• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki. Kolonoskopia dla mieszkańców Pomorza

Bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki. Kolonoskopia dla mieszkańców Pomorza

Osiemnaście placówek na Pomorzu bierze udział w programie badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 65 lat lub 40 - 49 lat, jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki choroby nowotworowej jelit. Na badanie nie trzeba skierowania, można je też wykonać w znieczuleniu.
07.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony mężczyzna w białym fartuchu siedzi i pochyla główę patrząc w mikrokop, na środku mikroskop, z lewej strony ekran, na którym widać obraz tkanek
Nz. Pracownia endoskopii w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Dzięki programowi Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego zwiększa sie wykrywalność i wyleczalność raka jelita grubego. To też szansa na zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów dzięki wykryciu choroby i podjęciu leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu
fot. Materiały prasowe Spółka Copernicus

Fundacja Hospicyjna - bezpłatne szkolenia dla opiekunów rodzinnych, formalnych, wolontariuszy

Kolonoskopia to badanie, które może uratować życie

Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce u obu płci. Polska należy do krajów w UE o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 tysiące osób. 

Celem programu badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest zawsze zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego i zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów dzięki wykryciu choroby i podjęciu leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu.

W Gdańsku mówimy „Tak dla In Vitro”. Zbiórka podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej

- W wyniku postępowań konkursowych przeprowadzonych przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach tego programu od 1 grudnia 2022 roku w osiemnastu miejscach w województwie pomorskim skorzystać będzie można z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. 

Dla kogo przeznaczony jest program, ile trwa badanie?

Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta.

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny  

Na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu.

Przed wykonaniem kolonoskopii ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt  z wybraną placówką, aby uzyskać informacje jakie czynności należy wykonać przed badaniem. Program będzie realizowany do 30 listopada 2027 r.

Wykaz placowek biorących udział w Programie Badan Przesiewowych Rak Jelita Grubego

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór