• Start
 • Wiadomości
 • Nagroda Splendor Gedanensis. Znamy kandydatów do nagrody za rok 2017

Nagroda Splendor Gedanensis. Znamy kandydatów do nagrody za rok 2017

12 nominowanych, dwukrotnie wyższa nagroda pieniężna i po raz trzeci pretendująca do tytułu Mecenasa Kultury firma Ziaja - tak wygląda 45. edycja Splendor Gedanensis. Laureatów poznamy 9 marca podczas gali w Teatrze Wybrzeże. Kim są nominowani?
12.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury 'Splendor Gedanensis' za rok 2016. Z laureatami: (od lewej) dr Andrzejem Nowakowskim, prof. Pawłem Machcewiczem i Mikołajem Trzaską oraz Justyną Piórkowską (odbierała nagrodę w imieniu firmy Ziaja LTD) pozuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Nagroda Splendor Gedanesis to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych gdańskich wyróżnień dotyczących kultury. Przyznawana za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury, w tym roku zostanie wręczona już po raz 45.

Do dnia 30 stycznia 2018 osoby prywatne i instytucje mogły przesyłać wnioski z propozycjami kandydatur. Wpłynęło ich ostatecznie 34, ale dotyczyły 28 osób. Spośród nich Kapituła wybrała i umieściła na liście nominowanych 12 (w tym dwa zespoły muzyczne).

Co ciekawe, czworo spośród tegorocznych nominowanych otrzymało już nagrodę Splendor Gedanensis w latach ubiegłych. Są wśród nich Mieczysław Abramowicz, Mariusz Waras, Adam Witkowski i zespół Trupa Trupa. Po raz trzeci, i to rok po roku, na liście Mecenasów Kultury znalazła się firma Ziaja - mecenas strategiczny Teatru Wybrzeże.

Lista nominowanych do nagrody Splendor Gedanensis 2017

 • Paweł Aigner - za reżyserię ZAKOCHANEGO SZEKSPIRA
 • Grzegorz Gzyl - za kreację Philipa Henslowe'a w spektaklu ZAKOCHANY SZEKSPIR
 • Julia Kurek - za projekt "Lucha Libre" składający się z czterech wystaw indywidualnych
 • Andrzej Mikołaj Szadejko - za realizacje projektów kulturalnych w roku 2017 (między innymi: festiwalu ORGANy PLUS+, nadzór nad rekonstrukcją organów w kościele Św. Trójcy w Gdańsku, wydanie trzech płyt: Musica Baltica 1. Baroque Cantatas from Gdańsk; Musica Baltica 2 Friedrich Wilhelm Markull - Organ Works Vol.1 oraz Glanz der Naturtrompete in der italienischen Barocksonaten)
 • Paulina Ołowska - za koncepcję zbiorowej wystawy "Metoda wg. Koncepcji Pauliny Ołowskiej”
 • Zespół Nagrobki - Adam Witkowski, Maciej Salomon za płytę "GRANIT" (Adam Witkowski laureat z roku 2014)
 • Marcin Jacobson, Stanisław Danielewicz - za książkę "ROCKOWISKO TRÓJMIASTA lata 70"
 • TRUPA TRUPA - za płytę "Jolly New Songs" (laureaci z roku 2015)
 • Mariusz Waras za stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną (laureat z roku 2012) 
 • Mieczysław Abramowicz - za książkę "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów", za scenariusz i reżyserię przedstawienia "Taka dusza" z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru Miniatura (laureat z roku 2005 i roku 1998 - wspólnie z Grzegorzem Fortuną)
 • Małgorzata Omilanowska - za nieustającą działalność na rzecz kultury. W roku 2017 przygotowała do druku i wydała niezwykle oczekiwaną książkę "Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi"
 • Stefan Wesołowski - za płytę "Rite of the End".


Do tytułu Mecenasa Kultury pretendują trzy instytucje:

 • ZIAJA Ltd za wspieranie projektów Teatru Wybrzeże,
 • TOYOTA Carter, Gdańsk za dofinansowanie Festiwalu Jazz Jantar 2017
 • Alior Bank SA oddział Gdańsk za pomoc finansową w organizacji gdańskiego projektu XVI edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego


Kapituła wnioskuje, a nagrodę przyznaje Prezydent Miasta Gdańska. Poza dyplomem i statuetką laureaci otrzymają nagrodę pieniężną. W tym roku została podwyższona z 10 do 20 tysięcy złotych.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 9 marca, która odbędzie się w Teatrze Wybrzeże o godz. 19.00.

Laureatów do listy nominowanych wybrała Kapituła w składzie: Marek Bumblis (przewodniczący kapituły, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska), dr Krzysztof Polkowski - ASP, prof. Maciej Sobczak - AM, Antoni Pawlak, Anna Czekanowicz-Drążewska, prof. Małgorzata Drążek-Chełmińska, dr Hubert Bilewicz, Mikołaj Chrzan (Gazeta Wyborcza), Barbara Frydrych (dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury), Ewa Adamska (kier. referatu Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury) i laureaci z roku ubiegłego:: prof. Paweł Machcewicz, Mikołaj Trzaska, Andrzej Nowakowski oraz Justyna Piórkowska (firma Ziaja).


Jak to było w roku ubiegłym? 

Rok temu na liście nominowanych znalazło się 10 kandydatów i cztery instytucje wspierające działania kulturalne w mieście. Nagrody otrzymali: MIKOŁAJ TRZASKA za muzykę do filmu “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, dr ANDRZEJ NOWAKOWSKI za “Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” - monograficzne dzieło na temat słynnego obrazu, prof. PAWEŁ MACHCEWICZ, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku “za stworzenie unikatowej wystawy stałej”.

Tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury odebrała firma ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. za “wspieranie, jako partner strategiczny, projektów kulturalnych Teatru Wybrzeże”. Rok wcześniej firma została nagrodzona za wsparcie finansowe takich projektów kulturalnych, jak Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz projektów kulturalnych realizowanych przez teatr Wybrzeże.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje i organizacje zajmujące się kulturą, przedsiębiorstwa związane z kulturą, indywidualni twórcy i szkoły artystyczne, przedstawiciele mediów i miejscy urzędnicy, a także rady osiedli i dzielnic Gdańska.

Do tej pory przyznano ją około 200 osobom.


TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?