PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

5. Gdańsk Maraton. Małżonkowie nie do pokonania WIDEO i ZDJĘCIA

5. Gdańsk Maraton. Małżonkowie nie do pokonania WIDEO i ZDJĘCIA
Ulicami Gdańska w niedzielę, 14 kwietnia, przebiegli uczestnicy 5. Gdańsk Maratonu. W tym roku ogólna liczba uczestników całej imprezy wyniosła ponad 4,4 tys. osób. Zobacz kto wygrał i jakie osiągnięto wyniki. Jako pierwszy linię mety przy AmberExpo minął Rafał Czernecki z Bliżyna. Wśród kobiet Lidia Czarnecka z... Bliżyna.
Na trasie
Dwóch najlepszych biegaczy na trasie
fot. gdansk.pl

 

Gdańsk Maraton organizowany jest po raz piąty. Uważany jest za jeden z najlepszy i naciekawszych biegów w Polsce, zarówno pod względem organizacyjnym jak i samej trasy.  Na stronie gdansk.pl na żywo transmitowaliśmy tę imprezę.

Zobacz relację wideo:

- Trasa naszej imprezy to wszystko, co najlepsze w naszym mieście, zawarte na odcinku o długości 42 kilometry i 195 metrów. To powiew historii wolnej Polski od strony Europejskiego Centrum Solidarności i Historycznej Bramy Stoczni Gdańskiej. To zabytki starego miasta, z odcinkiem przebiegającym Długim Targiem, koło Fontanny Neptuna. To pokonywanie najstarszych, liczących setki lat dzielnic Gdańska. To towarzystwo nowoczesnych obiektów sportowych: Ergo Areny i Stadionu Energa, które gościły wspaniałych sportowców podczas wielu imprez rangi mistrzowskiej. To w końcu powiew rześkiego, morskiego powietrza oraz zielone tereny nadmorskie parku im. Ronalda Reagana. To wszystko składa się na trasę niezbyt trudną, ponieważ przewyższenia na jej długości wynoszą zaledwie 30 metrów, ale za to bardzo ciekawą, urozmaiconą i urokliwą. Sprzyjającą biciu rekordów życiowych - zachwalał Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest organizatorem imprezy.

Na starcie głównego biegu stanęło 2,9 tys. osób
Na starcie głównego biegu stanęło 2,9 tys. osób
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


4,4 osób to liczba wszystkich, którzy zgłosili się do udziału w imprezie (sztafety, bieg na 5 km, biegi dla dzieci i bieg główny). W niedzielę na królewskim dystansie stanęło 2900 osób z 17 krajów ruszyło w niedzielę. Przed wyzwaniem trzeciej z rzędu wygranej stanął Rafał Czarnecki, ale jak pokazały wydarzenia na trasie, miał tego dnia godnego rywala w walce o zwycięstwo w Gdańsku.
 

O godz. 9.00 kilkutysięczny tłum biegaczy wyruszył spod AmberExpo na ul. Żaglowej. Po prawie 2 i pół godziny na mecie w niemal tym samym miejscu pojawili się pierwsi zawodnicy. Zwycięzcą okazał się Rafał Czernecki z Bliżyna, który osiągnął czas 2 godziny 23 minuty 14 sekund. Drugie miejsce zajął Paweł Kosek z Tychów - 2:23.23 a trzeci Adam Głogowski z Gdyni - 2:23.43. 

panowie


Wśród kobiet najszybciej finiszowała Lidia Czarnecka z... Bliżyna, która 42 km i 195 metrów pokonała w czasie 2:49.05. Na drugiej pozycji przybiegła Justyna Śliwiak z Warszawy - 2:56.07 a na trzeciej Aleksandra Jakimczuk z Braniewa - 2:57.03. 

panie


W sobotę, 13 kwietnia, odbyły się biegi dziecięce i młodziezowe oraz dorosłych na 5 km. O tym czytaj TUTAJ

Trasa biegu prowadziła m.in. przez gdańską starówkę
Trasa biegu prowadziła m.in. przez gdańską "starówkę"
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pełne wyniki 5. Gdańsk Maratonu TUTAJ.

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl