• Start
  • Wiadomości
  • 8. Recepta w Starej Aptece - film dokumentalny “White Cube” Wojciecha Pustoły

8. Recepta w Starej Aptece - film dokumentalny “White Cube” Wojciecha Pustoły

W poniedziałek, 18 listopada o godz. 18, w ramach ósmej Recepty w Starej Aptece, zobaczymy dokument Wojciecha Pustoły “White Cube”, w którym reżyser i rzeźbiarz opowiada o fenomenie marmuru z Carrary i nowoczesnej technologii, która odmieniła charakter pracy z tym kamieniem. Po projekcji odbędzie się rozmowa z artystą. Wstęp wolny.
16.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2018-10-18_stara_apteka_021_799x533.JPG
Stara Apteka to jedna ze scen Teatru Wybrzeże. Wejście znajduje się od ulicy Teatralnej
fot. Grzegorz Mehring

 

Wojciech Pustoła (ur. 1980) to artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf. Absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP i kierunku Intermedia na UAP w Poznaniu. Jego prace, zarówno rzeźbiarskie, scenograficzne, filmowe czy performatywne charakteryzuje minimalistyczny styl. W teatrze wyznaje zasadę antyscenografii - szuka możliwie najbardziej oszczędnych sposobów kreowania przestrzeni i tworzenia obiektów scenicznych, których funkcja zawsze poprzedza estetykę.

Jako rzeźbiarz od lat związany jest z toskańskim regionem Massa-Carrara, gdzie powstają jego rzeźby w kamieniu oraz prace filmowe. Tworzy rocznie niewiele - cztery do pięciu rzeźb z marmuru, w technice bezpośredniego cięcia. Używa szlifierki kątowej, którą tnie duże bloki. W ten sposób powstają delikatne, roślinne i abstrakcyjne formy.

Przed styczniową wystawą jego prac “Cut”, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, której towarzyszył pokaz filmu “White Cube”, artysta tak mówił w wywiadzie dla GW:

To dokument kreacyjny. Scenariusz kręci się wokół konfliktu między robotem a życiem i żmudną pracą rzemieślników z Carrary. To są ludzie, którzy od tysięcy lat z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajemną wiedzę, traktują marmur z wielką nabożnością, dłubią w zapylonych, zimnych i mokrych pracowniach. A tu wjeżdża antropomorfo, rachu-ciachu i rzeźba skończona. Pomyślałem sobie, że super by było, gdyby taki robot niczym włoscy mistrzowie wyrzeźbił w marmurze swój autoportret.

  
Carrara to małe włoskie miasteczko, słynne za sprawą wydobywanego tam marmuru. Kto nie zna tej nazwy i Michała Anioła? To też świat zapatrzony w przeszłość, bazujący na tradycyjnych wartościach. Miejsce, które od zawsze było mekką rzeźbiarzy, dla których rzemiosło stanowiło i wciąż stanowi podstawę relacji ze świętym kamieniem. 
Ale współczesna technologia wstrząsnęła posadami tego świata, wydając na świat robota Antropomorfo. Skonstruowana na bazie ruchu ludzkiej ręki maszyna rzeźbi w marmurze dowolny plik 3D, wygenerowany w komputerze. 


Zobacz trailer filmu "White Cube" reż. Wojciech Pustoła:


O konsekwencjach rewolucji cybernetycznej w dziedzinie rzeźby kamiennej, ale też o miłości do kamienia i tradycyjnych metod, które stają w kontrze do współczesnych środków produkcji w sztuce mówi właśnie dokument Pustoły.
Artysta zadaje w nim pytania: czym jest dziś praca nad dziełem sztuki, czym jest jakość w pracy nad dziełem sztuki i czym właściwie jest dziś praca? 

Kreatywny dokument Wojtka Pustoły utrzymany jest w estetyce slow cinema. Analizuje złożony świat Carrary, odkrywając warstwami to, co zazwyczaj pozostaje ukryte.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada, o godz. 18.00 w Starej Aptece, scenie Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 4, Gdańsk). Po projekcji zaplanowano rozmowę z reżyserem. Wstęp wolny. 

 

Kadr z filmu White Cube  reż. Wojciech Pustoła
Kadr z filmu "White Cube" reż. Wojciech Pustoła

WHITE CUBE

Reżyseria i scenariusz: Wojciech Pustoła

Operator: Bartosz Świniarski

Montaż: Przemysław Chruścielewski, Beata Walentowska

Producent: Endorfina Studio, Marta Golba

Czas: 74 minuty

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim