Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej dobiega końca. Można pomóc w sfinansowaniu

Budynki mają dachy, wstawiono wszystkie okna, a w środku trwa układanie instalacji sanitarnych i wentylacyjnych - trwają prace wykończeniowe Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Centrum zostanie otwarte już w czerwcu, pierwsi pacjenci trafią tu w wakacje. Fundacja Hospicyjna, pomysłodawca budowy, potrzebuje wsparcia finansowego na jej dokończenie. 
15.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzypiętrowe nowoczesne budynki ze skośnym dachem
Wizualizacja wykończonego Centrum Opieki Wytchnieniowej. Znajdą w nim opiekę ciężko chore dzieci, dorośli i ich rodziny. Pierwsi podopieczni trafią tu w wakacje 2023 roku
Mat. prasowe Fundacja Hospicyjna

Prace wykończeniowe w Centrum Opieki Wytchnieniowej

Pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku wbito w lutym 2022 roku. Kilka miesięcy później, w czerwcu, goście złożyli wspólny, nietypowy kamień węgielny, składający się z kilku niewielkich kamyków, przyniesionych przez osoby wspierające budowę tego unikatowego miejsca na Pomorzu. Wtedy też podpisano akt erekcyjny. W styczniu 2023 roku uroczyście zawieszono na doprowadzonym do stanu surowego budynku wiechę. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. 

Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej

- Jeśli chodzi o prace zewnętrzne, można zobaczyć coraz więcej położonego dachu i elewacji, wstawione są wszystkie okna - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Teraz jednak większość prac odbywa się wewnątrz. Położone są instalacje sanitarne,  wentylacyjne, klimatyzacyjne, elektryczne w całym obiekcie, układana jest instalacja teletechniczna. Wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe i podstawowe wyposażanie wnętrz, w tym w armaturę i inne elementy stałe.

Dla kogo opieka oferowana przez centrum?

Pomysłodawcą budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, które powstaje przy ulicy Kopernika, jest Fundacja Hospicyjna. To trzy połączone ze sobą na każdym poziomie budynki, w środkowym znajdzie się część administracyjna, a także pomieszczenia dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch będą pokoje dla podopiecznych i część szkoleniowa.

Kardiologia na nowo. Oddział po remoncie w gdańskim Szpitalu św. Wojciecha już gotowy

Jak mówi Anna Janowicz, Centrum Opieki Wytchnieniowej ma za zadanie zapewnić opiekę chorym dzieciom i dorosłym, którzy otrzymają na miejscu różnego rodzaju formy wsparcia: terapię, rehabilitację. W pierwszym budynku znajdzie się sala spotkań, sala szkoleniowa, bo w Centrum z pomocy będą mogli skorzystać opiekunowie rodzinni także poprzez szkolenia, spotkania, warsztaty, aby pokazać tym, którzy zaczynają swoją rolę opiekuna, jak opiekować się bliskim w domu, a także jak zadbać o siebie, bo to duże wyzwanie. 

 

Budowaczerwiec22
Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, stan z początku czerwca 2022 r.
Fot. Anna Rezulak/KFP

Wsparcie dzienne lub całodobowe

Centrum zapewni opiekę chorym dzieciom i dorosłym w formie pobytu dziennego (od godz. 8.00 do 18.00) lub kilkudniowego (do dwóch tygodni) całodobowego. Otrzymają pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Pobyt tu będzie też dla nich okazją do spędzenia czasu poza domem, w nowym, ładnym otoczeniu i z ciekawymi zajęciami. Opiekunowie, oprócz spokoju, że ich bliscy są pod dobrą opieką, będą mogli uzyskać różne formy wsparcia - psychologiczne, prawne, edukacyjne, dotyczące organizacji oraz sprawowania opieki w domu (rodziny sprawujące w domu opiekę nad chorym mogą skorzystać z porad i szkoleń prowadzonych od kilku lat na portalu opiekunów rodzinnych).

GUMed otrzymał środki na budowę nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego

Można pomóc w sfinansowaniu tego projektu

Centrum Opieki Wytchnieniowej każdego dnia będzie służyło 60 podopiecznym i ich rodzinom, mieszkańcom Pomorza. Wstępnie koszt inwestycji zaplanowano na 25 mln złotych, jednak z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej, kwota ta wzrosła do 35 mln złotych.

- Budowa Centrum to dla takiej organizacji jak nasza bardzo duże przedsięwzięcie, cały czas szukamy środków finansowych. Inflacja, trudności finansowe dotykają nas, ale również wielu potencjalnych darczyńców - mówi prezes Janowicz. - Żeby opłacić faktury na bieżąco i nie wstrzymywać prac, skorzystaliśmy z pożyczek, które oczywiście musimy spłacić. Ich wysokość to 7,5 miliona.

SPRAWDŹ jak można wesprzeć budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej?


Fundacja Hospicyjna zaprasza wszystkich, którzy chcieliby pomóc w sfinansowaniu projektu Centrum Opieki Wytchnieniowej. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim