• Start
  • Wiadomości
  • Album "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta" t. III

Ukazał się trzeci tom albumu "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta"

Światło dzienne ujrzał właśnie ponad 200-stronicowy album "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta". To trzecie z cyklu tego rodzaju wydawnictwo przedstawiające nowe inwestycje w mieście oraz renowację budynków historycznych. - Lata 2015-2020 to okres prosperity miasta - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. 
( Publikacja: 06.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdaniem Alana Aleksandrowicza, zastępcy prezydent Gdańska ds. inwestycji, w latach 2015-2020 miasto przeżywało wyjątkowo dobry okres w zakresie realizacji architektonicznych
Zdaniem Alana Aleksandrowicza, zastępcy prezydent Gdańska ds. inwestycji, w latach 2015-2020 miasto przeżywało wyjątkowo dobry okres w zakresie realizacji architektonicznych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezentacja albumu odbyła się w piątek 6 maja w Dworze Bractwa Św. Jerzego, siedzibie oddziału regionalnego Stowarzyszenia Architektów Polskich

- Ja lata 2015-2020 nazywam okresem prospeirty miasta. Stąd też tyle ciekawych obiektów architektonicznych w tym czasie powstało - ocenił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. 

Jego zdaniem, wchodzimy teraz na pewno w okres "postprosperity". 

- Czyli w czasy niepewne, bardzo trudne finansowo. Bo nie wiemy, co będzie nawet za rok. Mamy duże trudności finansowe w Polsce, w mieście. Jak to się odbije na architekturze, to zobaczymy - dodał Alan Aleksandrowicz. - Jest w albumie dużo nowych, ciekawych realizacji, które zdobyły przeróżne nagrody w Gdańsku, w Polsce, a nawet międzynarodowe jak np. Wyspa Spichrzów na targach MIPIM w Cannes

"Młode Miasto – przyszłość dzielnicy" - otwieramy dyskusję na temat przyszłości Nowego Miasta

Do “ikonicznych” obiektów architektonicznych z tego okresu zaliczył budynek Muzeum II Wojny Światowej.  

- Jest też część poświęcona infrastrukturze publicznej, mającej tyle samo przeciwników, co entuzjastów jak np. Węzeł Biskupia Górka - mówił zastępca prezydent Gdańska.

Zwrócił uwagę, że w latach 2015-2020 udało się też dokonać w Gdańsku wielu interesujących rewaloryzacji i modernizacji istniejących już budynków. 

- Zaczynając od tego wszystkiego, co się działo i dzieje wokół Bazyliki Mariackiej. Ale również te wszystkie realizacje, jak np. kompleks na Lastadii, Hotel Central, a także obiekty postoczniowe na obszarze Stoczni Cesarskiej - wymienił zastępca prezydent Gdańska.

Do tej pory Urząd Miejski w Gdańsku opublikował trzy albumu z cyklu Oblicza architektoniczne miasta
Do tej pory Urząd Miejski w Gdańsku opublikował trzy albumu z cyklu "Oblicza architektoniczne miasta"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Architekt Miasta Gdańska prof. Piotr Lorens wyjaśnił, że prezentacja albumu "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta" opóźniła się z powodu pandemii koronawirusa. Dodał, że praca nad przygotowaniem wydawnictwa trwały 5-6 lat. 

- Mam nadzieję, że album będzie też okazją do krytycznej dyskusji, w jakim kierunku zmierza gdańska architektura - mówił Piotr Lorens.

Promocji publikacji towarzyszyła prelekcja nt. zagospodarowania Wyspy Spichrzów, przedstawiona przez mgr inż. Annę Perz oraz mgr Szymona Jocka.

Album "Gdańsk 2015 - 2020. Oblicza architektoniczne miasta" liczy ponad 200 stron. Prezentacja blisko 80 obiektów podzielona jest na pięć kategorii: Mieszkanie i usługi, Biura i usługi, Kultura i przestrzeń publiczna, Renowacje oraz Transport i infrastruktura. Wydawcą albumu jest Urząd Miejski w Gdańsku. 

Poprzednie dwie edycje albumu z cyklu "Gdańsk. Oblicza architektoniczne miasta" obejmowały lata 1999-2010 oraz 2010-2015.