Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Kwiaty na grobach ofiar

- Minęło już siedem lat, ale pamięć tej tragedii wciąż jest żywa - mówi Sławomir Rybicki, którego brat Arkadiusz zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Odwiedził dziś rano grób brata na Cmentarzu Srebrzysko. Z samego rana kwiaty na grobach ofiar złożyły także władze Gdańska, województwa i liderzy Platformy Obywatelskiej.

7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Kwiaty na grobach ofiar
A
A
data publikacji: 10 kwietnia 2017 r.

Tragedia sprzed siedmiu lat

W dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy rządowego samolotu TU-154M, na pokładzie którego na uroczystości katyńskie udawała się oficjalna państwowa delegacja. Zginął prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz 94 inne osoby - pracownicy prezydenckiej kancelarii, dowódcy wojsk, urzędnicy państwowi, paralmenatrzyści i wiele innych osób. Wśród nich wielu pomorzan. O 8.41 w Gdańsku na znak pamięci włączono syreny.

Poranne obchody

Już od rana kwiaty na grobach pochowanych w Gdańsku Anny Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego, Leszka Solskiego i spoczywającego w Bazylice Mariackiej Macieja Płażyńskiego składali ich bliscy. Tuż po godz. 8.00 na Cmentarzu Srebrzysko pojawiła się też oficjalna delegacja Gdańska z prezydentem Pawłem Adamowiczem i przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem. Chwilę później przybył wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Kwiaty na grobach ofiar złożył też przebywający w Gdańsku lider PO Grzegorz Schetyna i przewodniczący tej partii w regionie Sławomir Neumann.
 

OBEJRZYJ NASZĄ RELACJĘCzytaj także:

Pomorzanie w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]