• Start
  • Wiadomości
  • 350 tys. zł z ministerstwa dla Gdańska na siódmy dzienny Dom Seniora+

350 tys. zł z ministerstwa dla Gdańska na siódmy dzienny Dom Seniora+

Miasto Gdańsk otrzyma 350 tys. zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wyposażenie dziennego Domu Seniora+, który ma powstać do końca 2024 r. w dzielnicy Piecki-Migowo. Umowę w tej sprawie w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisała w piątek, 7 czerwca, Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Będzie to siódmy w mieście dzienny Dom Seniora+.
07.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwie kobiety siedzące przy stole, obie uśmiechnięte. Kobieta po lewej stronie ma na sobie jasny beżowy garnitur i bluzkę. Na jej marynarce przypięta jest plakietka z napisem Nie bądź obojętny . Kobieta po prawej stronie nosi niebieską marynarkę z ozdobną broszką i białą bluzkę. Obie kobiety mają krótkie włosy, sięgające do ramion. Za nimi, na tle jasnej ściany, stoi popiersie historycznej postaci w mundurze, na kamiennym parapecie. Atmosfera na zdjęciu wydaje się formalna, ale jednocześnie przyjazna.
Podpisanie umowy na pozyskanie środków z programu Senior+ odbyło się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Od lewej: Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jaka jest idea programu Senior+

Środki dla miasta Gdańska pochodzą z konkursowego programu rządowego Senior+ na lata 2021-25. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym starszych ludzi. Program koordynuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

W gronie przyjaciół. Jubileusz 45-lecia Domu Pomocy Społecznej Polanki

Samorząd Gdańska aplikował w konkursie, w jego module I, który polega na jednorazowym wsparciu finansowym na utworzenie lub wyposażenie placówki w wysokości 80 procent całkowitego kosztu zadania. W przypadku dziennego Domu Seniora+, który planuje stworzyć miasto Gdańsk, kwota z MRPiPS nie może być wyższa niż 400 tys. zł. 

Zjazd Hanzy w Gdańsku od 13 czerwca. Moc atrakcji: jarmark, koncerty, parada, wystawy

Decyzją wojewody pomorskiego miasto Gdańsk dostanie na wyposażenie dziennego Domu Seniora+ 350 tys. zł. Wkład własny gminy wynosi 100 tys. zł. 

Jakie gminy oprócz Gdańska dostały wsparcie?

- Spotykamy się dziś w sprawie szeroko rozumianej polityki senioralnej. Wniosków w programie Senior+ nie wpływa dużo. Wiemy, że gminy obawiają się np. kosztów prowadzenia takich placówek. Tym bardziej więc chylę czoła przed tymi samorządami, które uczestniczą w programie. Są takie gminy w naszym województwie, którym się chce. Inwestują tak naprawdę w nas, bo niedługo będziemy na miejscu tych, którym dziś chcemy pomagać - powiedziała podczas uroczystości podpisywania umów w sprawie programu Senior+ z przedstawicielami pomorskich gmin Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. 
Na zdjęciu widzimy trzy kobiety stojące obok siebie w formalnej atmosferze. Kobieta po lewej stronie ubrana jest w jasny beżowy garnitur i bluzkę, trzyma w rękach dokument oprawiony w ciemną okładkę z godłem Polski. Na jej marynarce przypięta jest plakietka z napisem Nie bądź obojętny . Kobieta pośrodku nosi niebieską marynarkę z ozdobną broszką i białą bluzkę. Kobieta po prawej stronie ma na sobie czarny żakiet i białą bluzkę, nosi okulary i uśmiecha się do kamery. W tle widać flagi Unii Europejskiej i Polski oraz fragment czarno-białej fotografii. Atmosfera na zdjęciu jest oficjalna i sugeruje, że kobiety uczestniczą w ważnym spotkaniu lub ceremonii. Wszystkie kobiety są uśmiechnięte, co nadaje zdjęciu pozytywny charakter.
Od lewej: Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Izabela Kuś - skarbnik miasta Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Oprócz miasta Gdańsk w module I programu pieniądze na działalność dziennego domu Seniora+ otrzymała gmina Sadlinki, a na funkcjonowanie 4 klubów Seniora+ gminy Człuchów, Kaliska, Karsin i miasto Jastarnia.  

Kiedy powstanie w Gdańsku nowy dzienny dom Senior+?

- Już od wielu lat społeczność dzielnicy Piecki-Migowo wnioskowała do miasta o utworzenie takiego Domu Seniora+. Placówka zostanie utworzona w zaadaptowanym na ten cel budynku do końca roku. Z nowego dziennego Domu Seniora+ będą mogły korzystać 24 osoby. Miejsce w tej placówce można będzie uzyskać za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - wyjaśniła Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska.  

Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami

Obecnie trwa konkurs MOPR w Gdańsku mający wyłonić podmiot, który podejmie się wyposażenia i prowadzenia Dziennego Domu Senior+ w Pieckach-Migowie. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wynosi 1 133 360 zł, w tym 350 tys. pochodzi z programu wieloletniego „Senior+.  
Na zdjęciu widzimy formalne spotkanie w dużej sali konferencyjnej. Uczestnicy siedzą wokół dużego, drewnianego stołu w kształcie litery U. Przy stole siedzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ubrani w formalne stroje - garnitury i eleganckie ubrania. Na stole znajdują się butelki z wodą, filiżanki z kawą i herbatą oraz termosy. W tle, za stołem, widoczne są dwie flagi: Unii Europejskiej oraz Polski. Między nimi stoi popiersie historycznej postaci. Na ścianie wiszą dwa obrazy - jeden przedstawia polskie godło, a drugi jest czarno-białą fotografią grupy ludzi. Atmosfera na zdjęciu jest formalna, a uczestnicy wydają się być zaangażowani w dyskusję lub obrady. Na ścianie, za drzwiami, wisi krzyż, co sugeruje, że spotkanie odbywa się w Polsce.
Spotkanie pomorskich beneficjantów programu Senior+
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Marcin Męczykowski, wicedyrektor MOPR w Gdańsku, wyjaśnił, że oferty w konkursie są przyjmowane do poniedziałku, 10 czerwca
 
Do momentu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego MOPR nie może podać, w jakim dokładnie miejscu powstanie nowy dzienny Dom Seniora+.

Jaką pomoc znajdą seniorzy w placówce?

Zwycięzca konkursu ma zapewnić w dziennym Domu Seniora+ wsparcie osobom nieaktywnym zawodowo w wieku powyżej 60 lat.
 
W placówce, która ma funkcjonować od poniedziałku do piątku przez co najmniej 8 godzin, będzie można skorzystać z z usług w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej.
Dom Seniora+ w Pieckach-Migowie będzie siódmą placówką tego typu w Gdańsku. W mieście działa także 80 klubów Seniora+.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta