• Start
  • Wiadomości
  • 60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK: odznaczenia, gratulacje i duma. „Warto oddawać”

60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK: odznaczenia, gratulacje i duma. „Warto oddawać”

Wiedzą, że nie można jej sztucznie wytworzyć, więc regularnie oddają swoją - honorowi krwiodawcy z całego województwa zostali wyróżnieni podczas jubileuszowej gali z okazji obchodów 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Uroczystość odbyła się w sobotę, 8 grudnia, w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.
08.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku obchodzimy 60-lecie Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji w różnych miastach Polski odbywały się uroczyste gale z udziałem znakomitych gości i najbardziej zasłużonych krwiodawców
W tym roku obchodzimy 60-lecie Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji w różnych miastach Polski odbywały się uroczyste gale z udziałem znakomitych gości i najbardziej zasłużonych krwiodawców
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Wystarczy poświęcić 10 minut swojego wolnego czasu, by uratować czyjeś życie. Dokładnie tyle trwa pobieranie 450 ml krwi, z których powstaje jedna jednostka Koncentratu Krwinek Czerwonych. Każdego dnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku wydaje szpitalom średnio 180-200 takich jednostek.

Krwi nie można jednak sztucznie wytworzyć. Czerwona krwinka jest unikatowa, więc jedyny sposób, by ją zdobyć, to pozyskanie jej od innego człowieka. To nie byłoby możliwe, gdyby nie chętni śmiałkowie - honorowi krwiodawcy. Ci, którzy dzielą się z innymi, i czynią to od lat, zostali w sobotę, 8 grudnia, 2018 r. uhonorowani podczas gali 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Uroczysty jubileusz odbył się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

- Jesteśmy z różnych instytucji, reprezentujemy różne stanowiska, wykonujemy różne zawody, różni nas też wiek i doświadczenia życiowe, ale jednocześnie jesteśmy bardzo podobni. Nikt z nas nie wie, kiedy sam będzie potrzebował pomocy. Ci, którzy dziś zostali odznaczeni, to ci, którzy tej pomocy udzielają, w bardzo ważnym zakresie - dzielą się z innymi życiem. Bo krew to życie - mówiła Magda Walczak, dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, którego działania koncentrują się m.in. wokół promocji honorowego krwiodawstwa.


- Jeżeli nie próbowałeś, a możesz, odważ się. Uratujesz komuś życie! - zachęca Piotr Kowalczuk, Honorowy Dawca Krwi
- Jeżeli nie próbowałeś, a możesz, odważ się. Uratujesz komuś życie! - zachęca Piotr Kowalczuk, Honorowy Dawca Krwi
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Wśród wieloletnich honorowych krwiodawców jest m.in. prezydent Gdańsk Paweł Adamowicz oraz zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

- Nie ma możliwości, aby podarować coś cenniejszego niż krew, która ratuje życie. Cieszę się bardzo, że tak wiele gdańszczanek i gdańszczan, ale też mieszkańców Pomorza oddaje krew. Zachęcam do tego każdego, kto tylko może, komu pozwala na to zdrowie - mówi prezydent Kowalczuk.

Namawia także, by nie tylko jednorazowo brać udział w szczytnej akcji, ale by wstępować w szeregi w klubach honorowych dawców krwi. - Ich działalność wykracza poza bycie miejscem oddawanie krwi. Czynią wiele dobra na rzecz różnych społeczności, integrują - wymienia. - Nieważne, czy oddajemy krew pod auspicjami PCK czy innych organizacji - ważne, żeby to po prostu robić - dodaje.

Podobnego zdania jest marszałek Agnieszka Kapała Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, która pierwszy raz krew oddała w wieku 18 lat. Do oddawania krwi namawia też Sławomir Bochniak, wiceprzewodniczący Pomorskiej Okręgowej Rady Honorowych Dawców Krwi, który zaczął oddawać krew 25 lat temu.

- Powiem szczerze - kiedy zaczynałem, byłem w trakcie pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Pierwsze oddanie krwi skutkowało tym, że otrzymywało się dwa dni dodatkowego urlopu. Dlatego poszedłem - śmieje się Bochniak. - Później jakoś tak samo poszło. To zostaje w człowieku. Jak oddaję krew, czuję się lepiej. Jest w tyle głowy myśl, że komuś się pomaga, że ta krew przydaje się komuś innemu, komu w inny sposób nie można pomóc. Jak człowiek zda sobie z tego sprawę, to nie można przestać - oddaje się tę krew, kiedy tylko można.


Marszałek Agnieszka Kapała-Sokalska (członek Zarządu Województwa Pomorskiego) wręcza nagrody odznaczonym
Marszałek Agnieszka Kapała-Sokalska (członek Zarządu Województwa Pomorskiego) wręcza nagrody odznaczonym
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Podczas uroczystości wieloletnich krwiodawców wyróżniono Odznakami Honorowymi Polskiego Czerwonego Krzyża, przyznawanymi za szczególne zasługi w realizacji celów humanitarnych PCK. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. prezydent Paweł Adamowicz i rektor Politechniki Gdańskiej Jacek Namieśnik. Przyznano także Medale 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK i „Kryształowe Serca” - najwyższe odznaczenia przyznawane za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK.


Wszyscy nagrodzeni podczas gali 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, w sobotę, 8 grudnia, 2018 r.:


Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa Odznakę Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymali:

  1. Andrzej Blok
  2. Barbara Dembek-Bochniak
  3. Iwona Kondracka
  4. Jarosław Paczoska
  5. Jarosław Wodziński


Za wieloletnią działalność statutową w PCK uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej PCK:

  1. Odznakę Honorową I stopnia otrzymała Elżbieta Neumann
  2. Odznakę Honorową II stopnia otrzymała Marzanna Golińska
  3. Odznakę Honorową III stopnia otrzymał Marek Krefta

Odznakę Honorową IV stopnia otrzymali:

  1. Paweł Adamowicz
  2. Zenon Filipak
  3. Tomasz Hering
  4. Anna Kobiela
  5. Teresa Kolka
  6. Przemysław Kaszubowski
  7. Ewa Lieder
  8. Elżbieta Lellek
  9. Jacek Namieśnik
  10. Hanna Pruchniewska
  11. Mirosław Sreberski
  12. Sławomir Święciński
  13. Ewa Trocka
  14. Jerzy Wtorek

Odznaką Honorową IV stopnia zbiorową otrzymały:

  1. Pomorski Urząd Wojewódzki
  2. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  3. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
  4. Politechnika Gdańska
  5. Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Gdańskiej
  6. Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku
  7. Szkoła Podstawowa nr 56 w Gdańsku
  8. Szkoła Podstawowa nr 89 w Gdańsku
  9. Spółka Akcyjna "LPP" w Gdańsku


Za wybitne zasługi w rozwoju Honorowego Krwiodawstwa PCK Zarząd Główny PCK nadał wyróżnienie - Kryształowe Serce otrzymali:

  1. Krzysztof Chrapkowski
  2. Zbigniew Karczewski
  3. Hieronim Ludwicki
  4. Jadwiga Zwara
  5. Henryk Zblewski


Za zasługi w rozwoju Honorowego Krwiodawstwa, wieloletnie oddawanie krwi na wniosek Rad Rejonowych Honorowego Krwiodawstwa Rada Krajowa HK PCK wyróżniła medalem 60-lecia HDK następujące osoby:

  1. Sławomira Bała
  2. Sławomir Bochniak
  3. Kazimierz Butkiewicz
  4. Oskar Czarnowski
  5. Adam Freda
  6. Robert Jażdżewski
  7. Tadeusz Łoziński
  8. Grzegorz Matczak
  9. Kazimierz Milbrodt
  10. Tomasz Nowakowski
  11. Adam Pachowski
  12. Jerzy Pilarski
  13. Antoni Radomski
  14. Włodzimierz Rytel
  15. Maciej Sójka
  16. Maciej Stolarczuk
  17. Michał Stolarczuk
  18. Ryszard Szmagliński
  19. Grażyna Sztuczkiewicz
  20. Zbigniew Tywusik
  21. Ewa Woźniak


Medale 60-lecia - osoby i firmy wspierające HDK:

  1. Wiktor Tryburski
  2. Bogdan Oleszek
  3. Ewa Pachura
  4. Adam Poćwiardowski
  5. Piotr Soyka
  6. Prezes Zarządu Stoczni Gdańskiej S.A. - Adam Krzemiński
  7. Mirosław Piórek
  8. NSS Solidarność Stoczni Gdańskiej
  9. MZZ Pracowników Grupy Stoczni Gdańsk S.A.
  10. Wiesław Górczyński
  11. Sebastian Węgierski



Wyróżnieni honorowi krwiodawcy oraz goście podczas gali w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku
Wyróżnieni honorowi krwiodawcy oraz goście podczas gali w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


I ty możesz zostać jednym z nich. Jakie przywileje mają krwiodawcy?

Korzyści z bycia krwiodawcą jest wiele:

  • Każdy oddający krew uzyskuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.
  • Na prośbę dawcy wystawiane są zaświadczenia: usprawiedliwiające nieobecność w pracy, o oddaniu krwi lub jej składników, uzupełniane są informacje w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi.
  • Można uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dawca czynnie oddający krew (co najmniej dwukrotnie) może również otrzymać w RCKiK kartę identyfikacyjną grupy krwi.
  • Dawca ma możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od dochodu, w granicach limitu przewidzianego dla darowizn, na podstawie wydanego przez RCKiK zaświadczenia.
  • Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 l krwi (kobiety), 6 l krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymuje w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża (na wniosek RCKiK) tytuł oraz legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tytuł ten na podstawie legitymacji ZHDK wystawionej przez PCK upoważnia osoby ubezpieczone do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi, oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością.
  • Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską - dla kobiet, które oddały co najmniej 15 l krwi lub jej składników, dla mężczyzn, którzy oddali co najmniej 18 l krwi lub jej składników (według limitów obowiązujących w Gdańsku).
  • Dawcy, który oddał co najmniej 20 l krwi lub innych, równoważnych składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz nadawana przez Ministra Zdrowia odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
  • Rabaty dla wszystkich aktywnych dawców krwi - www.dawcomwdarze.pl - strona, gdzie obiekty i firmy uczestniczące w akcji udzielają od 10% do 30% rabatu wszystkim aktywnym Honorowym Dawcom Krwi. Rabat jest udzielany na podstawie legitymacji Honorowego Dawcy Krwi pod warunkiem, że od ostatniego pobrania minął nie więcej niż rok.



TV

Mevo się kręci!