• Start
 • Wiadomości
 • Lech Wałęsa: 40. rocznica Nobla i 80. urodziny - gdańszczanie świętują

Zrób sobie selfie z Wałęsą - z okazji 40. rocznicy przyznania Nobla i 80. urodzin jubilata

W programie świętowania, które zaplanowano na 29 i 30 września znalazło się m.in. otwarcie wystawy fotograficznej, Forum Młodych z debatą o prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości, promocja książki o prezydencie, i pokaz oraz spotkanie z twórcami filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W ramach obchodów odbędzie się także uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP, a głównym punktem programu będzie benefis jubilata z udziałem znamienitych gości. W mediach społecznościowych można też zrobić sobie selfie z Wałęsą.  
21.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plakat zachęcający do zrobienia selfie z wałęsą
Selfie z Lechem Wałęsą to jedna z propozycji dla młodszych odbiorców. Aby wziąć udział w zabawie trzeba mieć smartfon i dostęp do Instagrama lub Facebooka
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wybory 2023. Nie śpij, bo Cię przegłosują. Lech Wałęsa o nadchodzących wyborach

Szczegóły wydarzeń zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 21 września, w Europejskim Centrum Solidarności.  

- Wszyscy wiemy, kim jest Lech Wałęsa - lider w pokojowej zmiany, lider ruchu Solidarność, osoba, bez której dzisiaj ani Gdańsk, ani Pomorze, ani Polska, Europa, a nawet świat nie byłyby w tym samym miejscu. To pierwszy, wybrany przez Polaków w demokratycznych wyborach, niekomunistyczny prezydent RP. Poza 80. urodzinami, które pan prezydent będzie obchodził 29 września, w tym roku obchodzimy także 40. rocznicę przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Jak zawsze, podczas świętowania chcemy, aby była to coś więcej niż tylko historia i wspomnienia. Chcemy wychylić się ku przyszłości - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Prezydent oficjalnie zaprosiła na inaugurację wystawy fotograficznej zdjęć prezydenta o tytule „Wałęsa. Jeden z dziesięciu milionów”. Otwarcie odbędzie się w piątek, 29 września, o godzinie 15.00.

- W okolicy Dworu Artusa będą pokazywane fotografie zrobione w różnych sytuacjach, z rożnymi ludźmi, te mniej znane i często jeszcze nigdzie niepublikowane. Druga odsłona wystawy zawita na lotnisko im. Lecha Wałęsy - dodała Aleksandra Dulkiewicz. - Wieczorem w gościnnych progach Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się benefis prezydenta. W sobotę, 30 września zaplanowano Forum Młodych. To spotkania i rozmowy o teraźniejszości i przyszłości toczące się wokół ideałów Pokojowej Nagrody Nobla i wyzwań przyszłości wszystkich państw. Wszystkich serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach.

WAŻNE! Wejście na benefis Lecha Wałęsy, który odbędzie się 29 września o godz. 18.00 w ECS jest tylko na zaproszenia. Media mogą ubiegać się o akredytacje – szczegóły w dalszej części komunikatu. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVN 24.  

W piątek, 29 września o godz. 14.30 w Ratusz Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46 odbędzie się także uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla z udziałem marszałka Tomasza Grodzkiego i senatorów RP. 

- W trakcie świętowania obchodów 80. urodzin mojego ojca, prezydenta Lecha Wałęsy swoją premierę będzie miała nowa książka autorstwa Kamila Dziubki i Janusza Szwertnera pt. Wałęsa 80. Zaplanowano także spotkanie autorskie. To będzie piękny i wyjątkowy czas świętowania dwóch rocznic. Zapraszam wszystkich do udziału – mówił Bogdan Wałęsa prezes zarządu Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.    

kobieta stoi przy mikrofonie, po jej obu stronach dwóch mężczyzn
Briefing dotyczący obchodów 80. rocznicy urodzin Lecha Walęsy i 40. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla odbył się w Europejskim Centrum Solidarności. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli prezydent Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor ECS Basil Kerski i Bogdan Wałęsa - prezes zarządu Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

O prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości 

Większość wydarzeń odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. W ramach wydarzeń zaplanowano m.in. Forum Młodych i wizyty działaczy społecznych walczących o prawa człowieka.  

- Lech Wałęsa obchodzi 80. urodziny i cieszymy się, że ciągle jest z nami. Jest niesamowicie aktywny, zdrowy, ale wartość tego jubileuszu polega też na tym, że jest on ostatnim z tych wielkich. Odeszli Václav Havel, Andriej Sacharow, Helmut Kohl i François Mitterrand. W wymiarze europejskim, to jeden z budowniczych tej nowej Europy. Nie żyje też już Anna Walentynowicz, Bronisław Geremek czy Tadeusz Mazowiecki. Lech Wałęsa jest z nami i od ponad 50 lat pełni służbę dla Polski. Także 40. Rocznica przyznania mu Nagrody Nobla jest wyjątkowa. Tegorocznymi Noblistami są ludzie, którzy walczą o wolność w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Gdańska przyjedzie Oleksandra Matwiejczuk, niesamowicie silna kobieta, prawniczka, złoży hołd polskiej rewolucji Solidarności i Wałęsie. Będzie mówić o tym, jak ważna jest Solidarność dla Ukrainy. Będzie z nami też Yan Rachinsky, jeden już z nielicznych, którzy od lat otwarcie mówią, co myślą o Putinie. Zaplanowano również spotkanie z Pietro Bartolo, lekarzem i posłem z Lampeduzy. Człowiekiem, który w dramatycznych sytuacjach na Lampeduzie od 30 lat pomaga migrantom. Przygotowując wspólnie program nie myśleliśmy o tym, jak dramatyczna będzie ta agenda. Lech Wałęsa będzie gospodarzem tego spotkania i będzie stał po stronie tych, którzy dzisiaj potrzebują solidarności - mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. 

Zrób sobie zdjęcie z Wałęsą 

 - Ci z Państwa, którzy znają pana prezydenta Wałęsę, wiedzą doskonale, że jest on fanem technologicznych nowinek. Niemal codziennie możemy śledzić jego życie w mediach społecznościowych. Dlatego z wykorzystaniem technologii, przygotowaliśmy wyjątkową możliwość zrobienia sobie zdjęcia Lechem Wałęsą. Aby to zrobić, wystarczy użyć swojego smartfona, zeskanować kod QR i rozpocząć zabawę na Facebooku lub Instagramie. To ciekawa możliwość dla każdego, kto być może nigdy nie miał możliwości osobistego spotkania z prezydentem – dodała Aleksandra Dulkiewicz. 

Możliwość zrobienia zdjęcia z prezydentem pojawia się przez zeskanowanie kodu QR odpowiedniej aplikacji lub po wejściu w link kierujący do Instagrama lub Facebooka. Zdjęcie można zrobić z kamery selfie lub kamery głównej smartfona, a wielkość wyświetlanej postać Lecha Wałęsy można dowolnie dopasować i obracać, a suwakiem, który znajduje się z boku ekranu ustawia się natężenie światła.  

dwóch mężczyzn i kobieta robią sobie selfie telefonem
Pomysł na selfie z Wałęsą nie jest przypadkowy - prezydent jest fanem technologicznych nowinek. Atrakcję w czwartek przetestowali prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Basil Kerski i Bogdan Wałęsa
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jestem z Gdańska. Lech Wałęsa o sytuacji w Polsce i za niskiej emeryturze

Akredytacja na benefis Lecha Wałęsy 

Media zainteresowane uzyskaniem akredytacji na jubileusz w ECS, w dniu 29 września, proszone są o przesłanie maila na adres akredytacja@gdansk.gda.pl. Czas na przesłanie zgłoszenia jest do poniedziałku 25 września, do godziny 16.00. Po tym czasie zgłoszenia nie będą rozpatrywane. W przypadku pytań prośba o kontakt pod numerem telefonu: 511 870 036.

Dane niezbędne w procesie akredytacji 

 • imię i nazwisko
 • redakcja
 • nr legitymacji dziennikarskiej
 • e-mail

Informacje dotyczące przyznania akredytacji przekazane zostaną drogą mailową we wtorek 26 września, do godziny 16.00. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zastrzegamy możliwość nieprzyznania akredytacji. 

Odbiór identyfikatorów w dniach 27, 28 września, w pokoju 305 w Urzędzie Miejskim, przy ulicy Nowe ogrody 8/12. 

Akredytacje press i foto 

Akredytacja press daje możliwość obserwowania jubileuszu z pressroomu oraz wpięcia się do kostki i nagrania dźwięku. W treści maila, w procesie akredytacji należy zaznaczyć wolę skorzystania z pressroom. 

Akredytacja foto daje możliwość robienia zdjęć w auli ECS podczas benefisu. Wejście do budynku ECS możliwe będzie po okazaniu identyfikatora.   

Program 40. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla i 80. urodziny prezydenta Lecha Wałęsy  

Piątek, 29 września

 • godz. 14.30, miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46 - Uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla z udziałem marszałka Tomasza Grodzkiego i senatorów RP.  
 • godz. 15.00, miejsce: ul. Długi Targ, przedproże Dworu Artusa - otwarcie wystawy fotograficznej WAŁĘSA. JEDEN Z DZIESIĘCIU MILIONÓW. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykonanie utworu „Memento” na carillon Ratusza Głównego Miasta skomponowanego specjalnie dla jubilata przez Krzysztofa Meyera  
 • godz. 18.00, miejsce: audytorium ECS, wstęp tylko na zaproszenia, transmisja TVN24 - BENEFIS. W uroczystości udział wezmą: Władysław Frasyniuk, Bożena Grzywaczewska, Jacek Fedorowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Krzywonos-Strycharska, Adam Bodnar, Monika Olejnik, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Jacek Taylor, Jarosław Kurski, Aleksander Kwaśniewski, Aleksandra Dulkiewicz, Robert Więckiewicz, Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Adam Michnik.

Sobota, 30 września

 • godz. 12.00, miejsce: ogród zimowy ECS - FORUM MŁODYCH / SOLIDARNOŚĆ TU I TERAZ  debata o prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości. Wprowadzenie: Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz. Goście: Ołeksandra Matwijczuk, Centrum Wolności Obywatelskich, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Ukraina; Pietro Bartolo, lekarz niosący pomoc uchodźcom na wyspie Lampedusa, działacz społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego, Włochy; Lech Wałęsa, przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Polska. Gospodarze Forum Młodych: reprezentanci Parlamentu Młodych RP. Instalacja: Mobilny pomnik uchodźców – łódź uchodźców z Lampedusy. Partner debaty: Fundacja Signum
 • Godz. 15.00, miejsce: biblioteka ECS - Promocja książki „Wałęsa 80”, wyd. ZNAK, autorzy: Kamil Dziubka, Janusz Szwertner  
 • Godz. 17.00, miejsce: audytorium ECS - Projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (127 min), reż. Andrzej Wajda (2013). Rozmowa po filmie - goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Michał Kwieciński, Robert Więckiewicz; prowadzenie: Dorota Wellman.

PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA