• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie miało nową siedzibę

GUMed otrzymał środki na budowę nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego

Ponad 90 mln zł kosztować będzie nowa siedziba jednostek stomatologicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach inwestycji zostanie zakupionych: 91 unitów dentystycznych, dwa aparaty RTG, TK stomatologiczne, stół operacyjny z kolumnami: anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną. Ponadto Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów
25.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie młode kobiety w fartuchach lekarskich siedzą tyłem, pochylone, przed nimi fantomy głów ludzkich
Ponadto Nowe Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów i wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w trzech salach ćwiczeniowych
fot. Paweł Sudara/GUMed

Szukasz pomocy psychologicznej? Odwiedź nową stronę: wsparciewgdansku.pl

Budowa nowej bazy naukowo-badawczej i dydaktycznej zlokalizowanej pomiędzy ul. Skłodowskiej-Curie a Tuwima możliwa jest dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia. Decyzję ogłoszono 21 marca 2023 r. podczas konferencji prasowej z udziałem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały, prezes UCS dr Mirosławy Pellowskiej-Piontek i wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka. W uroczystości udział wziął m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk.

Nowe Centrum Stomatologiczne GUMedu dla studentów i pacjentów

Nowoczesne kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie musi odbywać się w oparciu o najnowsze technologie, jak również infrastrukturę naukową, badawczą i dydaktyczną. Poprawa dotychczasowych warunków lokalowych jednostek stomatologicznych GUMed jest konieczna i niezbędna dla ich dalszego rozwoju oraz pełnego wykorzystania potencjału pracowników, doktorantów i studentów.

Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Praca dla ludzi z misją i charakterem

- Bardzo długo czekaliśmy na nowe Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycję niezwykle potrzebną, nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych Uczelni, ale także pacjentów - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zależy nam, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, tak aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur Uczelni. Ale UCS to również miejsce, które służy pacjentom Pomorza, gdzie jest najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ.

Pacjenci po nowotworach, dzieci, seniorzy 

Jak podkreśliła prezes Zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.

Wzrost zachorowań na Covid-19. Przybywa zakażeń Krakenem - nową mutacją koronawirusa

- W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 tysiące pacjentów, odbyło się 84 tysiące wizyt, z czego 20 tysięcy dotyczyło dzieci - wyjaśniała dr Mirosława Pellowska-Piontek, prezes UCS GUMed. - Czyli pacjentów bardzo szczególnych, na którym nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby. Prawie 30 tysięcy wizyt dotyczyło seniorów powyżej 65 roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii.

P.SudaraUCS2
Nz. Ogłosenie decyzji o budowie nowej siedziby WCS. Z lewej rektor GUMed prof. Marcina Gruchała, wiceminister zdrowia Marcin Martyniak i prezes UCS dr Mirosława Pellowska-Piontek
fot. Paweł Sudara/GUMed

Baza naukowo-dydaktyczna i poradnie razem 

Realizacja inwestycji pozwoli na centralizację bazy naukowo-dydaktycznej GUMed oraz poradni Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Zakłada się, że w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej 3 707 mkw i kubaturze ponad 22 645 m sześć. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością.

- Z perspektywy pacjenta, na któremu zależy Ministerstwu Zdrowia w ramach realizowanej strategii, ten nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę trzy budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska - przekonywał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. - To będzie dawało perspektywę nie tylko projakościową, ale przede wszystkim synergiczną dla pacjenta, personelu i dla jakości świadczonych usług, ale przede wszystkim dla kształcenia. 

"Dom pod cisem" w Gdańsku. Bezpłatne wsparcie dla osób z demencją 

Planowana wartość inwestycji wynosi ponad 90 milionów zł, z czego ponad 47 milionów zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, a prawie 43 miliony zł to środki własne uczelni. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy, w tym unity fantomowe wyniesie 11 milionów zł. W obiekcie zaplanowano m.in. utworzenie sali zabiegowej o podwyższonym rygorze do przeprowadzania zabiegów w znieczuleniu ogólnym wraz z trzystanowiskową salą wybudzeniową. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w  nowoczesny sprzęt IT oraz audio-video. Zakłada się także utworzenie 80-osobowej sali wykładowej.

Jak przypomniał wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed było główną placówką, w której pacjenci zakażeni wirusem COVID-19 mogli otrzymać pomoc stomatologiczną w czasie pandemii.

- To ważne, że Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje marzenia i plany w takim tempie. W tamtym roku pediatria, w tym stomatologia - dodał Dariusz Drelich. - Mam nadzieję, że wkrótce, bo w latach 2025-2026 studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach. Potrzebujemy więcej lekarzy i lekarzy stomatologów. Cieszę się, że pacjenci z Pomorza, ale nie tylko, bo całej północnej Polski będą mieli tu jeszcze większy i szerszy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i najlepszych specjalistów w Polsce.

Budynek jednopiętrowy ze skośnym dachem, przed nim drzewa bez liści, chodnik ulica i płot
Obecna siedziba stomatologii GUMed. W 2022 roku przyęto 52 tysiące pacjentów, odbyło się 84 tysiące wizyt, z czego 20 tysięcy dotyczyło dzieci. Prawie 30 tysięcy wizyt dotyczyło seniorów powyżej 65 roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii
fot. Paweł Sudara/GUMed

Sześć katedr i zakładów, sześć poradni 

W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie sześć Katedr i Zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed:

Katedra i Zakład Ortodoncji, Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej, Katedra i Zakład Przyzębia, Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej.

Poradnia Ortodoncji, Poradnia Protetyki i Implantologii Stomatologicznej, Poradnia Przyzębia, Poradnia Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej, Poradnia Stomatologii Zachowawczej.

Dla obsługi obiektu konieczne jest wybudowanie stacji transformatorowej, stanowiska agregatu prądotwórczego, podziemnej przepompowni pożarowej ze zbiornikiem o pojemności ok. 280 m 3 , podziemnego zbiornika retencyjnego dla wód deszczowych o pojemności ok. 315 m 3 wraz z przepompownią, drogi pożarowej, murów oporowych, schodów zewnętrznych, 20 zewnętrznych miejsc postojowych, a także przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, przyłącza energetycznego, ciepłowniczego oraz rozbudowa sieci teletechnicznej.

TV

Z optymizmem w rok 2024 - X Metropolitalne Spotkanie Noworoczne