• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 mln złotych!

Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 mln złotych!

11,2 mln złotych to kwota, którą będzie można wydać na projekty w poszczególnych dzielnicach. Natomiast 2,8 mln złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie. Czas zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok - termin tylko do końca marca! Wprowadzono też kilka zmian regulaminowych.
28.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ogarna 117 - zapamiętajcie ten adres. Tutaj konsultanci pomogą w wypełnieniu projektu do Budżetu Obywatelskiego. Na zdjęciu członkowie Zespołu Konsultacyjnego ds. BO, od lewej: Maciej Kukla z Referatu Komunikacji Społecznej UM, Mateusz Hoppe z Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Piotr Borawski - radny miasta Gdańska, Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska oraz Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki

Nowością tegorocznej edycji będzie Centrum Pomysłów, które znajduje się się przy ul. Ogarnej 117/118. Dyżurować w nim będą konsultanci, którzy pomogą wypełnić wniosek doradzą, na co zwrócić uwagę bądź podpowiedzą, czy dany pomysł będzie możliwy do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na miejscu będzie można też skorzystać z komputera i drukarki. Centrum przy ul. Ogarnej będzie otwarte przez cały marzec, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-15.00.

Z pomocy w przygotowaniu wniosku będzie można też skorzystać - już tradycyjnie - w budynku Urzędu Miejskiego, gdzie znajduje się stanowisko Budżetu Obywatelskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki, przypomina z kolei, że mieszkańcy mogą też zwrócić się o pomoc, bądź wsparcie w napisaniu wniosku, do każdej z gdańskich rad dzielnic. Wszelkie informacje o tegorocznej edycji BO można znaleźć też na stronie internetowej

W regulaminie tegorocznej edycji BO pojawił się też zapis o tym, że każdy gdańszczanin, który ukończył 16 lat może złożyć projekt i zagłosować. Zniesiony został wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy bądź bycia wpisanym do rejestru wyborców. Wystarczy, że dana osoba oświadczy, że mieszka na terenie Gdańska. Ma to być ułatwienie i zachęta dla mieszkających w naszym mieście m.in. studentów i obcokrajowców.

Jest jeszcze jedna nowość w tym roku: wydłużono okres realizacji zwycięskich projektów do dwóch lat.
 

W Centrum Pomysłów konsultanci pomogą mieszkańcom m.in. w wypełnieniu wniosku do Budżetu Obywatelskiego.  Na zdjęciu: Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w UM Gdańsk

- Budżet miasta to zawsze plan przychodów i wydatków na jeden rok, ale zadania inwestycyjne realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego wymagają praktycznego podejścia, stąd decyzja o wydłużeniu okresu realizacji – tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

Takiej zmiany domagali się też sami mieszkańcy, a to dlatego, że dotychczas można było zgłaszać pomysły, które możliwe były do realizacji w ciągu jednego roku. W sytuacji, kiedy było to niemożliwe, projekt mieszkańców musiał zostać odrzucony.

Projekty można zgłaszać od 1 do 31 marca. Do 30 czerwca będą one analizowane pod kątem możliwości ich wykonania, a samo głosowanie zaplanowano w dniach 18 września – 2 października.

Głosowanie na projekty BO będzie miało w tym roku charakter metropolitalny. W tym samym czasie głosować będą też mieszkańcy Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa.

- Chcieliśmy stworzyć wspólną promocję Budżetu Obywatelskiego - tłumaczy wiceprezydent Grzelak.
 

Przez cały marzec będzie można skorzystać z usług punktu konsultacyjnego, nazwanego Centrum Pomysłów

W zespole konsultacyjnym ds. BO znaleźli się m.in. miejscy i dzielnicowi radni. Piotr Borawski, radny miasta Gdańska, podkreśla, że ten budżet to... stała zmiana.

- Staramy się zwracać uwagę na to, co mówią wnioskodawcy, co mówią nam mieszkańcy, i ulepszać ten wielki projekt, jakim jest BO. Decyzją prezydenta Gdańska i Rady Miasta stale zwiększamy też jego budżet - zaznacza radny Borawski, dodając, że potrzeb w dzielnicach jest nadal bardzo dużo. - Zaczynaliśmy od kwoty 9 mln złotych, w edycji 2019 będzie to już 18 mln złotych, a więc w ciągu tych kilku lat podwoimy kwotę BO.

Przygotowania do piątej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego ogłoszono oficjalnie podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zaproszono na nią m.in. kilku wnioskodawców, których projekty zrealizowano w ramach BO 2016. Tak było m.in. z pomysłem, by przy Wroniej Górce (na terenie dzielnicy Aniołki) postawić siłownię "pod chmurką". Głównym wnioskodawcą była Anna Pszczolińska, ale podkreśliła, że pomysł wyszedł od wielu mieszkańców, którzy dodatkowo mieli duże wsparcie Rady Dzielnicy Aniołki.

- Od czego zacząć, chcąc złożyć wniosek do BO? Trzeba najpierw określić, co jest niezbędne. Ja mieszkam przy ul. Focha, a nasze sąsiedztwo to z jednej strony "wymarłe domki", a z drugiej – zaniedbany park, który lata świetności miał bodajże w latach 50. Mamy pomysł z sąsiadami, by ucywilizować te tereny. Budżet Obywatelski daje nam na to szansę – uważa Anna Pszczolińska, wnioskodawczyni projektów do BO, dodając, że mieszkańcom Aniołek marzy się uporządkowanie całego terenu Wroniej Górki aż do Placu Zebrań Ludowych.  

Dzięki dotychczasowym edycjom budżetu, zwanego też partycypacyjnym, w Gdańsku zrealizowano ponad 100 projektów o wartości ponad 30 mln złotych. W 2017 r. realizowanych będzie kolejnych 91 projektów. Jednym z najpopularniejszych pomysłów, jakie zgłaszają mieszkańcy na terenie całego Gdańska, są siłownie "pod chmurką" oraz place zabaw.


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?



TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo