Baltexpo 2023. Od dzisiaj trzy dni spotkań i wymiany doświadczeń w branży morskiej

We wtorek, 10 października, rozpoczynają się 3-dniowe Targi i Konferencje Baltexpo. Królować będą tematy strategiczne dla Polski i państw regionu Morza Bałtyckiego. Jak podnieść bezpieczeństwo wybrzeża i infrastruktury krytycznej w świetle obecnych zagrożeń? Jak rozwijać morską energetykę wiatrową? Jak zorganizować kształcenie akademickie i zawodowe, adekwatnie do potrzeb branży morskiej? Jak unowocześniać flotę, by była bardziej przyjazna dla środowiska, zostawiła mniejszy ślad węglowy?
10.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu miniaturka statku, z lądowiskiem, na którym stoi mini helikopter
10 października rozpoczyna się 3-dniowe święto branży morskiej - Baltexpo
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Baltexpo to wydarzenie, które przyciąga tuzy sektora morskiego, by "wspólnie kreować przyszłość branży morskiej". Gdańskie targi to także okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży oraz zainspirowania się najnowszymi trendami i technologiami. Baltexpo odbędzie się w halach Amberexpo, przy ul. Żaglowej w Letnicy. Na miejscu pojawi się blisko 200 wystawców z Polski i Europy.

12 tysięcy metrów kwadratowych dla branży morskiej

Targi podzielone będą, podobnie jak w poprzednich latach, na strefy tematyczne, w tym na: specjalną strefę dla startupów, gdzie prezentowane będą innowacyjne projekty z wielu branż, strefę wsparcia biznesu, a także salon branży militarnej Balt Military Expo, w którym znajdzie się szeroka gama uzbrojenia i sprzętu.

- To już 22. edycja wydarzenia, ale tegoroczne spotkanie jest dla nas wyjątkowe. Targi Baltexpo przez lata wrosły w kalendarz najważniejszych wydarzeń regionu Pomorza. Dlatego, kiedy dwa lata temu staliśmy się właścicielem marki, postawiliśmy sobie za cel, że nadamy tej kluczowej dla branży morskiej konferencji, nowoczesny charakter i jednocześnie zagwarantujemy sektorowi morskiemu cykliczną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zupełnie nowej odsłonie. Budowanie przestrzeni do dialogu pomiędzy podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, by firmy mogły dynamicznie się rozwijać i planować perspektywę inwestycyjną na kolejne lata - zaznacza Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

W ramach Baltexpo zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, m.in.: Dzień Kariery, podczas którego zainteresowani będą mogli zapoznać się z ofertą staży i pracy w branży morskiej, a także wziąć udział w rozmowach z rekruterami. Będzie też gala Salmon Evening - wydarzenie networkingowe integrujące branżę morską.

Nowa Sorterownia na Rudnikach. LISTA przyjmowanych odpadów

Kto pojawi się na Baltexpo?

Branżowi wystawcy to m.in.: stocznie, porty, budownictwo przemysłowe, militaria, a także offshore.

Zgodnie z tradycją targów, przyznana zostanie w ich trakcie nagroda Złotej Kotwicy Baltexpo 2023 - przedsiębiorstwom i instytucjom, których działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji targów mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.

Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach: przemysł okrętowy, offshore, infrastruktura, militaria, innowacja oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Startup oraz Osobowość Gospodarki Morskiej.

Kto objął patronat nad Baltexpo?

  • Patronat honorowy Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji,
  • Patronat honorowy Prezydentów Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga, Świnoujścia i Grudziądza,
  • Partner Strategiczny: Port Gdańsk,
  • Partner Militarny: Saab,
  • Partner Sektora Offshore: PGE Baltica,
  • Partnerzy wydarzenia: Tines, NDI, Baltic Hub, InvestGDA, Doraco, Deloitte, Budimex, PKO Bank Polski, PFR, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Lotnisko im. Lecha Wałęsy,
  • Partnerzy merytoryczni: Związek Miast i Gmin Polskich, Związek Pracodawców Forum Okrętowe, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, DNV, Pracodawcy Pomorza, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego.

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy