• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2023. Zagłosowało już ponad 14 tysięcy gdańszczan

Budżet Obywatelski 2023. Zagłosowało już ponad 14 tysięcy gdańszczan. A Wy - zagłosowaliście?

Głosowanie na projekty do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego jest już na półmetku. Przypominamy, że głosy na wybrane przez was projekty możecie oddawać do poniedziałku, 10 października, do północy. Nie zwlekajcie z tym jednak do ostatniej chwili - tym bardziej, że zajmuje to zaledwie kilka minut.
( Publikacja: 03.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Głosujcie na projekty Budżetu Obywatelskiego! Wybierać możecie spośród 305 projektów
Głosujcie na projekty Budżetu Obywatelskiego! Wybierać możecie spośród 305 projektów
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wybór projektów w czterech kategoriach

W poniedziałek, 3 października, w samo południe, odnotowano dokładnie 14 405 osób, które już zagłosowały na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023.

Wybieramy wśród projektów ogólnomiejskich, a więc takich, których realizacja dotyczy mieszkańców co najmniej kilku dzielnic. Tutaj można przyznać jeden punkt. Ale wybieramy też projekty dzielnicowe - w tym przypadku możemy wyrazić poparcie nawet dla pięciu projektów, tyle bowiem punktów można przyznać w tej kategorii. Możemy, oczywiście, przyznać na jeden wybrany projekt w tej kategorii pięć punktów, ale możemy też przyznać po jednym punkcie pięciu projektom. Co ważne, możemy poprzeć projekty zgłoszone w dzielnicach, w których mieszkamy, ale też i projekty, które zaproponowano w innych dzielnicach - tu nie ma żadnych ograniczeń.

Od kilku lat w ramach BO gdańszczanie głosują także na projekty tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Tutaj także są dwie kategorie - ogólnomiejskie i dzielnicowe. W każdej można przyznać po jednym głosie. Poświęćcie kilka minut na głosowanie - zdecydujcie, czy w waszej okolicy np. lepiej wybudować nowe boisko, zagospodarować nieużytkowany teren, który mijacie każdego dnia czy może postawić na zajęcia sportowe dla mieszkańców. Co ważne, w każdej dzielnicy zaproponowano inne projekty. Sprawdźcie, co zaproponowali wasi sąsiedzi i znajomi z okolicy.

Budżet Obywatelski 2023. Trwa głosowanie na projekty!

22 mln złotych do wydania

W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania dokładnie 22 063 118‬ złotych. W tym na:

  • projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł
  • projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł

W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:

  • projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł
  • projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł

Wybór jest niemały, gdyż do głosowania dopuszczono aż 305 projektów.

Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim. Do wygrania hulajnoga, głośnik i miejskie gadżety

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, niezależnie od wieku, a więc także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

 

Głosowanie na projekty gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już na półmetku
Głosowanie na projekty gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest już na półmetku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku?

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. Szukajcie w jej górnym rogu charakterystycznego żółtego prostokąta, w który należy kliknąć, by połączyć się ze wspomnianym formularzem.

Piknik Budżetu Obywatelskiego w Parku Reagana - aktywna i wrzosowa sobota

Ciekawostki o gdańskim BO

  1. W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w głosowaniu wzięło udział 8061 dzieci i młodzieży w wieku 0 - 19 lat.

  2. Wśród wszystkich głosujących odnotowano natomiast 24 199 kobiet i 18 991 mężczyzn. Najstarszy głosujący miał 101 lat, a najmłodszy - 9 dni.

  3. 27 831 osób zagłosowało na wybrane projekty za pomocą komputera, a 15 359 osób zagłosowało za pomocą urządzeń mobilnych.

  4. Dzielnicą z najwyższą frekwencją głosujących okazała się Letnica, gdzie zagłosowało 17,23 proc. mieszkanek i mieszkańców.