Wybory europejskie już 9 czerwca. Korespondencyjne głosowanie zgłoś jeszcze dziś

W niedzielę 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Co zrobić, gdy w dniu wyborów będziemy poza Gdańskiem? Kto może głosować korespondencyjnie i jak to zrobić? Co mają zrobić osoby mieszkające w Gdańsku, ale zameldowane w innej miejscowości, aby wziąć udział w wyborach w naszym mieście? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić tylko do poniedziałku, 27 maja.
27.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia zbliżenie ręki osoby wrzucającej kartę do głosowania do przezroczystej urny wyborczej. Ręka ma zadbane, jasnoróżowe paznokcie. Osoba ta ubrana jest w jasną kurtkę. Tło zdjęcia jest nieostre, co sprawia, że głównym punktem ostrości jest ręka i karta wyborcza.
Polskę w Parlamencie Europejskim reprezentować będą 53 osoby - o jedną więcej niż w poprzednich wyborach w 2019 r. Jesteśmy piątym krajem na kontynencie z największą liczbą europosłów.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Meldunek w Gdańsku, to i kłopotów mniej

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, aby wziąć udział w nadchodzących wyborach do PE jest po prostu zameldowanie się w miejscu zamieszkania. Każdy bowiem, kto dokona meldunku na pobyt stały w danej gminie automatycznie jest wpisany do rejestru wyborców. Daje to uprawnienie do głosowania w danym miejscu.
 
- Natomiast osoby, które np. mieszkają w Gdańsku, ale z jakiś powodów nie mogą być tutaj zameldowane na stałe, a chcące wziąć udział w wyborach w naszym mieście, muszą złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania - mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
 
We wniosku tym oprócz imienia i nazwiska podaje się też adres, pod którym dana osoba będzie przebywać w dniu wyborów. 
 
- I wtedy taka osoba zostaje dopisana do spisu wyborców. Głosować będzie mogła w komisji wyborczej, która swoim zasięgiem obejmuje wskazany we wniosku obecny adres zamieszkania - wyjaśnia urzędnik. 

Jak i do kiedy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, który skutkuje dopisaniem się do spisu wyborców, można złożyć do czwartku, 6 czerwca
 
Najłatwiej, bez wychodzenia z domu, formalności te można załatwić elektronicznie poprzez stronę internetową gov.pl. W tym przypadku czas złożenia wniosku mija 6 czerwca, o północy.

9 czerwca głosujemy w wyborach europejskich. W Gdańsku i na Pomorzu będzie 7 komitetów

Ci, którzy nie chcą korzystać z internetu wniosek o zmianę miejsca głosowania mogą złożyć osobiście
 
W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego)
  • nr 4, ul. Wilanowska 2
do czwartku, 6 czerwca, do godz. 16.00

Jak i do kiedy można wystąpić o zaświadczenie do głosowania?

Co ma zrobić mieszkaniec Gdańska, który w dniu wyborów z różnych powodów - np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd. - będzie przebywać poza miastem? 
 
- W tej sytuacji należy pobrać w urzędzie zaświadczenie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej na terenie całej Polski. Oczywiście, głosować będzie można wtedy na kandydatów ubiegających się o miejsce w Parlamencie Europejskim w danym okręgu wyborczym - wyjaśnia Tomasz Filipowicz. 
Zdjęcie przedstawia zbliżenie czerwonej plomby wyborczej umieszczonej na przezroczystej powierzchni, prawdopodobnie urny wyborczej. Na plombie widnieje napis w języku polskim: PLOMBA WYBORCZA GD204689 . Plomba jest prostokątna i zabezpiecza urnę, aby zapewnić integralność głosowania. Tło zdjęcia jest nieostre, co kieruje uwagę na plombę i jej oznaczenie.
Frekwencja w pomorskim okręgu nr 1 w wyborach europejskich w 2019 r. wyniosła 47,24 proc. Jak będzie tym razem?
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Trzeba pamiętać, że ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie będą wydawane
 
W Gdańsku wniosek można będzie złożyć osobiście w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego)
  • nr 4, ul. Wilanowska 2 
do czwartku, 6 czerwca, do godz. 16.00.
 
UWAGA. Nie ma możliwości załatwienia zaświadczenia do głosowania przez internet.
 
Jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Zaświadczenie do głosowania można też pobrać w dowolnie wybranym urzędzie na terenie Polski, nie tylko w trzech gdańskich Zespołach Obsługi Mieszkańców.
- Dla przykładu, ktoś mieszka na Kowalach, czyli w innej gminie, ale pracuje w Gdańsku. I wie już, że na weekend, w którym przypadną wybory, wyjeżdża w Bieszczady. Może w tej sytuacji przyjść do Urzędu Miejskiego w Gdańsku i pobrać zaświadczenie do głosowania. Rejestr wyborców jest centralny. To sprawia, że gdy urzędnik w Gdańsku wpisze informację o wydanym dokumencie to już wszędzie będzie wiadome, że dana osoba takie zaświadczenie do głosowania otrzymała - dodaje Tomasz Filipowicz

Kto może głosować korespondencyjnie?

Omawiając sposoby głosowania trzeba jeszcze wspomnieć o możliwości głosowania korespondencyjnego. To dotyczy jedynie dwóch grup osób:
 
  • wyborców niepełnosprawnych
  • wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat
UWAGA! Termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego mija w poniedziałek, 27 maja
 
Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć osobiście w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku, przy ul. Okopowej 21/27, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.45 do 15.45.
Zdjęcie przedstawia bok kabiny wyborczej z polskim godłem na froncie, ustawionej na stole. Kabina jest biało-czerwona, a w centralnej części znajduje się biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Po prawej stronie zdjęcia widać czerwone krzesło. W tle na ścianie znajdują się oprawione w zielone ramki grafiki lub fotografie. Przestrzeń jest jasno oświetlona, a w lewej części zdjęcia widać niewyraźnie zarysowaną postać osoby.
O mandaty w PE ubiegają się krajowe partie polityczne. Po zakończeniu wyborów większość europosłów i europosłanek decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Obecnie w europarlamencie funkcjonuje siedem grup politycznych z przedstawicielami różnych krajów Unii Europejskiej
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat chcą głosować w sposób korespondencyjny, powinny wypełnić odpowiedni wniosek, który można pobrać online ze strony gov.pl.  
 
Wypełniony dokument można też przynieść do, wymienionych już wcześniej w naszym poradniku, trzech Zespołów Obsługi Mieszkańca w Gdańsku, do poniedziałku, 27 maja, do godz. 16.00.  
- Z uwagi na to, że głosowanie korespondencyjne dedykowane jest dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, to taki wniosek w ich imieniu może przynieść do naszego urzędu ktokolwiek: wnuczek, córka, syn, sąsiad - wyjaśnia Tomasz Filipowicz. 
 
Wniosek o głosowanie korespondencyjne można też złożyć w formie elektronicznej na stronie gov.pl.

W jakich okręgach będziemy głosować 9 czerwca?

Przypomnijmy, że Polska w wyborach do PE jest podzielona na 13 okręgów.
 
Województwo pomorskie stanowi w całości okręg nr 1 Gdańsk. To oznacza, że każdy obywatel Pomorza, niezależnie od miejsca zamieszkania - w Gdańsku, Kartuzach, Malborku, Pucku, Słupsku lub innej pomorskiej miejscowości - otrzyma w komisji jedną i tą samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

Okręgi są wielomandatowe. W przeciwieństwie jednak do wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w październiku 2023 r., nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej automatycznie do danego okręgu. Bardzo dużo zależy od frekwencji wyborczej. Jeśli więc w jakimś okręgu mało osób pofatyguje się do urn wyborczych, to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat.

Kto dziś reprezentuje Pomorze w europarlamencie?

W 2019 r. z okręgu nr 1 Gdańsk miejsce w Parlamencie Europejskim znalazły się trzy osoby. Tak samo było też w wyborach w 2014 r. i 2009 r. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że i po tegorocznych wyborach Pomorze w PE reprezentować będzie trzech europosłów
 
okręgu nr 1 Gdańsk ostatnie wybory do PE wygrała Koalicja Europejska z poparciem ponad połowy głosujących - 50,66 proc. (419 182 głosy). Drugie miejsce przypadło PiS - 34,53 proc. (285 740 głosów). 

Balcerowicz, Kwaśniewski, Suchocka i inni. Konferencja UG na 20-lecie Polski w UE

Mandaty z województwa pomorskiego otrzymali w 2019 r. (według liczby oddanych głosów): 
 
  • Magdalena Adamowicz (KE) - 199 591
  • Anna Fotyga (PiS) - 160 517 
  • Janusz Lewandowski (KE) - 120 990 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?