• Start
  • Wiadomości
  • Boże Narodzenie. Różnorodna kolekcja szopek z siedmiu gdańskich kościołów

Boże Narodzenie. Różnorodna kolekcja szopek z siedmiu gdańskich kościołów

Jedną z wielu tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia jest tworzenie szopek. Zapraszamy na krótki przegląd tegorocznych inscenizacji narodzin Jezusa Chrystusa, które oglądać możemy w naszym mieście.
25.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment szopki bożonarodzeniowej w Archikatedrze Oliwskiej
Fragment szopki bożonarodzeniowej w Archikatedrze Oliwskiej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pierwsze szopki zaczęto budować w XII wieku we włoskich kościołach franciszkańskich. Do najpiękniejszych na świecie szopek do dziś należą te z Neapolu. W Polsce najsłynniejsze są szopki krakowskie, wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO. 

My przyjrzeliśmy się dziś szopkom w siedmiu gdańskich kościołach:

  • w Katedrze Oliwskiej
  • w kościele NMP Królowej Różańca Świętego, czyli w “okrąglaku" na Przymorzu
  • w kościele św. Brygidy
  • w kościele św. Jana
  • w bazylice św. Mikołaja
  • w bazylice Mariackiej
  • i kościele Trójcy Świętej

 

Warto też wspomnieć szopkę stojącą obok najwyższej gdańskiej choinki - na Długim Targu przy Fontannie Neptuna. Prostą, drewnianą inscenizację zaprojektował gdański artysta Marian Kołodziej jako fragment ołtarza na sopockim hipodromie, kiedy w 1999 roku odprawił tam mszę papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Mariana Kołodzieja.

 

Szopka projektu Mariana Kołodzieja stoi tuż obok najwyższej gdańskiej choinki, przy Długim Targu
Szopka projektu Mariana Kołodzieja stoi tuż obok najwyższej gdańskiej choinki, przy Długim Targu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wśród szopek gdańskich chyba najsłynniejszą jest piaskowa szopka stojąca co roku pod Oliwskim Ratuszem Kultury, to największa po watykańskiej inscenizacja narodzin Jezusa Chrystusa wykonana z piasku. Tę szopkę oglądać można do 7 stycznia. Pozostałe do 2 lutego, czyli do dnia Matki Boskiej Gromnicznej, który kończy okres Bożego Narodzenia. Zwyczaj nakazuje też rozebrać w przeddzień tego święta choinkę, ponieważ od 2 lutego zaczyna się nowy okres w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym - wypatrujemy już wiosny. 

Polskie szopki to zazwyczaj domki, w których znajdują się figurki Świętej Rodziny, pasterze, ich zwierzęta oraz Trzej Królowie. Czasem inwencja twórców poszerza symbolikę o współczesne tematy. 

 



TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku