Prezentacja albumu odbyła się w piątek 6 maja w Dworze Bractwa Św. Jerzego, siedzibie oddziału regionalnego Stowarzyszenia Architektów Polskich
- Ja lata 2015-2020 nazywam okresem prospeirty miasta. Stąd też tyle ciekawych obiektów architektonicznych w tym czasie powstało - ocenił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji.
Jego zdaniem, wchodzimy teraz na pewno w okres "postprosperity".
- Czyli w czasy niepewne, bardzo trudne finansowo. Bo nie wiemy, co będzie nawet za rok. Mamy duże trudności finansowe w Polsce, w mieście. Jak to się odbije na architekturze, to zobaczymy - dodał Alan Aleksandrowicz. - Jest w albumie dużo nowych, ciekawych realizacji, które zdobyły przeróżne nagrody w Gdańsku, w Polsce, a nawet międzynarodowe jak np. Wyspa Spichrzów na targach MIPIM w Cannes
"Młode Miasto – przyszłość dzielnicy" - otwieramy dyskusję na temat przyszłości Nowego Miasta
Do “ikonicznych” obiektów architektonicznych z tego okresu zaliczył budynek Muzeum II Wojny Światowej.
- Jest też część poświęcona infrastrukturze publicznej, mającej tyle samo przeciwników, co entuzjastów jak np. Węzeł Biskupia Górka - mówił zastępca prezydent Gdańska.
Zwrócił uwagę, że w latach 2015-2020 udało się też dokonać w Gdańsku wielu interesujących rewaloryzacji i modernizacji istniejących już budynków.
- Zaczynając od tego wszystkiego, co się działo i dzieje wokół Bazyliki Mariackiej. Ale również te wszystkie realizacje, jak np. kompleks na Lastadii, Hotel Central, a także obiekty postoczniowe na obszarze Stoczni Cesarskiej - wymienił zastępca prezydent Gdańska.
Architekt Miasta Gdańska prof. Piotr Lorens wyjaśnił, że prezentacja albumu "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta" opóźniła się z powodu pandemii koronawirusa. Dodał, że praca nad przygotowaniem wydawnictwa trwały 5-6 lat.
- Mam nadzieję, że album będzie też okazją do krytycznej dyskusji, w jakim kierunku zmierza gdańska architektura - mówił Piotr Lorens.
Promocji publikacji towarzyszyła prelekcja nt. zagospodarowania Wyspy Spichrzów, przedstawiona przez mgr inż. Annę Perz oraz mgr Szymona Jocka.
Album "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta" liczy ponad 200 stron. Prezentacja blisko 80 obiektów podzielona jest na pięć kategorii: Mieszkanie i usługi, Biura i usługi, Kultura i przestrzeń publiczna, Renowacje oraz Transport i infrastruktura. Wydawcą albumu jest Urząd Miejski w Gdańsku.
Poprzednie dwie edycje albumu z cyklu "Gdańsk. Oblicza architektoniczne miasta" obejmowały lata 1999-2010 oraz 2010-2015.