina. To jeden z najbardziej tajemniczych i najcenniejszych przedmiotów klasztoru dominikanów z kościoła św. Mikołaja - choć różańce stanowiły jeden z ważniejszych elementów wyposażenia grobowego, okazy wykonane z bursztynu są niezwykle rzadkie.

Analiza zachowanych szczątków zmarłego właściciela różańca, w tym kości czaszki, umożliwiły ocenę jego cech osobniczych. Niskiego, tęgawego, mężczyznę o lekko śniadej cerze, czarnych włosach i ciemnobrązowych oczach nazwano „Hiszpanem”.

Różaniec dominikanina Hiszpana
Różaniec dominikanina "Hiszpana"
Fot. mat. Muzeum Gdańska

 

Rzeźba “Obcy”. Kto nie kojarzy kultowego filmu „Obcy” w reżyserii Ridleya Scotta i przerażającego tytułowego potwora? Ten z Gdańska powstał w 2006 r. Jego autorem jest Bogdan Mirowski. Rzeźba ma wysokość nieco ponad 60 cm i waży prawie 3 kilogramy.

Rzeźba Obcy Bogdana Mirowskiego
Rzeźba Obcy Bogdana Mirowskiego
Fot. portal dziedzictwo-gdansk.pl/

 

SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE

  • sprzedaż ruszała 19 lipca (o północy), strona: muzeumgdansk.pl / zakładka „Zaplanuj wizytę!
  • kliknij dogodny dla siebie termin (początkowo dostępne będą: 26 lipca – 15 sierpnia 2021)
  • każdego dnia w puli będzie 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, zwiedzający wybiera dzień i godzinę
  • pierwsze wejście na wystawę: godz. 10:00, kolejne o każdej pełnej godzinie, ostatnie o godz. 18.00

SPRZEDAŻ BILETÓW W KASIE MUZEUM BURSZTYNU

  • oferta dla seniorek i seniorów oraz osób wykluczonych cyfrowo
  • 230 biletów dziennie, po 30 na każdą pełną godzinę

WEJŚCIE DO MUZEUM

  • ul. Wielkie Młyny 16 od strony skweru Heweliusza (dawne główne wejście do centrum handlowego)
  • każdy gość musi udać się do kasy, wybierz odpowiednią ścieżkę:

- dla posiadaczy biletów online
- dla osób chcących kupić bilet w kasie

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ

  • wejście/wyjście od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach (między Wielkim Młynem a Domem Młynarza)
  • ta droga również prowadzi do kasy

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU

sezon letni / 18 czerwca – 18 września 2021

  • 7 dni w tygodniu, codziennie: 10–19

sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022

  • 6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie: 10–16

 



 

 

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu