Boże Narodzenie i Sylwester 2016. Tak będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna w Gdańsku

W święta w Gdańsku w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej pomoc otrzymamy w czterech przychodniach, dyżur stomatologiczny pełni przychodnia w Gdyni, a po pomoc w razie problemów okulistycznych jedziemy do Szpitala Studenckiego.

Boże Narodzenie i Sylwester 2016. Tak będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna w Gdańsku
A
A
data publikacji: 21 grudnia 2016 r.
Podczas dyżuru stomatologicznego w czasie świąt pacjentów bywa tylu, że trzeba czekać w kolejce
Podczas dyżuru stomatologicznego w czasie świąt pacjentów bywa tylu, że trzeba czekać w kolejce
Pixebay.com
Pierwsza ważna informacja - świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w dyżurujących przychodniach są udzielane w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Lekarze przypominają, że to nie jest czas na zaległe wizyty lekarskie, na które nie mieliśmy czasu w normalnym trybie. Przez trzy wolne dni świąt Bożego Narodzenia w grudniu 2016 roku w Gdańsku dyżurują cztery przychodnie. Nie obowiązuje rejonizacja, możemy wybrać te, do których nam najbliżej, warto jednak pamiętać, że oblegane w te świąteczne dni są wszystkie przychodnie, najbardziej "Przychodnia Aksamitna" i Przychodnia Lekarska “Jasień” przy ul. Kartuskiej.
- Do naszej przychodni w zwykłe dni przychodzi średnio około 50 osób - mówi Rafał Gasiński specjalista medycyny rodzinnej z przychodni "Jasień" w Gdańsku. - A w dni świąteczne dziennie przewija się nawet 200 osób! Pacjenci przychodzą załatwić sprawy, na które nie mieli czasu w nieświątecznym okresie, przychodzą na przykład z dzieckiem skarżącym się od tygodnia na ból ucha itp, są też do dyżurujących przychodni odsyłani z POZ-etów.  
Przypominamy, że po pomoc stomatologiczną w nagłych wypadkach mieszkańcy Gdańska muszą dojechać do Gdyni do Poradni Stomatologicznej NZOZ „Śródmieście” przy ul. Żwirki i Wigury 14 - to od marca 2016 roku nowe miejsce udzielania świadczeń stomatologicznych w nagłych wypadkach. To przychodnia dyżurująca dla całego Trójmiasta. I tu w czasie świąt pacjentów bywa tylu, że trzeba czekać w kolejce.
- Niestety przyjeżdzają też pacjenci, którym potrzebne jest leczenie zachowawcze, np. wymiana wypełnienia - usłyszeliśmy w gdyńskiej poradni "Śródmieście". -  A dyżur stomatologiczny w święta i nocą obejmuje tylko nagłe przypadki. Dlatego pacjenci są odsyłani do przychodni pracujących w normalnym trybie. 
Dyżur świąteczny dla chorych okulistycznie pełni szpital studencki w Gdańsku. Ale ten dyżur trwa od godziny 8 rano do 14, po godzinie 14 z problemami okulistycznymi trzeba jechać do szpitala Copernicus (dawny na Zaspie) lub do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie jest dyżur okulistyczny.
Zanim wybierzemy się do przychodni trzeba sprawdzić, czy mamy aktualny dokument tożsamości. Jeśli go zapomnimy - recepta zostanie wystawiona na 100 proc. odpłatności, a za usługę medyczną będziemy musieli zapłacić!
 
Przychodnie pełniące nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:
・ Przychodnia Lekarska „Jasień”, ul. Kartuska 404, tel. 58 322 11 51, tel. kom. 692 434 343
・ Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Aksamitna”, ul. Aksamitna 1, tel. (58) 301 91 52
・ Centrum Medyczne POLMED, ul. Startowa 1, tel. (58) 769 37 60, faks 58 769 37 40
・ Nadmorskie Centrum Medyczne Dom Medyczny „Kilińskiego”, ul. Kilińskiego 34, tel. (58) 763 95 90, (58) 763 95 91.
Dyżur stomatologiczny:
・ Poradnia Stomatologiczna NZOZ „Śródmieście” przy ul. Żwirki i Wigury 14, Gdynia, tel. (58) 660 88 69
Dyżur okulistyczny dla nagłych przypadków:
・ Szpital Studencki (UCK), al. Zwycięstwa 30  
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora