• Start
 • Wiadomości
 • Gdański Urząd Pracy na pełnych obrotach i bez pracy zdalnej. Mnóstwo wniosków i nowe możliwości uzyskania pomocy

Gdański Urząd Pracy na pełnych obrotach i bez pracy zdalnej. Mnóstwo wniosków i nowe możliwości uzyskania pomocy

Od 20 kwietnia pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku nie pracują już zdalnie. Wszyscy wrócili do urzędu by (oczywiście odpowiednio zabezpieczeni) zapewnić sprawną obsługę wniosków przedsiębiorców związanych ze świadczeniami w ramach tzw. tarczy antykryzysowej i płynną rejestrację osób  bezrobotnych. 
20.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i klimatu podczas wirtualnej konferencji prasowej, 20 kwietnia 2020 r.
Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i klimatu podczas wirtualnej konferencji prasowej, 20 kwietnia 2020 r.
www.gdansk.pl

W poniedziałek, 20 kwietnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski wzięli udział w konferencji prasowej online. Piotr Borawski przedstawił raport o bieżącej sytuacji na rynku pracy, a także informacje o nowych formach wsparcia wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej, o które od 20 kwietnia wnioskować mogą także przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Prezydent Dulkiewicz omawiała m.in. sytuację Domu Pomocy Społecznej "Polanki", w którym kilkanaście osób zostało zakażonych wirusem COVID-19. 

 

Teraz pożyczka 5 tys. również dla samozatrudnionych! A oprócz tego: zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz, ochrona dla bezrobotnych i wiele innych form pomocy WAŻNE, NOWE INFORMACJE


Piotr Borawski przypomniał, że gdański PUP od początku kwietnia jest na pierwszej linii pomocy przedsiębiorcom w naszym mieście i w powiecie gdańskim. Poinformował, że od 20 kwietnia pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku nie pracują już zdalnie. Wszyscy wrócili do urzędu by (oczywiście odpowiednio zabezpieczeni) zapewnić sprawną obsługę wniosków przedsiębiorców związanych ze świadczeniami w ramach tzw. tarczy antykryzysowej i płynną rejestrację osób  bezrobotnych. 

Zwrócił też uwagę na ważną zmianę w formach wsparcia z tarczy antykryzysowej - możliwość ubiegania się o mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł mają od 20 kwietnia także przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

Bieżące statystyki wsparcia dla przedsiębiorców świadczonego za pośrednictwem gdańskiego PUP (za okres 1-17 kwietnia):

 • złożono 2196 wniosków o mikropożyczkę dla przedsiębiorców (od 1 do 17 kwietnia)
 • dokonano ponad 600 wypłat na kwotę ponad 3 mln zł


Od 15 kwietnia PUP przyjmuje nabór na nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców:

 • dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń dla pracowników oraz należnych składek za ubezpieczenie społeczne
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (nie zatrudniającą pracowników)
 • dofinansowanie składek na ZUS dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Pożyczki i dofinansowania - pomoc dla mikroprzedsiębiorców. Kto może otrzymać?


Do 17 kwietnia (czyli w ciągu trzech dni od uruchomienia możliwości wnioskowania), wpłynęło już ponad 250 takich wniosków w Gdańsku i 34 w powiecie gdańskim.

- Czekamy na przyznanie przez Ministerstwo Pracy kolejnej transzy środków finansowych. Otrzymaliśmy dotąd 1 mln i 750 tysięcy złotych na mikropożyczki, czekamy na 4 mln złotych, o które wnioskujemy od 14 kwietnia - informuje Piotr Borawski. - Środki, które mamy aktualnie do dyspozycji są już na wykończeniu. Wypłaciliśmy już ponad 3 mln złotych, aby zachować płynność potrzebujemy kolejnych środków z ministerstwa. Wystąpiliśmy również o 10 mln złotych na pokrycie wspomnianych przed chwilą dodatkowych form wsparcia przedsiębiorców.


DANE Z RYNKU PRACY (od 1 do 17 kwietnia)

 • 364 zarejestrowane nowe osoby bezrobotne - nieznaczny wzrost w porównaniu z marcem
 • oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom - wyraźny spadek: w marcu wpłynęło 3548 takich oświadczeń; od początku kwietnia - 775
 • zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców - kolejny spadek: 157 wniosków złożono w marcu, tylko 36 od początku kwietnia
 • w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie wpłynęły żadne wnioski o zwolnienia grupowe
 • liczba nowych miejsc pracy zgłoszonych do urzędu pracy - spadek; w marcu pracodawcy poszukiwali 476 pracowników, od początku kwietnia zgłosili 151 nowych wakatów

 

ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ Z 20 KWIETNIA 2020 (prezydent Borawski o rynku pracy mówi od 6 minuty)

 

OGARNIJ KRYZYS – bezpłatne doradztwo online dla biznesu od Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole